logo Silvarium tisk

Plzeňská policie dnes podala kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, podle něhož policie v létě pochybila při zákroku proti aktivistům blokujícím kácení na Šumavě. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová. Jeden z účastníků červencové blokády, přírodovědec Mojmír Vlašín, podal správní žalobu proti nezákonnému rozpuštění shromáždění. Soud konstatoval, že policie při rozpuštění shromáždění pochybila.

Místopředseda soudu Václav Roučka ČTK v říjnu řekl, že soud dospěl k názoru, že blokáda byla veřejným shromážděním. Věc proto posuzoval podle zákona o shromažďování, a policejní kroky, které k rozpuštění shromáždění vedly, byly v rozporu s zákonem. V rozhodnutí soud mimo jiné připomněl, že podle zákona shromáždění rozpouští prioritně správní orgán, policie teprve za nepřítomnosti zástupce obce. Krajské vedení policie ale za svým postupem stojí a zastává názor, že blokáda aktivistů nebyla shromážděním ve smyslu zákona o právu shromažďovacím. Do rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Brně dál nebude k věci poskytovat další informace.

Právnička Zuzana Candigliotová z Ligy lidských práv, která Vlašína zastupuje, ČTK v říjnu informovala, že soud konstatoval, že policie zasáhla protizákonně. Policisté podle ní pochybili zejména v tom, že se vůbec nezabývali otázkou oprávněnosti kácení, proti kterému blokáda směřovala. Nesprávně také vyhodnotili otázku, proti komu zasahovat, uvedla tehdy Candigliotová.

Podle Kohoutové ale soud nerozhodoval o zákonnosti jednotlivých zákroků policistů ani nepřezkoumával legálnost těžby dřeva a nerozhodoval o ní. Pouze rozhodl, že dle jeho názoru šlo o nesprávný postup při rozpuštění neohlášeného shromáždění. "V odůvodnění rozsudku soud mimo jiné konstatoval, že se Policie ČR na místě nenacházela zbytečně. Její povinnost zasáhnout byla z důvodu ochrany života a zdraví občanů nezbytná," uvedla Kohoutová.

Soud podle ní také připomněl, že policie se na místě ocitla ve velice nelehké situaci, mezi rozpornými rozhodnutími a vyjádřeními správních orgánů, rozhodnutím okresního soudu a samotnými účastníky blokády. Policie pak měla ve vyhrocené situaci rozhodnout otázku rozdílných názorů na kácení lesa.

Vlašín byl od počátku přesvědčen o tom, že správa parku nemá oprávnění kácet kůrovcem napadené stromy v lokalitě Na Ztraceném. Porážení stromů se snažil nejprve zabránit podáváním podnětů kompetentním orgánům i oznámením na policii. Když neuspěl, zvolil s dalšími aktivisty blokádu. Proti účastníkům, kteří se zdržovali v místech označených pro těžbu, zasáhla policie, vyváděla je z prostoru, některé předvedla na policejní stanice.

Po říjnovém rozhodnutí soudu se někteří aktivisté nechali slyšet, že se budou domáhat po státu omluvy či finančního zadostiučinění.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě