logo Silvarium tisk

Domažlicko – Nejen s příchodem a v průběhu zimy, ale i během celého roku se musejí policisté zabývat krádežemi dříví v lesích, které ve valné většině patří obcím a znamenají pro ně zdroj peněz do rozpočtu. Mizí stromy takzvaně na stojato i již pokácené, a to v různých částech regionu. „Policisté z obvodního oddělení v Poběžovicích přijali počátkem prosince oznámení krádeže dřeva, ke které došlo v lesním porostu mezi zaniklými obcemi Waldorf a Železná Huť, kde neznámý pachatel odcizil 60 m3 vytěžené, volně uložené smrkové kulatiny o délce 5 metrů, průměru kmenů od 25 do 70 centimetrů. Stromy byly staré až 130 let a vzniklá škoda byla vyčíslena na 159 000 korun. Jedná se o jeden z nejzávažnějších případů. Pachatel svým jednáním způsobil větší škodu a hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest," podotýká domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že z krádežemi dříví se policie setkává poměrně často, ale s ohledem na způsobenou škodu je však většina z nich klasifikována jako přestupek.
„Při kontrole lesních porostů v katastru naší obce bylo zjištěno odcizení šesti suchých stromů ze smrkového porostu. Celkové množství odcizené dřevní hmoty činilo 2,4 m3, což představuje škodu 1 920 korun. 3. prosince jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele. O měsíc později bylo šetření ukončeno, pachatel krádeže nebyl nalezen," popisuje svoji zkušenost starosta Tlumačova Miroslav Kabourek.
„S krádežemi dřeva v obecním lese jsme se setkali, proto jsme tam umístili fotopast," říká starosta Drahotína Jan Michal.
„Všechny příjezdové cesty fotopast nepokryje, ale máme zkušenost, že tam, kde fotopast je, se dříví neztrácí. Většinou se jednalo o dříví připravené k odvozu. Z fotopastí byly k dispozici fotky, ale policie stejně nic nezmohla. Domníval jsem se, že policisté jsou lidé místní nebo z okolí, takže se jim podaří lidi na snímcích z fotopastí rozpoznat," říká lesní správce Josef Bautz, který má mj. na starosti lesy obce Drahotín i s nimi sousedící poběžovické.
„Setkal jsem se s tím, že přijel kamion, naložil dřevo a zmizel. Pokud někdo v lese nakládá a já u toho nejsem, nic s tím nezmohu. Lidi jezdí okolo, ale nenapadne je, že se jedná o krádež. V takovém případě nikdo nic nehlásí a na krádež se přijde až po odjezdu auta," smutně říká Bautz s tím, že už se vyskytly i případy, že ten, kdo dříví do kamionu nakládal, ještě hajnému vynadal. „Řekl, že se spletl, co měl naložené vyklopil a odjel. Když ho nikdo nechytí – odjede. Když ho někdo takto přistihne, on prohlásí, že jde o omyl, dříví vyloží a de facto se mu nic nestane," konstatuje Bautz.
Ani nastražené fotopasti nejsou stoprocentně účinné, chápe i to, že stejně jako on ani policie nemůže být všude. Přesto by se podle jeho slov dalo hlavně ´velkým´ krádežím dříví z lesů zabránit.
„Podle mého názoru by pomohlo, pokud by občas policie zastavila kamion se dřevem a zeptala se namátkově, odkud kam je veze. Měla by požadovat dodací list. A i v případě, že by ho řidič nemohl předložit, protože se často dříví sváží i v noci, měl by mít telefonní spojení na konkrétního hajného. Stačilo by mu zavolat a hajný by policistům potvrdil, že je vše v pořádku a v dané lokalitě se měly nakládat dvoumetrové kusy dříví," nadnesl další možnou ochranu před krádežemi již poražených stromů hajný Bautz.

MILENA CIBULKOVÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě