logo Silvarium tisk

KATEŘINA HAVRÁNKOVÁ

Ministerstvo zemědělství plánuje podrobit rozsáhlé kontrole péči o chráněné státní lesy na Křivoklátsku. Kvůli přemnožené zvěři tam vznikají stamilionové škody. Z části území má přitom být národní park.

 

Okousané kmeny, oloupaná kůra, nebo dokonce spasené celé mladé stromky. Tak vypadají unikátní lesy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Stejně jako jinde v Česku, i zde řádí přemnožená divoká zvěř, která ničí přirozenou obnovu lesa, a to jak v chráněných oblastech, tak v lesích, s nimiž se hospodaří na dřevo.

Ale právě Křivoklátsko je na tom hůř než jiné oblasti. „Podle odborné studie je zde poškození porostu vlivem přemnožení zvěře dvakrát až třikrát větší, než je republikový průměr,” upozorňuje vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla. Do stromků se tu pouštějí kromě divokých prasat jeleni, mufloni či daňci.

Zdejší lesy, které vlastní státní podnik Lesy České republiky, tento týden navštívil ministr zemědělství Petr Bendl a práci lesníků ostře zkritizoval.

Podle svých slov na místech, kde by měly být vzrostlé stromy, spatřil malé okousané stromky, o něž se nepečuje tak, jak by se mělo. Práci Lesů České republiky zde hodlá prověřit. Spolu se stavem lesa poukázal Bendl právě na vysoký stav zvěře v těchto místech.

Znalec: Zvěř v Česku způsobí škodu půl miliardy ročně

Samotný podnik se ke kritice nechce vůbec vyjadřovat. „Bereme podnět pana ministra na vědomí s plnou vážností. Situaci na místě podnik detailně prověří a v případě, že kontrola shledá pochybení na straně zaměstnanců, bude vyvozena odpovědnost u konkrétních osob,” uvedl včera tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Odmítl rovněž specifikovat, jak velkou škodu zvěř v křivoklátských lesích nadělá.

Podle soudního znalce v oboru ochrany přírody Mojmíra Vlašína jde v celém Česku nejméně o půl miliardy ročně. „Lesy České republiky pronajímají honitby mysliveckým sdružením, z nichž některá se o zvěř starají nekvalifikovaně. A podnik, místo aby jim honitby sebral nebo je pokutoval, s tím nic nedělá,” podotýká Vlašín.

Na Křivoklátsku roste až osmdesát druhů dřevin

Zvířata přitom neškodí jen lesům. Zvláště divoká prasata způsobují rozsáhlé kalamity také na polích či loukách, kde hledají potravu. Podle ředitelky krajské agrární komory Zlaty Koukolíčkové chodí prasata třeba na pole s kukuřicí, řepkou či obilím. Kvůli rostoucím problémům pořádá komora příští týden seminář, kam pozvala zástupce myslivců i zemědělců. „Škody jsou již tak vysoké, že nad nimi nelze mávnout rukou,” uvedla Koukolíčková.

Myslivci se naproti tomu brání, že díl viny za přemnožení zvěře mají sami zemědělci, kteří vysazují plodiny příliš blízko lesů. Zvěř tak nelze odstřelovat. Na zvýšení stavu se prý také podepsala změna struktury plodin – například vysoký podíl řepky, kam prasata chodí. Křivoklátské lesy jsou unikátní hlavně rozmanitostí druhů rostlin a živočichů.

„Zvláště pestrá je skladba lesů. Roste zde až osmdesát původních druhů stromů a keřů,” upozorňuje Petr Hůla. Proto Správa CHKO Křivoklátsko vítá, že by se ze šestiny chráněné krajinné oblasti měl během několika měsíců stát národní park.

Návrh zákona o vyhlášení parku vypracovalo ministerstvo životního prostředí a ministr Tomáš Chalupa se kvůli záměru již sešel v Křivoklátu se starosty okolních obcí. Do vyhlášení parku dá resort padesát milionů korun.

Podle Petra Hůly tak přejde dotčené území pod správu národního parku, zatímco nyní na Křivoklátsku úřadují Lesy České republiky. „Rozdíl bude v tom, že zatímco Lesy České republiky pěstují stromy pro dříví, správa národního parku pečuje o samotnou přírodu. Nikoli o produkci dřeva. Jde o odlišný přístup,” popsal Hůla.

Vedení správy si rovněž chválí iniciativu ministra Bendla. „Je to první ministr zemědělství, který se do toho pustil. Problém přemnožení přerostl lesníkům přes hlavu, situace si žádá celý soubor řešení včetně výrazné redukce zvěře. A ministr si to uvědomuje,” doplnil Hůla.

***

FAKTA

CHKO Křivoklátsko

Chráněná krajinná oblast leží na západním okraji středních Čech. Celková rozloha činí 62 792 hektarů. Lesy je pokryto 62 procent plochy, což vysoko překračuje celostátní průměr. Pro své vysoké přírodní hodnoty bylo toto území uznáno v roce 1977 organizací UNESCO jako biosférická rezervace. O rok později byla zřízena Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko. »Zatímco Lesy České republiky pěstují stromy pro dříví, správa národního parku pečuje o samotnou přírodu. Nikoli o produkci dřeva. Jde o odlišný přístup. Petr Hůla vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě