Přihlásit

Pozor, jede čtyřkolka (MF Dnes)

Vojtěch SMOLA ČTYŘKOLKY V AKCI Neukáznění jezdci za volantem čtyřkolek devastují pole i chráněná území. Vyrazili dokonce i do Národního parku Podyjí. Řidiči terénních vozidel s řídítky si záměrně vybírají místa s nezpevněným povrchem. Způsobují desetitisícové škody.

Jižní Morava - Blížím se lesní pěšinou Národního parku Podyjí na vyhlídku zvanou Králův stolec. Všude kolem zní zpěv lesního ptactva. Hotový balzám na duši. Najednou jej cosi prolomí.

Nejprve nepatrný bzučivý zvuk kvapem nabírá na hlasitosti. Příroda umlkne. Za chvíli mám jasno. Na horizont lesní cesty se vyřítí dvě čtyřkolky a s ohlušujícím řevem motorů doslova prosviští okolo mě. Za postavami v kombinézách a černých přilbách zůstává smrad výfukových plynů a čtyři hluboké rýhy zasahující i mimo lesní cestu.

 Zpěv ptáků se hned tak neobnoví. Z romantické vycházky rázem zůstává rozladění a pachuť bezmoci. Do místa, kde chybí signál pro mobilní telefon, přivolám policii či ochranáře z národního parku nejdříve tak za půl hodiny.

Zkušenost redaktora MF DNES z dopolední procházky druhou lednovou sobotu přitom v Podyjí není jediná. „Takové problémy tady teď máme čím dál častěji,” potvrdil Jan Kos ze správy parku.

Terénní stroje plaší zvěř, ničí rostliny a malé stromky. „Náš postoj je jednoznačný. Jde o motorové vozidlo, které do národního parku nepatří. Pokud vše přeroste únosnou míru, budeme v sezoně určitě žádat o asistenci policii,” dodal Kos.

 Zajezdit si na Znojemsku se čtyřkolkou není žádný problém. V okolí Znojma existuje hned několik půjčoven. Na jeden den nepřesáhne zapůjčení stroje tisíc korun. Kromě peněz už stačí mít řidičský průkaz skupiny B, tedy řidičák pro automobily. „Zájem o čtyřkolky určitě je, hlavně v sezoně. Když se lidé chtějí projet, stačí jim běžné polní cesty. Někteří zákazníci si ale naše čtyřkolky půjčují, aby si pořádně zařádili,” připustil majitel jedné takové půjčovny Milan Škorpík.

Podle něj někteří využívají hlavně Načeratického kopce u Znojma, který před lety fungoval jako tankodrom. Ten se pro ně ale brzy uzavře. Znojmo chce řádění čtyřkolek na kopci zcela zakázat. Kvůli chráněným rostlinám a živočichům tam totiž kraj chce mít chráněnou oblast.

 „Chystáme se tam proto dát zákazové značky a na ty nejfrekventovanější cesty závory. Nechat tam trvale hlídkovat městskou policii není technicky možné,” uvedl znojemský starosta Petr Nezveda.

Obce a ochránci se nyní mají na pozoru. Pro černé jezdce na čtyřkolkách totiž přichází ten správný čas. „Supr počasí, vyvenčím Gladoše. Ale bláta na poli je furt dost, možná den dva počkám,” píše se v diskuzi na webových stránkách věnovaných čtyřkolkám. „Tak to eště nejsi blázen do 4kolek,” zní jedna z reakcí.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby