logo Silvarium tisk

Ing. Václav Mazánek, Ing. Ondřej Varta

Křovinořezy patří mezi stroje, jejichž cílem je ulehčit a usnadnit fyzicky namáhavou práci s odstraňováním náletů a křovin při práci v parcích, sadech nebo lesích. Rovněž se velmi často používají ke kácení vzrostlejších stromů. Zásady bezpečnosti práce při práci s nimi je nezbytné dodržovat nejen při odstraňování křovin, ale rovněž při kácení stromů. K jakému pracovnímu úrazu při jejich obsluze může dojít, dokumentuje v závěru příspěvku uvedený případ.

* Základní požadavky na bezpečnost práce s křovinořezy

Za křovinořez je podle ČSN EN ISO 11 806 (47 0620) Zemědělské a lesnické stroje – Přenosné křovinořezy a vyžínače trávy se spalovacím motorem - Bezpečnost považován stroj, který je vybaven rotujícím kovovým nebo plastovým řezacím nástrojem na řezání plevele, křovin, malých stromků a podobné vegetace. Uvedená norma stanoví, že každý křovinořez musí být dodán s informacemi k používání v podmínkách, pro které je konstruován a za kterých je zaručen bezpečný provoz a vyloučeno riziko ohrožení zdraví nejen při jeho používání, ale také při čištění, seřizování a údržbě. Tyto informace jsou uvedeny v návodech na používání (obsluhu) stroje.

Návod k použití musí obsahovat informace, které se např. vztahují k:

* přepravě a manipulaci s křovinořezem,

* pravidelné kontrole (mj. zda se při volnoběhu přestane řezací zařízení pohybovat),

* řezacímu příslušenství a ochranným krytům.

Při práci s křovinořezem je nutno:

* zamezit rizikům zpětného rázu a odporu řezacího nástroje,

* provést zaškolení obsluhy včetně vysvětlení bezpečnostních značek (viz detail obrázku),

* používat křovinořez v souladu s návodem, zamezit nedovoleným způsobům jeho použití,

* dodržovat doporučenou minimální vzdálenost mezi strojem a nepovolanými osobami (15 m),

* používat stanovené osobní ochranné prostředky (OOPP).

Mimo obecných informací musí být křovinořezy zřetelně a trvanlivě označeny informací, že obsluha je před zahájením práce povinna si návod k používání přečíst a dodržovat všechna výstražná upozornění a bezpečnostní instrukce.

Bezpečnostní instrukce k používání křovinořezu musí být nedílnou součástí dokumentace při jeho prodeji. Zpravidla jsou uvedeny v dokumentu „Návod k používání/obsluze”. Tyto bezpečnostní informace jsou rovněž dostupné na internetu. Od některých prodejců je možné získat tyto informace poštou, někteří výrobci je poskytují na základě sdělení výrobního čísla křovinořezu. V návodech k používání se mj. vyskytují různá bezpečnostní upozornění a zakázané způsoby použití.

Jedná se např. o následující upozornění:

* křovinořez je určen pouze k sečení trávy a řezání malých keříků. Řezání jiných materiálů je zakázáno. Jakékoliv jiné použití může být nebezpečné a mohlo by vést ke zranění obsluhy;

* před prvním použitím křovinořezu si pozorně přečtěte návod k použití a údržbě a vždy dodržujte uvedená bezpečnostní pravidla;

* ujistěte se, že ochranný kryt je správně nasazen;

* používejte OOPP;

* pozor na vymrštěné předměty; v okruhu 15 m nesmí stát jiné osoby;

* zabraňte odskočení nástroje (zpětný vrh) při styku např. s kmenem (rovněž v případě sevření a zablokování pilového kotouče).

K zakázanému použití patří např.:

* kácení stromů s větším než povoleným průměrem (pro vyřezávání dřevin je nutno užívat pouze kotoučové pilové nože, které jsou vhodné pro prořezávání a kácení malých stromků do průměru 5 až 6 cm).

Nedodržení požadavků na bezpečnost práce uvedených v návodu k obsluze může vést k úrazu!

* Varovný příklad vzniku úrazu

Obsluha křovinořezu (s delšími praktickými zkušenostmi) měla provést vyřezání a vyklízení náletových dřevin. Obsluze pomáhala s kácením větších stromů další osoba. Zatímco obsluha křovinořezu prováděla kácení stromu o výšce cca 7 m a o průměru na pařezu cca 10 cm, pomáhající osoba rukama směrovala a přetlačovala strom do zamýšleného směru pádu, čímž rovněž zabraňovala sevření pilového kotouče křovinořezu. Pomáhající osoba stála proti řezacímu nástroji křovinořezu, tj. proti pilovému kotouči, vpravo. Těsně před doříznutím kmínku došlo k zaseknutí pilového kotouče křovinořezu, následně ke zpětnému rázu a k odmrštění řezného nástroje směrem k pomáhající osobě, tj. na opačnou stranu, než se nástroj otáčí. Došlo k zasažení této osoby a téměř k amputaci její pravé nohy v oblasti lýtka.

Obsluha křovinořezu připustila [v rozporu s pracovním postupem, který byl uveden výrobcem v „Návodu pro obsluhu křovinořezu”], aby se pomáhající osoba zdržovala v ohroženém prostoru, tj. do 15 m od místa výkonu práce.

Mimo porušení požadavků uvedených v návodu k obsluze křovinořezu došlo rovněž k porušení legislativních požadavků, které jsou stanoveny v nařízení vlády č. 28/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru, a to v příloze část I, bod 1. písmeno b), podle kterého musí obsluha křovinořezu dodržovat pokyny výrobce uvedené v návodu na používání a přílohy část I, bod 2. podle kterého musí obsluha křovinořezu zajistit, aby se v ohroženém prostoru (kruhová plocha o poloměru 15 m) nevyskytovaly jiné osoby.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě