logo Silvarium tisk

Jan Pretel

Pokud dokážeme posoudit možné dopady klimatických změn, můžeme hledat adaptační opatření a přizpůsobovat se tak tomu, čemu nemůžeme plně zabránit.

Vletech 2007 až 2011 byl v Českém hydrometeorologickém ústavu ve spolupráci s Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM, v.v.i., Matematicko-fyzikální fakultou UK, Centrem výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. a Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i. a s finanční podporou Ministerstva životního prostředí (MŽP) řešen projekt „Zpřesnění dosavadních odhadů dopadů klimatické změny v sektorech vodního hospodářství, zemědělství a lesnictví a návrhy adaptačních opatření”. Jeho hlavním cílem byla analýza vývoje klimatu ČR v letech 1961–2010 a následně zpřesnění a aktualizace scénářů pravděpodobného vývoje v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém výhledu (období 2010–2039, 2040–2069, resp. 2070–2099).

Provedli jsme také analýzu dopadů stávajících i předpokládaných změn na vodní hospodářství, zemědělství a lesní hospodářství a formulovali návrhy základních typů vhodných adaptačních opatření včetně pilotních cost-benefit analýz jejich očekávaných účinností. Vzhledem k tomu, že modelové odhady jsou vztaženy k relativně vzdáleným časovým obdobím, byly provedeny i analýzy nejistot s ohledem na nejistoty vstupů a dalších parametrů.

Teploty a srážky 1961–2010

Teplotní a srážkové charakteristiky představují dvě skupiny nejvýznamnějších indikátorů vývoje regionálního klimatu a jeho změn. Průměrná roční teplota v posledním padesátiletí podle očekávání podléhala výrazným meziročním změnám s lineárním trendem nárůstu téměř 0,3 oC/10 let; výrazněji se teplota zvyšovala v teplé, pomaleji v chladné polovině roku. Současně narůstala i teplotní extremita, tj. zvyšoval se průměrný počet dní s vysokými teplotami (letní a tropické dny, tropické noci a dny s maximálními teplotami nad 35 °C) a snižoval průměrný počet dní s nízkými teplotami (mrazové, ledové a arktické dny).

Změny průměrných denních teplot u nás mají dlouhodobě charakteristický zřetelný roční chod – v zimě jsou jejich mezidenní změny vyšší, v létě nižší. V posledních dvou desetiletích se však tento chod zvýrazňuje – v zimě teploty více kolísají a naopak v létě nejsou změny tak zřetelné. Potvrzuje to, že z pohledu dlouhodobých změn teploty je nejvýznamnější právě její rostoucí extremita. Prostorová proměnlivost kolísání teploty je minimální a příliš se nemění se ani v průběhu let.

Průměrné roční úhrny srážek vykazovaly standardně značnou meziroční proměnlivost (např. rok 2002 byl v celé padesátileté řadě srážkově nejbohatší a již následný rok 2003 naopak nejchudší) s velmi mírně vzrůstajícím trendem (méně než 2 %/10 let). Hlavní rysy ročního chodu srážek zůstávají sice zachovány (maximum v létě, minimum v zimě), ale dochází k redistribuci měsíčních srážkových úhrnů během roku (pokles duben až červen, nárůst červenec – září). Teplá polovina roku je ke změnám srážkového režimu zřetelněji náchylnější než chladná a k výraznějším změnám v obou směrech dochází zejména v přechodových obdobích mezi létem a podzimem, resp. zimou a jarem.

Mezidenní proměnlivost srážkových úhrnů vykazuje výraznější roční chod než tomu je u teplot (vyšší proměnlivost v létě, nižší v zimě) a v posledních dvou desetiletích se v létě zvyšuje a na jaře snižuje. Prostorová proměnlivost srážek je v porovnání s teplotou vyšší a rovněž se v poslední době zvyšuje. I v případě srážek je tedy patrný posun k vyšší extremitě, vedoucí k častějšímu výskytu intenzivních srážek (zejména v létě) s velmi proměnlivou lokalizací, stejně jako k vyšším rizikům výskytu sucha (zvláště ve druhé polovině jara s možností jeho prodloužení až do léta).

Regionální scénáře

Aktualizované scénáře klimatické změny byly připraveny ve snaze nalézt v rámci určitých předpokladů meze budoucího pravděpodobného vývoje klimatu u nás. Jejich základem jsou výstupy regionálního klimatického modelu ALADIN-CLIMATE/ CZ v rozlišení 25 km pro období 1961–2100 a opravené o chyby modelu, které byly identifikovány při porovnávání modelové simulace pro období 1961–1990 (referenční období) s naměřenými hodnotami. Model je řízen francouzským globálním klimatickým modelem ARPEGE-CLIMATE a je provozován v ČHMÚ. Modelové odhady byly pro krátkodobý výhled (2010–2039) prováděny v návaznosti na emisní scénář SRES A1B (střední scénář emisního vývoje s vyváženým využíváním dostupných energetických zdrojů podporovaný velmi rychlým ekonomickým růstem a průběžným zaváděním nových technologií), neboť pro takto blízké období jsou mezi jednotlivými scénáři pouze nevýznamné rozdíly. Pro další období byly odhady prováděny i pro scénáře A2 a B1, nicméně v zájmu vzájemné porovnatelnosti výsledků zde uvádíme výstupy pouze pro scénář A1B.

Scénář možných změn v krátkodobém výhledu ukazuje na průměrné zvýšení teploty vzduchu vzhledem k referenčnímu období o cca 1 °C, oteplení v létě a zimě je jen o něco nižší než na jaře a na podzim, prostorové změny jsou zanedbatelné. Celkový průměrný roční úhrn srážek signalizuje zvýšení přibližně o 3 %, nicméně u sezónních změn je situace složitější. V zimě udávají simulace na většině území pokles srážek (někde až do 20 %) a na jaře jejich zvýšení (2 – 16 %). V létě a zejména na podzim se situace v různých částech území liší (od slabého poklesu o několik procent až po zvýšení o 20–26 %), v létě převládá slabý pokles. V simulacích je dominantní poměrně výrazná prostorová proměnlivost předpokládaných změn srážek, a tak je možné, že případný klimatický signál může být překryt projevy přirozených (meziročních) fluktuací srážkových úhrnů. Vzhledem ke slabému signálu změn, simulace relativní vlhkosti, slunečního svitu a rychlosti větru signalizují jen nevýznamné změny vůči období referenčnímu období.

Ve střednědobém výhledu je simulovaný nárůst teploty již výraznější, nejvíce se zvýší průměrné teploty vzduchu v létě (2,3 – 3,2 °C), nejméně v zimě (1,5 – 2,0 °C). Ročních srážkových úhrnů by mělo v porovnání s předchozím obdobím postupně ubývat, zimní pokles srážek je již charakteristický (místy až o 20 %), stejně jako podzimní zvýšení. V létě začíná na převážné části našeho území dominovat pokles srážkových úhrnů. V důsledku celkového zvýšení teploty lze očekávat průměrný pokles relativní vlhkosti vzduchu zhruba o 5 % stavu v referenčním období (v létě až o 10 %). Roční úhrny slunečního svitu by se oproti referenčnímu období mohly zvýšit o zhruba 7 %, nejvíce v zimě (až o 10 %), v ostatních částech roku o zhruba 4 %, poklesy relativní vlhkosti začínají být již zřejmé a největší jsou indikovány v létě.

V dlouhodobém výhledu je simulován teplotní nárůst v rozmezí 3,5 – 4,7 °C, na podzim a v zimě v rozmezí 2,6 – 3,1 °C. I nadále by měly roční úhrny srážek klesat přibližně na stav v referenčním období, a to zejména v létě. Vzhledem k pokračujícímu nárůstu teploty a zvyšování počtu hodin slunečního svitu (v průměru o 2 % oproti předchozímu období, v létě až o 7 %) by měl nadále pokračovat pokles relativní vlhkosti vzduchu.

Výsledky simulací pro scénář A1B jsou pouze jednou z možných variant budoucího vývoje klimatu a je třeba je zařadit do kontextu všech neurčitostí vyplývajících z použití RCM, řídícího globálního modelu a použitého emisního scénáře. Možné následky změn

Základní projevy klimatické změny mohou způsobit nebo přispět ke zvýšení potíží v obou extrémech hydrologického režimu, tj. jak v obdobích meteorologického či hydrologického sucha, tak i při výskytu povodňových situací. Oba extrémy mohou poškozovat ekosystémy v měřítku krajiny, zejména však ty, které jsou přímo spojené s vodními toky. Výskyt období s nedostatkem vody lze ale očekávat s větší pravděpodobností než zvýšení intenzity a četnosti přívalových srážek jako hlavní příčiny povodní.

Naše území se nachází v přelomové oblasti mezi předpokládaným růstem srážek na severu a jejich poklesem na jihu Evropy, a proto i podrobnější analýza je spjata s vyšší nejistotou odhadu změn roční srážkové bilance, resp. odtoku a ostatních složek hydrologického cyklu. Modelové projekce srážek naznačují pro letní měsíce úbytek srážek, a proto v důsledku poklesu zásob vody v povodí nemůže docházet k výraznému zvyšování územního výparu. Důležitým faktorem ovlivňujícím změny odtoku je posun doby tání v důsledku vyšší teploty přibližně z dubna na leden až únor. Změny odtoku v období leden až květen jsou tedy dominantně určeny právě odlišnou dynamikou sněhové zásoby, změny v letním období zejména úbytkem srážek.

S rostoucí teplotou roste potenciální evapotranspirace (a pokud je v povodí dostupná voda, i územní výpar) a dochází tak k rychlejšímu úbytku vody z povodí. Pozorovaný růst teplot již v současnosti vede k růstu potenciální evapotranspirace v ročním průměru o 5 – 10 %; v zimě až o více než 20 %, na podzim jsou změny minimální. Na velké části našeho území je růst potenciální evapotranspirace částečně kompenzován zvýšením srážkových úhrnů, nicméně zejména ve střední části našeho území se nacházejí povodí, v nichž je hydrologická bilance dlouhodobě pasivní. Obecně lze očekávat zvýšení odtoků v zimě (5 – 10 %, místy až 20 %) a jejich pokles po zbytek roku (v létě až o 20 – 40 %).

Zvýšení míry povodňového rizika – stejně jako zvýšení frekvence minimálních průtoků – jsou často zmiňované důsledky budoucích změn. Zejména v případě povodní však dosavadní studie nejsou schopny poskytnout jednoznačný a metodicky správný závěr, zda se míra povodňového rizika změní. Zásadní vliv bude mít množství a intenzita srážek v letním období. Simulace naznačují pro vzdálenější časové horizonty spíše pokles četnosti výskytu i velikosti povodní, zatímco v krátkodobém výhledu jsou získané signály zatím dost nejednoznačné. Důsledky měnících se klimatických podmínek se projevují i v zemědělství, a to zvláště na výnosech plodin.

Podílejí se na tom zejména vlivy extrémních počasových jevů – minimální teploty vzduchu (zvláště holomrazy) a sucha, škody působí též povodně a záplavy. Definovat a interpretovat vliv jednotlivých klimatologických prvků na výnosy v provozních podmínkách je mimořádně obtížné. Dokladem je třeba vysoká proměnlivost výnosů v posledních letech.

Vyšší teploty vyvolávají rychlejší vývoj plodin, který též ovlivní většinu agrotechnických operací. Současně s tím se vyskytují i určitá rizika, např. kratší doba růstu, předčasný vývoj ozimů na podzim s vyšším rizikem výskytu chorob a škůdců, nedostatečné otužení ozimů a poškození epizodami vpádu studeného vzduchu v zimě a na jaře, apod. Jistou předností může být rozšíření nových druhů teplomilných plodin, zelenin a ovocných dřevin a zlepšené podmínky pro celoroční pastvu. Je patrný trend prodlužování vegetačního období, kdy např. délka tzv. velkého vegetačního období s průměrnou denní teplotou vyšší než 5 oC může být v dlouhodobém výhledu v nadmořských výškách 300– 400 m v průměru o 40 dní delší než bylo 220 dní v referenčním období 1961–1990.

V podstatě jediným zdrojem vody pro zemědělství jsou srážky. Jejich množství by v blízké budoucnosti mělo být mírně vyšší, ve vzdálenější zhruba srovnatelné s množstvím srážek v referenčním období. V mnohem větší míře než teplotních změn se zemědělství může obávat zvýšené variability srážek a tedy nárůstu bezesrážkových období. Vláhové podmínky zemědělských půd budou odpovídat rozdílu mezi srážkami a evapotranspirací. V budoucích obdobích se bude zvyšovat riziko úbytku vody v půdě, a tím ke snižování její vlhkosti (kritickým se deficit může stávat zvláště v době vrcholícího léta a na počátku podzimu).

Výstupy projektu hodnotí také současná a budoucí environmentální rizika v lesním hospodářství a zmiňují zejména významnou pravděpodobnost narušení stávajících lesních ekosystémů s převahou smrku. Již v krátkodobém výhledu lze odhadnout, že se sníží rozlohy lesních ploch vhodné pro růst smrku ztepilého na přibližně 70 % současné plochy, ve střednědobém na téměř polovinu a v dlouhodobém již pouze na třetinu. To se zároveň projeví i ve zhoršeném zdravotním stavu porostů s převahou smrku ztepilého v těchto oblastech. Snižování vitality lesních porostů je důsledkem synergického působení extrémních klimatických výkyvů a dlouhodobé acidifikace půdy (především imisní zátěže) a hospodářských zásahů. Nelze sice předpokládat, že by již v krátkodobém výhledu mělo docházet k výraznějším posunům tzv. lesních vegetačních stupňů, nicméně zejména v dlouhodobém výhledu však již lze očekávat jejich posun o zpravidla dva stupně níže.

Kromě důsledků v uvedených sektorech se mohou v našich podmínkách změny – klimatu, a zejména riziko zvýšená extremity počasí – projevit přímo či nepřímo a v různé míře i na zdraví obyvatelstva, v cestovním ruchu, dopravě, průmyslu či energetice. S ohledem na výsledky scénářů krátkodobého a střednědobého výhledu i na závažnost možných rizik lze však předpokládat, že v těchto oblastech budou dopady nižší a budou se projevovat spíše nárazově než systematicky.

V sektoru energetiky může vlivem změn docházet v některých obdobích k zásadnějším rozdílům mezi nabídkou a poptávkou po energiích. Simulovaný nárůst průměrné zimní teploty ve střednědobém výhledu o téměř 2 °C by se mohl projevit na poklesu poptávky (vytápění), naopak zvýšení průměrných letních teplot o 2,7 °C a zejména jejich vyšší extremita by mohla vyvolat její zvýšení (chladící a klimatizační procesy). Takové změny by však z hlediska jejich dopadů na provoz distribučních a přenosových soustav měly v porovnání se změnami vyvolanými např. provozem fotovoltaických elektráren zcela marginální dopad.

Možnosti zmírňování následků

Dnes je již zcela zřejmé, že k jistým posunům ve vývoji nejen globálního, ale i regionálního klimatu dochází, a že jinak tomu nebude ani v příštích desetiletích. Je tedy možné alespoň ty nejvýznamnější změny trochu ovlivňovat?

Zamyslíme-li se nad podstatou problému v celé jeho šíři a spokojíme-li se s pouhým zmírňováním jejich důsledků, pak může být odpověď kladná. Pokud se však někdo domnívá, že lze celý proces změn zastavit a klimatický systém vrátit do stavu, ve kterém byl v předindustriální éře, pak musí být odpověď záporná! Z problému, do kterého se svět v několika posledních desetiletích dostal, nás mohou, a stejně pouze částečně, vyvést dvě cesty, které je třeba vzájemně kombinovat. Jednou je snaha o snižování emisí skleníkových plynů, druhou je cesta aktivního přizpůsobování našeho života projevům změn ve snaze o přiměřenou minimalizaci jejich dopadů, většinou negativních.

Omezíme-li produkci látek zesilujících přirozený skleníkový efekt, průměrná teplota troposféry se sníží. Kdy a o kolik, to však přesně nevíme, protože ve hře je spousta faktorů – fyzikálních, ale i ekonomických a politických. Navíc jsou tyto látky schopny v atmosféře působit desítky až tisíce let. Pokud však budeme schopni alespoň s uspokojivou jistotou poznat podstatu a míru rizik dopadů změn a budeme-li schopni je alespoň přibližně lokalizovat, lze je i s dostatečným předstihem předjímat. Pak lze alespoň ty nejzranitelnější složky přírodního a antropogenního systému změnám aktivně přizpůsobovat, což je podstata adaptačních opatření. Je však třeba je postupně posouvat z polohy reaktivní (likvidace následků) do polohy proaktivní (předjímání následků), což je v naprosté většině případů přístup efektivnější a i ekonomicky přijatelnější.

Ve vodním hospodářství je třeba adaptační opatření zaměřit zejména na revitalizace vodních toků, zefektivnění hospodaření s vodními zdroji a čištění odpadních vod. V zemědělství pak primárně na úpravy zemědělské činnosti a využívání agrotechnických opatření (udržení úrodnosti půdy a změny pěstebních postupů), optimalizace závlahových systémů a ochranu před zvýšeným tlakem infekčních chorob a škůdců. V lesním hospodářství je třeba se zaměřit zvláště na změny v druhové, genové a věkové diverzifikací porostů a na změny ve způsobech hospodaření, včetně těžby.

Důsledky dopadů na energetický sektor v našich podmínkách nejsou a zřejmě i v krátkodobém a střednědobém výhledu nebudou v porovnání s výše uvedenými sektory nikterak dominantní. Přesto by však měly by být při aktualizaci Státní energetické koncepce brány v potaz nejenom zájmy evropské politiky v oblasti klimatu (orientované bohužel zatím převážně na „boj proti změně klimatu” prostřednictvím různých záměrů na snižování emisí skleníkových plynů), ale i fakta, založená na skutečném stavu našeho regionálního klimatu a na odhadech jeho dalšího pravděpodobného vývoje, byť založeného „pouze” na modelových simulacích, spjatých se stále relativně vysokou mírou nejistot. Ale nakonec a upřímně, co je vlastně v dnešní době jisté...?

***

O AUTOROVI RNDr. JAN PRETEL, CSc. vystudoval meteorologii a klimatologii na MFF UK a od roku 1993 se v Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ) zabývá problematikou klimatické změny. V letech 1995 – 2004 byl členem delegací ČR na jednáních k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu a Kjótskému protokolu a v různých obdobích působil jako externí konzultant MŽP v této problematice. Do roku 2009 zastupoval ČR v mezivládním panelu ke klimatické změně IPCC (v letech 1997–2002 byl členem jeho výboru). Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě