Přihlásit

Pražské lesy kácejí smrky kvůli kůrovci (Právo)

V některých pražských lesích a lesoparcích je nyní omezen pohyb návštěvníků. Například v Milíčovském lese se těží dřevo napadené kůrovcem, oznámila radnice Prahy 11. Podle Lesů hl. m. Prahy je lokalit mnohem více, i když lýkožrouti se specializují spíše na jiné kraje než na metropoli.

Lesy hl. m. Prahy podle své mluvčí Petry Fišerové kácejí smrky ztepilé a někdy i borovice vlastními silami, nespoléhají tedy na externí dodavatele jako lesy státní.

„V hlavním městě má smrk zastoupení pouze asi pět šest procent. Nejvíce ho je v lokalitě Kunratický les a Modřanská rokle – přes polovinu z jeho celkového výskytu v Praze. Jinde převažují listnaté druhy," upozornila Právo Fišerová.
Podle ní je nutné napadené stromy odstranit jednak kvůli šíření dřevokazu, jednak kvůli bezpečnosti návštěvníků, protože městské lesy hrají důležitou roli v rekreaci lidí a psů.

Na dotaz Práva, zda se neuvažovalo o možnosti ponechat vše přirozenému vývoji, uvedla Fišerová: „Smrky postupně nahrazujeme listnáči, a to s ohledem na závazek vedení metropole vysadit v osmi letech milion nových stromů. Smrk se při nových výsadbách na území Prahy dlouhodobě nepoužívá."

Celý článek najdete v Právu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby