logo Silvarium tisk

Petr Vavrouška        

Dnes je to přesně deset let, co Vysoké Tatry postihla nebývale silná vichřice. Zdevastovala tisíce hektarů lesa a změnila podobu slovenských velehor. O obnovu se stále starají lesníci i sama příroda, podle odborníků ale bude trvat desítky let, než se Tatry znovu plně zalesní.

V pásmu, kde končí les a začíná kosodřevina, dosahoval vítr rychlosti až 230 kilometrů za hodinu. Kalamita zasáhla území o rozloze více než 12 tisíc hektarů. „Když jsem se dostal do Staré Lesné – opadla mlha, vítr se utišil – a uviděl jsem výhledy, které jsem nikdy předtím neviděl, objevily se budovy, které předtím nebyly vidět, tak jsem věděl, že jde o obrovský problém,” vzpomíná Maroš Petrík ze Státních lesů. Pan Josef tehdy zrovna v lese těžil dřevo: „Bylo to těžké. Stromy padaly každou sekundu. Měl jsem hrozný strach. Bylo umění dostat se domů.”Hasiči, kteří v ten den sloužili, nevěděli, kde dříve zasahovat. „Během pár hodin přijalo operační středisko 194 volání o pomoc. Jenom jste stáli a dívali se, kam spadne další strom," popsal jeden z nich. Z cest se okamžitě začaly odklízet popadané stromy, aby se záchranáři dostali k potřebným, klienti z hotelů a obyvatelé Tater do nemocnice nebo na úřady. Všechno koordinoval primátor Vysokých Tater Ján Mokoš, který velí městskému úřadu i dnes. „Člověk se ve vzpomínkách vrací do toho období, které bylo velmi emotivní, stresující a někdy až bezradné. S vichřicí se nedalo bojovat a museli jsme hlavně chránit životy a majetek,” upozorňuje Mokoš. Lidé, kteří v prvních letech po kalamitě do Tater zavítali, podle něj byli opravdu v šoku.

"Obnova? Za 80 až 100 let"

Díky přírodě i zásahům člověka se ale za uplynulých deset let mnohé změnilo. Na místech kalamity se stále vysazují nové stromy, léčebny, sanatoria i hotely fungují a turisté na Vysoké Tatry rozhodně nezapomněli. „Po deseti letech se potvrdilo, že přestože to byla největší katastrofa v dějinách Vysokých Tater, tak základní funkce se nezměnily,” myslí si primátor Mokoš. Maroš Petrík ale dodává, že potrvá ještě mnoho a mnoho let, než se Tatry vrátí do podoby před vichřicí. „Když si vezmete fotky a malby ze začátku století, tak vidíte, že podobné kalamity se do Tater v pravidelných intervalech vracejí. Poslední velká byla v roce 1915 a příroda se vzpamatovala až po 80 letech. To znamená, že i po té vichřici z roku 2004 bude trvat 80 až 100 let, než se vše vrátí do normálního stavu,” uzavírá.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě