logo Silvarium tisk

 

Praha 2. května (ČTK) - Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, která byla vyhlášena před 40 lety, 3. května 1974, má přibližně tvar trojúhelníku a rozlohu 610 kilometrů čtverečních. Její zřízení zažádala v roce 1970 v dokumentu známém jako "petice pěti pečetí" lázeňská města Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Lázně Kynžvart, Jáchymov a Mariánské Lázně, současné sídlo správy CHKO.
Celé území Slavkovského lesa má ráz paroviny. Dominantou znaku tohoto hornatého ostrova zeleně, klidu a minimálně narušené přírody je zákonem chráněná léčivka arnika horská na pozadí vrchů Lesný, Lysina a Kružný. Arnika je skutečnou královnou zdejší oblasti: zatímco v jiných částech republiky je její výskyt velkou vzácností, zde každoročně rozkvétá skoro na každé horské louce. K nejcennějším partiím CHKO patří Mnichovské hadce či Kladské rašeliny.

CHKO Slavkovský les chrání i lázeňské minerální prameny 

- Na území CHKO o rozloze 606 km2 jsou dvě národní přírodní rezervace (NPR; Kladské rašeliny, Pluhův bor), tři národní přírodní památky (NPP; Křížky, Upolínová louka pod Křížky, Svatošské skály), deset přírodních rezervací (PR) a 14 přírodních památek (PP). V působnosti správy CHKO jsou i NPR Soos, Velké jeřábí jezero a Velký močál a NPP Komorní hůrka, Železná hůrka a Lužní potok.
- Na území CHKO jsou rozlehlá rašeliniště vrchovištního typu, mokřadní louky, rozlehlé lesní komplexy včetně zachovalých bučin, kaňony se skalními útvary v údolích řek Teplá a Ohře. Oblast vytváří velký přírodní vodní rezervoár a je místem tvorby minerálních pramenů.
- Mezi chráněné rostliny vyskytující se na území CHKO patří například arnika horská, rožec kuřičkolistý, vrba borůvkovitá, rosnatka okrouhlolistá, tučnice obecná, vzácné hadcové sleziníky, řada prstnatců a další. V oblasti žije jelen evropský, černá zvěř, srny, kunovité šelmy, sysel obecný, pravidelně zde hnízdí čáp černý.
- V současné době je v CHKO Slavkovský les přes 90 procent porostu tvořeno smrky. V roce 2007 podepsali zástupci CHKO a Lesů ČR smlouvu, podle které by se měly do oblasti navracet jedle a buky. Téměř vymizelé jedle by měly dosáhnout asi 30 procent z celkového množství stromů, smrky asi 30 až 40 procent, zbytek listnaté stromy. Les v podobě, jaký se bude podobat přirozené skladbě, však vyroste asi za 100 let.
- Na území CHKO je kromě lázeňských center Karlových Varů a Mariánských Lázní řada dalších významných památek (Bečov nad Teplou, Kynžvart), další jsou těsně za hranicemi chráněné oblasti (Teplá, Loket, Andělská hora).
- Celá oblast je protkána hustou sítí naučných stezek, turistických tras i cyklotras.
- Nejvyšším vrchem oblasti, která je vyvýšena nad okolní krajinou v nadmořské výšce zhruba mezi 500 až 900 metry, je 983 metrů vysoký Lesný.
- Sídlem správy CHKO jsou Mariánské Lázně, krajské středisko sídlí v Karlových Varech. Správním obvodem správy je území CHKO Slavkovský les a v případě některých kompetencí na úseku druhové ochrany celé správní obvody obcí s rozšířenou působností Aš, Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně a Sokolov.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě