Přihlásit

Procházka v lese? V těchto dnech riziko (Brněnský deník)

Kvůli kůrovci a extrémnímu suchu zmizela obrovská plocha jihomoravských lesů. Oslabené porosty jsou podle odborníků nyní nebezpečné.

Jižní Morava – Holiny velké desítky hektarů, trčící pařezy jako němí svědci toho, že v místě ještě nedávno rostl les. Stroje do noci likvidující napadené stromy. A také nebezpečí pro návštěvníky lesa. Takové jsou následky kůrovcové kalamity na jihu Moravy, podle odborníků nejhorší v dějinách.

Lesy České republiky už přišly o desetitisíce hektarů porostů. „Mezi nejpostiženější oblast Černé Hory, Petrovic a Macochy na Blanensku, kde jde přibližně o čtyři tisíce sto hektarů. Druhou je okolí Náměště nad Oslavou a Zastávky u Brna na Brněnsku s třemi a půl tisíci hektary. A třetí je západ Znojemska – Uherčice, Dešov, Chvalatice – tam jde o plochu do pěti tisíc hektarů," vyčíslila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Lesy prořídly i na Vyškovsku. Zejména na severu, kde je spravují Vojenské lesy a statky. Obrovskou rychlostí mizí třeba kolem Studnic.
„Jde o bezprostřední okolí obce, je to smutný pohled.
Situace je špatná," okomentoval starosta Jaroslav Fládr.

EXTRÉMNÍ POČASÍ

Podle mluvčího vojenských lesů Jana Sotony je zásadní problém extrémní sucho a škody způsobené silným větrem. „Klimaticky extrémní rok 2015 způsobil značné oslabení smrkových porostů, které se v letech 2016 a 2017 dále prohlubovalo, a rok 2018 je ještě nepříznivější," přiblížil Sotona.

Jak dodal, vojenské lesy aktuálně u divize Plumlov, pod kterou spadají právě i lesy na severu Vyškovska, evidují přibližně 780 hektarů holin, přitom v běžných letech je to asi jen čtvrtina této rozlohy.
Jak poukázala Jouklová, holiny představují riziko.

Osamocené stromy tam jsou slabší, čelí větru, zanedlouho i sněhu. Jsou tak náchylnější vyvrácení. „Lidi, kteří do lesa vyrazí na procházku, vyzýváme ke zvýšené opatrnosti a používání selského rozumu," varovala mluvčí Lesů České republiky Jouklová.
Podobně to vidí i ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan. „Jít do lesa je v současnosti nebezpečné zvlášť v době silnějších větrů," potvrdil Trojan.
Jak dodal, také lesy ve správě jeho podniku jsou vážně postižené.

Víc si přečtete na www.vyskovsky.denik.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby