Přihlásit

Procházka v lese? V těchto dnech riziko (Brněnský deník)

Kvůli kůrovci a extrémnímu suchu zmizela obrovská plocha jihomoravských lesů. Oslabené porosty jsou podle odborníků nyní nebezpečné.

Jižní Morava – Holiny velké desítky hektarů, trčící pařezy jako němí svědci toho, že v místě ještě nedávno rostl les. Stroje do noci likvidující napadené stromy. A také nebezpečí pro návštěvníky lesa. Takové jsou následky kůrovcové kalamity na jihu Moravy, podle odborníků nejhorší v dějinách.

Lesy České republiky už přišly o desetitisíce hektarů porostů. „Mezi nejpostiženější oblast Černé Hory, Petrovic a Macochy na Blanensku, kde jde přibližně o čtyři tisíce sto hektarů. Druhou je okolí Náměště nad Oslavou a Zastávky u Brna na Brněnsku s třemi a půl tisíci hektary. A třetí je západ Znojemska – Uherčice, Dešov, Chvalatice – tam jde o plochu do pěti tisíc hektarů," vyčíslila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Lesy prořídly i na Vyškovsku. Zejména na severu, kde je spravují Vojenské lesy a statky. Obrovskou rychlostí mizí třeba kolem Studnic.
„Jde o bezprostřední okolí obce, je to smutný pohled.
Situace je špatná," okomentoval starosta Jaroslav Fládr.

EXTRÉMNÍ POČASÍ

Podle mluvčího vojenských lesů Jana Sotony je zásadní problém extrémní sucho a škody způsobené silným větrem. „Klimaticky extrémní rok 2015 způsobil značné oslabení smrkových porostů, které se v letech 2016 a 2017 dále prohlubovalo, a rok 2018 je ještě nepříznivější," přiblížil Sotona.

Jak dodal, vojenské lesy aktuálně u divize Plumlov, pod kterou spadají právě i lesy na severu Vyškovska, evidují přibližně 780 hektarů holin, přitom v běžných letech je to asi jen čtvrtina této rozlohy.
Jak poukázala Jouklová, holiny představují riziko.

Osamocené stromy tam jsou slabší, čelí větru, zanedlouho i sněhu. Jsou tak náchylnější vyvrácení. „Lidi, kteří do lesa vyrazí na procházku, vyzýváme ke zvýšené opatrnosti a používání selského rozumu," varovala mluvčí Lesů České republiky Jouklová.
Podobně to vidí i ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan. „Jít do lesa je v současnosti nebezpečné zvlášť v době silnějších větrů," potvrdil Trojan.
Jak dodal, také lesy ve správě jeho podniku jsou vážně postižené.

Víc si přečtete na www.vyskovsky.denik.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby