Přihlásit

Procházka v lese? V těchto dnech riziko (Brněnský deník)

Kvůli kůrovci a extrémnímu suchu zmizela obrovská plocha jihomoravských lesů. Oslabené porosty jsou podle odborníků nyní nebezpečné.

Jižní Morava – Holiny velké desítky hektarů, trčící pařezy jako němí svědci toho, že v místě ještě nedávno rostl les. Stroje do noci likvidující napadené stromy. A také nebezpečí pro návštěvníky lesa. Takové jsou následky kůrovcové kalamity na jihu Moravy, podle odborníků nejhorší v dějinách.

Lesy České republiky už přišly o desetitisíce hektarů porostů. „Mezi nejpostiženější oblast Černé Hory, Petrovic a Macochy na Blanensku, kde jde přibližně o čtyři tisíce sto hektarů. Druhou je okolí Náměště nad Oslavou a Zastávky u Brna na Brněnsku s třemi a půl tisíci hektary. A třetí je západ Znojemska – Uherčice, Dešov, Chvalatice – tam jde o plochu do pěti tisíc hektarů," vyčíslila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Lesy prořídly i na Vyškovsku. Zejména na severu, kde je spravují Vojenské lesy a statky. Obrovskou rychlostí mizí třeba kolem Studnic.
„Jde o bezprostřední okolí obce, je to smutný pohled.
Situace je špatná," okomentoval starosta Jaroslav Fládr.

EXTRÉMNÍ POČASÍ

Podle mluvčího vojenských lesů Jana Sotony je zásadní problém extrémní sucho a škody způsobené silným větrem. „Klimaticky extrémní rok 2015 způsobil značné oslabení smrkových porostů, které se v letech 2016 a 2017 dále prohlubovalo, a rok 2018 je ještě nepříznivější," přiblížil Sotona.

Jak dodal, vojenské lesy aktuálně u divize Plumlov, pod kterou spadají právě i lesy na severu Vyškovska, evidují přibližně 780 hektarů holin, přitom v běžných letech je to asi jen čtvrtina této rozlohy.
Jak poukázala Jouklová, holiny představují riziko.

Osamocené stromy tam jsou slabší, čelí větru, zanedlouho i sněhu. Jsou tak náchylnější vyvrácení. „Lidi, kteří do lesa vyrazí na procházku, vyzýváme ke zvýšené opatrnosti a používání selského rozumu," varovala mluvčí Lesů České republiky Jouklová.
Podobně to vidí i ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan. „Jít do lesa je v současnosti nebezpečné zvlášť v době silnějších větrů," potvrdil Trojan.
Jak dodal, také lesy ve správě jeho podniku jsou vážně postižené.

Víc si přečtete na www.vyskovsky.denik.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Read more
Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Lesnictví

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh...

Read more
Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Komerční zpráva

Po dvou letech proběhne 12.–15. 5. 2019 na brněnském výstavišti Národní výstava myslivosti. Ve stejném termínu bude probíhat také Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL...

Read more
Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Lesnictví

Nová anketa! S nepříznivým vývojem kalamity v našich lesích stoupá i výměra holin což by v případě umělé obnovy lesa znamenalo i zvýšenou spotřebu sadebního...

Read more

3°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 81%

Vítr: 37.01 km/h

  • 10 Pro 2018 5°C 1°C
  • 11 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby