Přihlásit

Prohlášení KLDS k tiskové zprávě ministra zemědělství ze dne 18.8.2010 (TZ KLDS)

m_drevo.jpgAktualizováno: Vyjádření LČR

Přes tiskovou zprávu ministra zemědělství neskrývá  KLDS  své obavy k vývoji situace v lesích spravovaných státem od začátku příštího roku.

Již nyní je jasné, že vypsání výběrových řízení pro práce v lese po 15. září 2010 neumožní podepsání příslušných smluv do konce letošního roku a tím jsou vážně ohroženy nejen práce ve státních lesích, ale především dodávky dřevní hmoty pro tuzemské zpracovatele.

V tiskové zprávě ministra není řešena ani otázka zajišťovacího objemu dříví, což je dle našeho názoru základní podmínkou pro zklidnění situace v celém lesnickodřevařském komplexu.

Otázkou potřebné akceschopnosti vedení LČR, s. p. se Rada  KLDS zabývá prakticky na každém zasedání. I přes několikerou žádost k jednání směrovanou tomuto vedení, nedošlo k žádné odpovídající reakci, která by řešila dostatek suroviny pro domácí zpracovatelský průmysl od 1.1.2011.

Rada  KLDS  trvá na svém hodnocení činnosti vedení  LČR, s. p., které vyjádřila již ve své tiskové zprávě ze dne 18.5.2010. Je přesvědčena, že současné vedení  LČR nemá schopnost řešit situaci v lesnickodřevařském komplexu tak, aby zamezilo negativnímu dopadu na ekonomiku odvětví se všemi průvodními jevy v sociální oblasti, které především výrazně ohrozí zaměstnanost.

Z výše uvedených skutečností vyzýváme ministra zemědělství  ČR  k nezbytným personálním zásahům v oblasti státního podniku  LČR.


 TZ LČR: Výzvy KLDS jsou účelové a nesmyslné

Hradec Králové, 27. srpna 2010 - Lesy ČR zásadně odmítají účelová prohlášení a výzvy vedení Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů, že práce v lesích nebudou v roce 2011 zajištěny. KLDS svými výzvami prohlubuje nestabilitu a nejistotu firem v lesnickém a dřevařském sektoru. Jednoroční tendr na práce v lesích bude vyhlášen ve čtvrtek 16.9.2010, podle novely zákona o zadávání zakázek. Lesy vyvíjí maximální snahu situaci řešit.

KLDS protestuje proti tomu, co sama způsobila. Poslední zrušený tendr, měl přinést až desetiletou jistotu a perspektivu. Nemalý díl na zrušení předchozího tendru a tím i na vzniku současné situace má i KLDS.

Pro KLDS není dostačující ani záruka ministra Fuksy, který minulý týden na tiskové konferenci představil nejen model lesnické zakázky, ale i harmonogram tendrů na práce v lesích, včetně ujištění, že práce v lesích nebudou přerušeny.

Připravené jednoroční tendry jsou překlenovacím obdobím do doby, než vláda projedná koncepci dlouhodobějších řešení pro státní lesy. Dřevozpracující firmy budou od 1. 1. 2011 v lesích pracovat a dodávky dříví nebudou přerušeny. Lesy ČR dodávají na trh přitom necelých 50% dřevní suroviny.

Téma tiskové konference KLDS je jasnou snahou zasahovat do chodu státního podniku, včetně personálních záležitostí soukromými firmami. Uvnitř KLDS ani z daleka neexistuje názorová jednotnost jejích členů na situaci v lesním hospodářství.

Aktivity KLDS nejsou ničím novým. Historie tendrů je vždy provázena snahou o ovlivňování jejich podoby a získávání výhod.

Dosavadní praktiky musí skončit. Nelze připustit, aby někdo získal pro sebe výhody na úkor druhých tím, že své individuální zájmy hlásí mediálně a zastřeší se oborovým sdružením. Stejně absurdní je i snaha soutěžitele rozhodovat o vnitřních záležitostech toho, kdo soutěž vyhlašuje.

Tvrzení KLDS o „totální destabilizaci“ je naprostý nesmysl. LČR nikdy ve své historii nebyly v tak dobré ekonomické a odborné kondici, jako v současné době. Letos má podnik nejlepší ekonomické výsledky za celou jeho historii, úspěšně likviduje rizika kůrovcových kalamit, zajišťuje v historii nevyšší výsadbu lesních ploch, odstraňuje následky povodňových škod.

Odvolání managementu LČR není v kompetenci KLDS, ale výhradně ministra zemědělství. KLDS si už musí konečně uvědomit, že nemůže a nebude rozhodovat o tom, kdo bude generálním ředitelem LČR, ani o podmínkách tendru jak tomu možná bylo v minulosti zvykem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Škody způsobené přemnoženou zvěří vyřeší jen nový zákon o myslivosti

Škody způsobené přemnoženou zvěří vyřeší jen nový zákon o myslivosti

Lesnictví

Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, Českého svazu ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA, Spolek...

V Bratislavě se jednalo o budoucnosti evropského lesnictví

V Bratislavě se jednalo o budoucnosti evropského lesnictví

Lesnictví

Adaptace lesů na změnu klimatu a jejich rozvoj ve prospěch společnosti byly zpečetěny ve dvou zásadních dokumentech – Bratislavské ministerské deklarace a Bratislavské ministerské rezoluce...

Naše příroda nabízí velké hodnoty. Měli bychom si jich víc všímat

Naše příroda nabízí velké hodnoty. Měli bychom si jich víc všímat

Lesnictví

Silvie Stachová vystudovala lesnickou fakultu v Brně a po škole nastoupila ke státním lesům na lesní správu Frýdek-Místek, kde v průběhu 15 let prošla několika...

Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

Lesnictví

Získat zkušenosti, pomoci v lesích v kůrovcové sezóně a něco si vydělat mohou i letos žáci a studenti středních a vysokých lesnických škol coby letní...

Populární zprávy

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 1,8 miliardy korun

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se…

Lesnictví

Zobrazeno:8232

(Aktualizováno 19. 2. o vyjádření Daniela Szóráda) Policie ČR obvinila bývalého generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku...

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Lesnictví

Zobrazeno:3362

Společnost Metsä Fibre, součást skupiny Metsä Group, postaví ve finském městě Kemi obří továrnu na bioprodukty. Hodnota investice dosahuje 1,6 mld. eur a jde o...

Zástupci lesnicko-dřevařského sektoru se důrazně ohradili proti vyjádření Hnutí DUHA

Zástupci lesnicko-dřevařského sektoru se důrazně ohradili proti vyjádření Hnutí DUHA

Lesnictví

Zobrazeno:3232

Zástupci lesnicko-dřevařského oboru se ostře vymezili proti vyjádření Hnutí DUHA, ve kterém se uvádí, že masivní těžba českých lesů začala ovlivňovat klima,  způsobuje více emisí než...

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Lesnictví

Zobrazeno:2669

Lesníci v mnoha oblastech řeší problém jak a jaké lesy pěstovat v lokalitách ohrožených suchem a s převahou nepůvodních smrkových porostů. Stále větší část našich...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby