Přihlásit

Rekordní kůrovcová kalamita (ČT 1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
Ministerstvo letos zvýšilo příspěvek na hospodaření v lesích na dvojnásobek. Rozdělit může víc než miliardu. Podle majitelů lesů to ale nestačí. Kalamita se dál rozšiřuje, v současnosti už zasahuje 7 krajů. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Z výšky je to vidět na první pohled a dole se už kácí. Kůrovec teď na Vysočině decimuje lesy ve velkém. Jen z těch státních a jen tady zmizelo loni přes 1 000 000 kubíků dřeva. Letos těžba ještě zrychlila. Státu tady ale nepatří ani polovina porostů. Velká část je soukromá nebo obecní a situace se tím komplikuje. Těží se i v lese Hněvkovic a obec se bojí, že jí kvůli padajícím cenámdřeva nezbude na nové výsadby. 

Milan PEROUTKA, odborný lesní hospodář 
V tomto místě, kde stát budou náklady možná 400–450 Kč na kubík a my budem mít, i když to dobře dopadne, 150 Kč. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR 
V podstatě těžba dřeva a hospodaření v lese se dneska dostalo už za hranice efektivity a rentability. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Právě Vysočina se má stát novým epicentrem kalamity. Smrkových je tady 70 % lesů a kůrovec může napadnout podle Ministerstva zemědělství přes 7 000 000 kubíků dřeva. To je pro představu víc než polovina toho, co se loni vytěžilo v celé zemi. Postiženou oblast a to, jak se v ní zasahuje proti kůrovci, viděli dnes premiér a klíčoví ministři. 

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ 
Je to obrovská katastrofa. Za posledních stovky let tady jsme to neměli, bohužel jsme to zanedbali, měli jsme to řešit podstatně dřív. 

Alena SCHILLEROVÁ, vicepremiérka, ministryně financí /nestr. za ANO/ 
Jak jsem řekla, já jsem z toho ohromená a vím, že pomoct musíme a prostě dojednáme to a včas se to dozvíte. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Lesníci teď hledají hlavně odbyt pro vytěžené dřevo. Na trhu je ho nadbytek i kvůli kalamitě v okolních zemích. Lesy České republiky vyjednávají o prodeji do Číny. 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /ČSSD/ 
Minimální odběr nebo tak, kde bysme chtěli začít, je 300–400 tisíc kubíků, ale chtěli bysme i výše, protože jenom z Finska čínská republika bere řádově 1 600 000 1 – 700 000 kubíků. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR 
Těch řešení se nabízí celá řada, nicméně bude se v nich muset nějakým způsobem samozřejmě angažovat stát. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Ministerstvo zemědělství přitom očekává, že se letos vytěží minimálně stejně dřeva jako loni, ale spíš víc. Záležet bude i na počasí. Blanka Poulová a Milan Brunclík, Česká televize. 

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
Kalamita trvá už čtvrtým rokem a nedaří se ji zastavit. Podle aktuálních dat se loni vytěžilo skoro 12 000 000 kubíků napadeného dříví, ale dalších 6 000 000 kubíků zůstalo ještě ležet v lesích. Přesně se tak naplnily odhady odborníků. Že jsou to čísla mimořádná, to ukazuje tento graf. Oproti předloňsku se kácelo dvojnásobně a nesrovnatelně víc než při známé kalamitě na Šumavě po roce 2007. Nejpostiženějším zůstává okres Bruntál. Jen tam lesníci evidují přes 1 000 000 kubíků dřeva s kůrovcem. Šíří se ale hlavně jihozápadním směrem a čím dál víc škodí na jižní Moravě, Vysočině, jihu Čech i v Plzeňském kraji. Navíc nejde už jen o smrky, i když ty převažují. Vinou dlouhodobého sucha, častých vichřic a působením hub a hmyzu chřadnou i některé porosty borovic, modřínů a jedlí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby