Přihlásit

Rekordní kůrovcová kalamita (ČT 1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
Ministerstvo letos zvýšilo příspěvek na hospodaření v lesích na dvojnásobek. Rozdělit může víc než miliardu. Podle majitelů lesů to ale nestačí. Kalamita se dál rozšiřuje, v současnosti už zasahuje 7 krajů. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Z výšky je to vidět na první pohled a dole se už kácí. Kůrovec teď na Vysočině decimuje lesy ve velkém. Jen z těch státních a jen tady zmizelo loni přes 1 000 000 kubíků dřeva. Letos těžba ještě zrychlila. Státu tady ale nepatří ani polovina porostů. Velká část je soukromá nebo obecní a situace se tím komplikuje. Těží se i v lese Hněvkovic a obec se bojí, že jí kvůli padajícím cenámdřeva nezbude na nové výsadby. 

Milan PEROUTKA, odborný lesní hospodář 
V tomto místě, kde stát budou náklady možná 400–450 Kč na kubík a my budem mít, i když to dobře dopadne, 150 Kč. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR 
V podstatě těžba dřeva a hospodaření v lese se dneska dostalo už za hranice efektivity a rentability. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Právě Vysočina se má stát novým epicentrem kalamity. Smrkových je tady 70 % lesů a kůrovec může napadnout podle Ministerstva zemědělství přes 7 000 000 kubíků dřeva. To je pro představu víc než polovina toho, co se loni vytěžilo v celé zemi. Postiženou oblast a to, jak se v ní zasahuje proti kůrovci, viděli dnes premiér a klíčoví ministři. 

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ 
Je to obrovská katastrofa. Za posledních stovky let tady jsme to neměli, bohužel jsme to zanedbali, měli jsme to řešit podstatně dřív. 

Alena SCHILLEROVÁ, vicepremiérka, ministryně financí /nestr. za ANO/ 
Jak jsem řekla, já jsem z toho ohromená a vím, že pomoct musíme a prostě dojednáme to a včas se to dozvíte. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Lesníci teď hledají hlavně odbyt pro vytěžené dřevo. Na trhu je ho nadbytek i kvůli kalamitě v okolních zemích. Lesy České republiky vyjednávají o prodeji do Číny. 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /ČSSD/ 
Minimální odběr nebo tak, kde bysme chtěli začít, je 300–400 tisíc kubíků, ale chtěli bysme i výše, protože jenom z Finska čínská republika bere řádově 1 600 000 1 – 700 000 kubíků. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR 
Těch řešení se nabízí celá řada, nicméně bude se v nich muset nějakým způsobem samozřejmě angažovat stát. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Ministerstvo zemědělství přitom očekává, že se letos vytěží minimálně stejně dřeva jako loni, ale spíš víc. Záležet bude i na počasí. Blanka Poulová a Milan Brunclík, Česká televize. 

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
Kalamita trvá už čtvrtým rokem a nedaří se ji zastavit. Podle aktuálních dat se loni vytěžilo skoro 12 000 000 kubíků napadeného dříví, ale dalších 6 000 000 kubíků zůstalo ještě ležet v lesích. Přesně se tak naplnily odhady odborníků. Že jsou to čísla mimořádná, to ukazuje tento graf. Oproti předloňsku se kácelo dvojnásobně a nesrovnatelně víc než při známé kalamitě na Šumavě po roce 2007. Nejpostiženějším zůstává okres Bruntál. Jen tam lesníci evidují přes 1 000 000 kubíků dřeva s kůrovcem. Šíří se ale hlavně jihozápadním směrem a čím dál víc škodí na jižní Moravě, Vysočině, jihu Čech i v Plzeňském kraji. Navíc nejde už jen o smrky, i když ty převažují. Vinou dlouhodobého sucha, častých vichřic a působením hub a hmyzu chřadnou i některé porosty borovic, modřínů a jedlí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby