logo Silvarium tisk

Krkonoše – Návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který minulý týden schválila vláda, je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce „revoluční", protože pro turisty otevírá dosud uzavřené první zóny, v nichž se chrání nejcennější příroda. Lidé tak budou moci první zóny procházet i mimo značené stezky. Podle novely bude také propříště možné umisťovat v první zóně drobné stavby pro turistické, zemědělské, památkové či lesnické účely. V národních parcích bude také možné v některých částech používat pesticidy a hospodařit způsobem vyžadujícím intenzivní technologii.

Turisté zůstanou na stezkách

Všechna tato ustanovení však nepůsobí jako něco, co by národním parkům prospělo. Neuškodí unikátní přírodě v Krkonoších? Vedení Krkonošského národního parku (KRNAP) zůstává optimistické. „Pro nás se toho moc nezmění," řekl Deníku mluvčí KRNAP Radek Drahný. Podle něj v Krkonoších nepřichází v úvahu, že by turisté v současné první zóně chodili mimo vyznačené stezky. „Naše příroda je tak jedinečná,že v těchto částech ji pro turisty otevřít nelze," upozornil Radek Drahný.
KRNAP by tedy využil možnosti, kterou novela zákona nabízí, a první zónu by vyhlásil za zónu klidovou, takže by lidé i nadále zůstali pouze na stezkách. Procházky mimo stezky budou povoleny zřejmě jen na dvou místech – ve Dvorském lese a na Boberské stráni. „Jsou to lokality, kde to podle nás přírodu neohrozí," podotkl mluvčí.
Ani možnost budování drobných staveb v nejchráněnějších oblastech krkonošské ochránce přírody neděsí. „Přístřešky pro turisty budujeme už dnes a s ostatními stavbami to tak jednoduché nebude. Myjsme majitelé, takže bez našeho souhlasu tam žádná nová stavba vzniknout nemůže," upozornil.
Ani další na první pohled sporné body připravované novely KRNAP neděsí. Drtivá většina území první zóny totiž patří pod jeho správu, takže tam nehrozí, že by někdo s odvoláním na novelu začal intenzivně hospodařit nebo používat pesticidy. Navíc v současné době platí takzvaný plán péče, jehož doba trvání je deset let, a ten v první zóně jakékoli podobné zásahy vylučuje. Podle Radka Drahného se navíc používání chemických prostředků týká spíše Šumavy, která bojuje s kůrovcem.

Přibude možností pro vodáky

Pokud parlament novelu zákona přijme, mohli by se radovat vodáci. V současné době je totiž možné splouvat pouze řeku Jizeru a částečně Labe, a to ještě při splnění určitých podmínek, zatímco v budoucnu by vodáci mohli například na Mumlavu, Úpu, Jizerku, případně i na Malou Úpu. Na Labi bude možné splutí celého úseku i přes Labskou soutěsku. V současné době musí vodáci končit šest set metrů nad soutěskou.

Nový zákon nevznikl „od stolu"

Podle Radka Drahného nový zákon nepředstavuje pro Krkonošský národní park žádné ohrožení. „Je to první novela, kterou ministerstvo životního prostředí připravovalo ve spolupráci s lidmi 'zespoda', tedy s odborníky z národních parků," řekl mluvčí. Lidé zKRNAPměli tedy možnost zákon spoluvytvářet, což v minulosti nebývalo. Vláda návrh jednomyslně schválila, Sněmovna by se jím měla zabývat v červnu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě