logo Silvarium tisk

Titulní strana
ČTK, KAREL HUTR

Příbram – 14.7. se na příbramské radnici sejdou starostové, aby jednali o osudu Vojenského újezdu Brdy. Ten by mohl být do roku 2015 zrušen. Podle dosavadního vývoje se ale zdá, že nastanou třenice mezi Plzeňským a Středočeským krajem o území.

Na radnici se asi dvacítka starostů bude bavit o tom, jakým způsobem se bude chránit příroda po avizovaném odchodu armády z Brd.

Mezi zástupci obcí převládá názor na vyhlášení chráněné krajinné oblasti, pokud armáda skutečně prostor opustí do roku 2015. Podobné setkání se konalo i na Plzeňsku.

„Jestli se ale Vojenský újezd Brdy skutečně zruší, měla by se tato lokalita zabezpečit už jenom kvůli velké zásobárně kvalitní pitné vody. Armáda se přece nemůže sebrat a utéct. Nejdříve by měla mít řešení, co s újezdem bude. Určitě by ale Brdy měly zůstat jako celek, což je především na hejtmanech Středočeského a Plzeňského kraje, aby se dohodli,” řekl k dnešní schůzce příbramský starosta Josef Řihák s tím, že chráněná oblast by neměla zasahovat do dvou regionů - plzeňského a středočeského.

„Kraje se nějak musejí domluvit,” uvedla mluvčí středočeského hejtmanství Berill Mascheková a podotkla, že vojenský prostor leží téměř výlučně na území středních Čech, a tak je podle ní logické, že v případě zrušení újezdu bude tato lokalita spravována Středočeským krajem.

Jiného názoru je ale hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, který říká, že zástupcům jeho regionu by se „hrubě nelíbil” převod pozemků, které by měly výhledově patřit do katastrů obcí v Plzeňském kraji.

Obrana: Objekty brigády a další zařízení využijeme beze změn

Příbram – Dnes se na radnici v Příbrami koná jednání starostů o budoucnosti vojenského újezdu. Názor starosty Josefa Řiháka, aby újezd po zrušení zůstal pod Středočeským krajem, se nelíbí plzeňskému hejtmanovi.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec říká, že zástupcům jeho regionu by se „hrubě nelíbil” převod pozemků, které by měly výhledově patřit do katastrů obcí v Plzeňském kraji, jen na Středočeský kraj. Z jeho hovoru se středočeským hejtmanem Davidem Rathem prý ale vyplývá, že Středočeský kraj by spravoval pouze pozemky na území středních Čech. Chovanec chce domluvit s Rathem schůzku reprezentací obou krajů na srpen.

Podle Maschekové je území Brd natolik významné z hlediska ochrany přírody a přirozené akumulace vod, že kraj již dříve vyvolal jednání se správou vojenského újezdu o možnosti vyhlášení CHKO Brdy. Kraj podle ní rovněž doporučuje okamžitě po vydání zákona o zrušení nebo změně hranic vojenského prostoru vydat stavební uzávěru platnou pro celé území bývalého újezdu, aby se zamezilo spekulacím a developerským záměrům neslučitelným s ochranou přírody.

Ministerstvo obrany se podle mluvčího Jana Pejška do debat o osudu uvedeného území rádo zapojí. „My určitě chceme jednat se všemi, to znamená s obcemi i s kraji,” uvedl mluvčí. Příležitost k tomu podle něj bude v první polovině srpna, kdy Brdy navštíví ministři obrany a životního prostředí Alexandr Vondra a Tomáš Chalupa. Chtějí se setkat se starosty a o záležitosti diskutovat.

„I armáda podporuje to, aby v Brdech vzniklo něco jako chráněná krajinná oblast, ale ještě se o tom musí jednat, hlavně s ministerstvem životního prostředí, které je hlavním garantem,” poznamenal Pejšek.

Podle Pejška ale armáda žádný zbrklý odchod neplánuje. „My jsme jasně řekli, že plán na opouštění je někdy do roku 2015,” podotkl mluvčí. Podle něj je tak ještě dost času na jednání se zainteresovanými stranami.

Do Příbrami se dnes chystal i rožmitálský starosta Josef Vondrášek. Kvůli jednání městské rady nemůže přijet a informace mu zprostředkují jeho kolegové. Sám zastává názor na vyhlášení nějaké formy ochrany přírody po zrušení vojenského újezdu.

Variant je několik a návrhy předpokládají vyhlášení desítek maloplošných chráněných území a ty by mohla zastřešit chráněná krajinná oblast. Jedna varianta pak předpokládá vyhlášení CHKO jen na území vojenského újezdu a druhá by včetně území Středních Brd zasahovala až na třemšínské Brdy.

Otázkou zůstává, jak by to šlo v reálu udělat, když si armáda chce prý ponechat prostor pro cvičiště na Brdě, tedy území od Jinců až po cestu mezi Obecnicí a Zaječovem a další vojenské zařízení v Brdech včetně přísně utajeného objektu poblíž třítrubeckého zámečku. Mimochodem, o osudu loveckého zámečku Tři trubky není definitivně rozhodnuto, ale je o něj, jako o lukrativní objekt a hezkou okolní přírodu, mimořádný zájem.

„Když jsem zaslal na ministerstvo obrany dotaz, zda bude zrušen celý újezd včetně utajovaných investic a částí, bylo odpovězeno, že zrušení újezdu znamená ukončení vojenského výcviku v tomto prostoru, přičemž objekty 13. dělostřelecké brigády a další zařízení, které armáda využívá v prostoru vojenského újezdu, budou nadále využívány beze změn,” citoval rožmitálský starosta Vondrášek odpověď z ministerstva obrany.

Ministerstvo prý v současné době pracuje na plánu pyrotechnického průzkumu. Proslýchá se ale, že na asanaci nejsou peníze a tak například cílové plochy mohou klidně i v horizontu mnoha dalších let zůstat stále nepřístupnými veřejnosti.

Ministerstvo také slibuje, že i nadále budou lesní porosty obhospodařovat Vojenské lesy a statky ČR.

Starosta Obecnice Josef Karas nepopírá, že by podle něj bylo nejlepší, kdyby si armáda ponechala vojenský újezd. „Podle mě je to v současné době záruka toho, že zůstane zachována brdská příroda,” míní Karas. „Podívejte, se, jak vypadají místa, kam smí veřejnost, je tam nehorázný nepořádek. Pochopitelně, že v současné situaci, kdy se hovoří o zrušení újezdu, jsem pro stavební uzávěru a vyhlášení CHKO na celém území. Máme v Brdech zdroje pitné vody a neumím si představit, že by třeba na Třemošné byly sjezdovky,” říká starosta a dodává, že v případě zprůjezdnění silnice ve směru na Zaječov by se lidem určitě nelíbil dopravní ruch.

O Brdy mají zájem podle příbramského starosty developeři ze zcela logického důvodu. „Šumava je zničená a tady kousek od Prahy je krásná příroda, lesy, rybníky. Nedivím ze zájmu o Brdy, ale já na jednání budu podporovat to, co říkám delší dobu: chci zachovat Brdy jako celek, vždyť 80 procent kvalitní pitné vody máme my a okolní vesnice z Brd a nikdo po mě nemůže chtít, ať už z titulu jakékoli mojí funkce, abych podporoval sjezdovky, hotely nebo jiná zařízení. Podporuji stavební uzávěru. Už některým vesnicím v čase radaru slibovala vláda miliardy, ubezpečovali nás, že na tom vyděláme, klesne nezaměstnanost a já si myslel, že tam v Brdech snad našli ropu. Nebylo z toho nic, ropu nikdo nenašel, ale máme tam něco cennějšího a tím je kvalitní pitná voda. I ti Američané měli tenkrát větší rozum, když stáhli plány na výstavbu radaru, což bohužel nemohu tvrdit o některých zbohatlících tady,” říká Řihák s tím, že zaznamenal pokusy o lobbování ve prospěch komerčních zájmů v Brdech. „Nebudu ale nikoho jmenovat,” uzavřel starosta.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě