logo Silvarium tisk

Na internetu vznikla petice pod názvem Změňte zákon o dětských skupinách. V době publikování tohoto textu ji podepsalo téměř 1000 lidí, desítek podpisů každou chvíli přibývá. Petentům vadí, že podle zákona o dětských skupinách má být jedinou povolenou formou pravidelné péče o malé děti (vedle mateřských škol) právě takzvaná dětská skupina. Normou se bude zabývat Senát.

Pokud by zákon o dětských skupinách vstoupil v účinnost ve stávající podobě, kterou schválila sněmovna, podle petentů by hrozil například zánik nejméně tří tisíc míst pro děti navštěvující lesní školky. „Zákon nyní čeká na schválení Senátem – je to poslední šance na jeho změnu nebo zamítnutí,” uvádějí.

Podle nich je třeba zachovat „to, co dobře funguje a nelikvidovat rodiči osvědčená zařízení, která mají jiné parametry než dětské skupiny”. Dětské skupiny mohou podle nich řadě rodičů pomoci, ale nemá to být to jediné, co je vedle mateřských škol v péči o děti možné.

 

„Veřejnost se nedozvídá úplnou pravdu – zákon je prezentován jako nová alternativa, ve skutečnosti je to omezení současných možností – dětské skupiny budou jedinou schválenou formou péče o děti, všem jiným hrozí vysoké sankce,” je uvedeno v petici. Pražský patriot o problému opakovaně informoval.

Ministryně slibuje zachování lesních školek

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) při sněmovním projednávání zákona uvedla, že v rámci přechodného období 12 měsíců bude čas na to, aby se ministři práce a sociálních věcí, zdravotnictví a školství dohodli na tom, „za jakých podmínek tady do budoucna lesní školky a mateřská centra mohou fungovat”.

 

„V žádném případě není naším zájmem těmto zařízením znemožnit existenci. Nicméně, na druhou stranu je zájmem nás všech, ať už je alternativa jakákoli, aby měla alespoň nějaká pravidla,” řekla.

Petenti v tom ale vidí úskalí. „Poslanci slibovaný rok na vyřešení situace lesních mateřských škol je nereálný optimismus a politický alibismus. Asociace lesních mateřských škol usiluje o legislativní ukotvení lesních školek od svého vzniku v roce 2011,” uvádějí.

„Postoj klíčového ministerstva zdravotnictví se postupem času mění k horšímu, nyní otevřeně říká, že nelze ustupovat z nastavených parametrů pro MŠ a dětskou skupinu. Jak to tedy mohou zákonodárci do roka vyřešit?” dodávají.

Langšádlová (TOP 09): Rodiče mají právo rozhodnout

Podle poslankyně Heleny Langšádlové (TOP 09), která se k lesním školkám vyjádřila ve sněmovně, může zákon ohrozit i mateřská centra či rodinná centra. „Pětadvacet let jsme svědky toho, jak z iniciativy rodičů vznikají mnohé aktivity, které poskytují již dnes tisícům dětí péči právě v tomto předškolním věku,” řekla.

„Mnohá tato zařízení vznikla bez jakékoli finanční podpory státu. Většina těchto zařízení vznikla na základě potřeb rodičů. A jsou to právě rodiče, kteří mají právo si rozhodnout o tom, v jakém prostředí, v jakém zařízení, má být péče pro jejich děti poskytována,” dodala. Poslanci nicméně pozměňovací návrh, aby si zařízení mohla sama zvolit, v jaké podobě budou fungovat, neschválili.

Podle petentů je ohrožení stávajících zařízení plýtvání prostředky, a to často i z veřejných zdrojů. „Řada organizací vybudovala zázemí dle vzoru zahraniční i domácí dobré praxe, nikoli podle parametrů dětské skupiny, nyní by byly nuceni je zavřít nebo nákladně přestavovat,” uvádějí.

Je podle nich otázkou, kolika rodičům dětské skupiny skutečně pomohou, pokud se vlivem zákona jiné – již existující – možnosti zavřou. Žádají proto Senát, aby rozhodl buď pro přijetí pozměňovacího návrhu ve smyslu volitelné registrace zařízení pro děti, nebo aby návrh zákona zamítl.

Senát by se měl návrhem zabývat 23. července

Senát se bude zákonem o dětských skupinách zabývat na své letní schůzi, která bude zahájena 23. července. Pokud se spokojí s podobou, kterou schválila sněmovna, půjde zákon rovnou k podpisu prezidenta.

Jestli se ale přikloní k zamítnutí zákona nebo ho schválí v pozměněné podobě, dostane se opět na stůl poslancům. Snahu o zachování lesních školek podpořila první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD).

Lesní školky se nacházejí i v Praze – například na Petřínském vrchu, v Ctěnickém háji, v Hostivařském lesoparku, v blízkosti branického lesoparku, v Milíčovském lese, v Podbabě a okolních lesích Divoké Šárky, v Troji, v Klánovicích nebo u Grébovky.

Ve sněmovně čelil zákon o dětských skupinách i dalším výtkám části opozice: především kvůli tomu, že nepočítá s povinností poskytovat dětem stravovací a vzdělávací službu a že pečující osoby nemusejí mít kvalifikaci učitele mateřské školy.

Především poslancům KSČM a Úsvitu také vadilo, že do dětských skupin budou moci děti docházet až do zahájení školní docházky. Osmi poslancům (především poslankyním z TOP 09) zase vadilo, že do dětských skupin nebudou moci neproočkované děti.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě