logo Silvarium tisk

Minulý týden Lesy České republiky (LČR) zveřejnily, že utrpí výraznou ekonomickou ztrátu. To by nebylo nic zvláštního, to se ve světě obchodu stává. Zvláštní je fakt, že viníkem této skutečnosti nemá být management výše zmíněné organizace, ale Český statistický úřad (ČSÚ), který se tentokrát rozhodl nevydávat index cen surového dříví za první čtvrtletí. To je opravdu zvláštní situace. A jak je to vůbec možné?

Podívejme se na celou věc zblízka.

Ceny surového dříví byly sledovány již v 80. letech v rámci zemědělské statistiky. V roce 1991 v reakci na liberalizaci cen byla vytvořena nová konstrukce indexu cen surového dříví. Ten v průběhu minulých dvaceti let prošel již několika revizemi. Na nich se pokaždé podílela speciální poradní komise ČSÚ, jejímiž členy jsou vedle ministerstva zemědělství a LČR i zástupci těžebních a dřevozpracujících společností a další instituce.

LČR postupně od roku 2008 měnily způsob hospodaření a začaly používat index ČSÚ ve svých smlouvách. V návaznosti na nově vypsané tendry LČR došlo v roce 2010 k významné změně struktury respondentů statistického zjišťování – podniků, které dřevo těží a které jej prodávají. Na to ČSÚ reagoval změnou metodiky svého zjišťování, neboť mu to přímo nařizuje zákon o státní statistické službě.

Od letošního roku se index cen surového dříví počítá novým způsobem, který zohledňuje změny na trhu. Úpravy metodiky indexů jsou vždy doprovázeny problémy spojenými s tím, že není zcela korektní srovnávat původní data o průměrných cenách s novými údaji. V případě razantnějších změn nezbytně dochází k přerušení časových řad. A zde nastává pro některé uživatele problém. ČSÚ nemůže porovnávat „hrušky” z roku 2010 s „jablky” roku 2011. Z tohoto důvodu se statistici rozhodli index cen surového dříví vlastníků za první čtvrtletí 2011 nevydat, neboť by se jednalo o neobjektivní informace. Kdyby toto ČSÚ udělal, tak jak požadují LČR, zachoval by se neprofesionálně a poškodil by své dobré jméno. Zveřejnil však všechna ostatní data, která se cen dříví týkají.

Proč se LČR tak vehementně indexu cen dříví domáhají? V rámci tendrů na těžbu dříví si LČR do smluv zakomponovaly tento index jako nástroj, kterýmá hlídat změny cen této suroviny. Bylo to rozhodnutí manažerů LČR a ČSÚ upozorňoval, že toto využití indexu není vhodné, neboť index je počítán pro jiné účely.

Ve chvíli, kdy „index cen surového dříví vlastníků” nebyl zveřejněn, rozhodl se management LČR použít nezveřejněný index jako štít, za který schovává svá manažerská rozhodnutí. Tlak na vydání indexu se pak dá interpretovat jako veřejná výzva statistikům vydat index tak, jak se LČR hodí, což se samozřejmě nestane. Není v silách Českého statistického úřadu zodpovídat za to, jakým způsobem nakládají uživatelé s jeho daty. Jeho cílem je profesionálně zobrazovat realitu společnosti, ve které žijeme, ať se to někomu líbí, nebo ne.

Své reakce a komentáře můžete zasílat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě