logo Silvarium tisk

Správa šumavského parku se pustila před měsícem na Smrčině do odkorňování stromů nastojato. Dřevorubci a lezci museli každý strom zbavit větví a odshora dolů oloupat kůru i s larvami lýkožrouta, které se do ní zavrtaly. Tím je vyhubí.

SMRČINA Celkem 950 stromů v nejcennější zóně šumavského parku na Smrčině nedaleko Nové Pece na Prachaticku je bez kůry.

Správa šumavského parku se pustila před měsícem do unikátní k přírodě šetrné metody odkorňování nastojato.

Zbavit takto jeden strom kůry vyjde v průměru na dva tisíce korun. Správa parku tak zaplatí lezcům, kteří na odkorňování pracují, zhruba dva miliony.

Padesátka dvěvorubců a lezců musela každý strom zbavit větví a odshora dolů oloupat kůru i s larvami brouků, které se do ní zavrtaly aby se mohl lýkožrout dále množit. Tímto způsobem je zahubí.

„Díky jednomu takto odkorněnému stromu zachráníme pět až 10 dalších. Přesné číslo nelze říct, záleží například na počasí nebo na tom, zda jsou v blízkém okolí stromy pro kůrovce dostatečně atraktivní,” připouští náměstek správy parku Jiří Mánek.

Každý, kdo si chtěl na Smrčině přivydělat - až dva tisíce korun za jeden strom, musel mít živnostenský list na výškové práce i vlastní lezecké náčiní. Jedním z nich byl vysokoškolák Petr Elster z Dačic.

„Je to velice fyzicky náročné. Navíc nám ji často znepříjemňují mouchy, takže když visím 25 metrů ve vzduchu, musím často pracovat s moskytiérou,” popisuje.

Do práce se dřevorubci pustili v pásu podél státní hranice s Rakouskem, kde se podle mezinárodních dohod musí s kůrovcem bojovat, aby nenapadl hospodářské lesy u našich jižních sousedů.

Zda bude správa parku ještě v loupání v dalších měsících pokračovat, zatím není jasné. Odkornění je velmi drahé, až sedminásobně nákladnější než samotné pokácení stromu. „Šetrnost metody k přírodě kontrastuje s finanční náročností. Odkornit jeden strom nastojato vyjde v průměru na dva tisíce korun,” vysvětluje ředitel šumavské rezervace Jan Stráský.

I když dřevorubci ze stromů ale oloupou kůru, smrky uschnou a zahynou. „K smrti už je odsoudil kůrovec, když do nich nalétl. Nicméně, odkorněním zlikvidujeme jeho budoucí generaci,” říká Pavel Štětina - lesník, který má Smrčinu na starosti na správě parku.

Stromy, které je třeba odkornit, vybírají lesníci. Musí poznat, že jej kůrovec napadl a snaží se v něm množit.

Správa má na speciální loupání stromů připraveno nyní devět milionů korun. Aby mohla odkornit veškeré napadené stromy po celém šumavském parku, jak požadují ekologičtí aktivisté, musela by mít od ministerstva životního prostředí na účtě 60 milionů korun.

Ty zatím nemá a pravděpodobně mít ani nebude.

FAKTA Loupání stromů na Smrčině Velikost plochy 40 hektarů Počet oloupaných kmenů 950 Cena oloupání stromu 2 000 Kč Počet dělníků 50 Za den odkorní lezec až 3 stromy Pozn.: Každý oloupaný strom pomůže zachránit dalších 5 až 10 stromů

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě