logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Dřevěný chodník k prameništi Vltavy postavila správa šumavského parku v loňském roce bez povolení. Nyní o něj musí požádat, avšak než ho dostane, bude cesta pro turisty zavřená. Loni ji využilo 80 tisíc lidí.

ŠUMAVA Stezku, která dovede turisty po poválkovém chodníku několik desítek metrů vysoko až k prameništi řeky Vltavy, postavila správa šumavského parku před rokem bez stavebního povolení. Vimperský stavební úřad nyní řeší, co se stavbou dál - buď ji dodatečně zkolauduje, nebo nařídí dřevěnou cestu zbourat. V každém případě lidé nyní nebudou smět na chodník nedaleko Kvildy na Prachaticku vstoupit.

Úředníky na možné potíže se stezkou upozornil šumavský podnikatel František Talián, vlastník například hotelu Alpská vyhlídka na Bučině u Kvildy. Vadí mu, že ačkoliv správa parku po lidech v regionu požaduje striktní dodržování všech nařízení a vyhlášek, sama se tak nechová.

Úředníci ze stavebního odboru vimperské radnice se už na místě stavby byli podívat. „Jedná se skutečně o stavbu, která nemá povolení stavebního úřadu. Nyní začne řízení o jejím odstranění, při kterém může správa parku požádat o dodatečné povolení. Do doby, než toto bude mít, musí zajistit, aby lidé na stavbu nevstupovali,” popsal včera vedoucí vimperského stavebního úřadu Václav Kokštein. K dřevěné cestě navíc neexistuje žádná projektová dokumentace. Pro turisty to znamená jediné: k Pramenům Vltavy se po chodníku dlouhém 120 metrů nad nejcennější přírodou první zóny rezervace nedostanou možná několik měsíců. Tak dlouho bude velmi pravděpodobně trvat samotné řízení na úřadech. Vyjadřovat se k tomu, zda na chodníku turistům nehrozí nebezpečí, bude inspektorát bezpečnosti práce, hasiči, ochranáři zase musí posoudit, zda v šumavské přírodě taková stavba nevadí.

Krejčí dal na názor náměstkyně

Dřevěný chodník je od loňského roku jedním z největších lákadel Šumavy. Už se po něm prošly desetitisíce lidí. I proto starostové orodují za dodatečné povolení stavby, aby se nemusela demolovat. „Nejprve jsem byl proti stavbě, připadalo mi to jako vyhozené peníze. Nyní je ale jasné, že lidi láká, za loňskou letní sezonu sem přišlo 80 tisíc lidí. Proto jsem pro její zachování a zlegalizování,” říká starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Vybudovat cestu po dřevěných lávkách, schodech i plošinách stálo správu parku podle tehdejších tvrzení půl milionu korun. Nyní se objevují hlasy, že to mohlo být až jednou tolik. Správa parku ji stavěla v době, kdy v jejím čele byl František Krejčí. „Tehdy jsme řešili, jestli musíme mít stavební povolení, amou náměstkyní bylo tvrzeno, že to není třeba, protože se jedná o poválkový chodník, a nikoliv stavbu,” vysvětluje dnes bývalý ředitel.

Podle turistů i starostů však legalizace stavby nebude jednoduchá. Okolo ní jsou uschlé stromy, které napadl kůrovec, a může hrozit, že se zlomí a spadnou na stezku. „Upozorňovali jsme na to už při samotné stavbě, kdy byl uschlý les ještě 20 či 30 metrů od chodníku. Nyní hrozí, že při větším větru stromy spadnou na stezku a dojde k úrazu. To musí správa parku vyřešit,” dodal Vostradovský.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě