Přihlásit

Škody po bouři budou v Libereckém kraji nejspíš nižší (ČTK)

Liberec 12. února (ČTK) - Škody po bouři Sabine budou v Libereckém kraji nejspíš nižší, než jaké způsobily v minulosti vichřice Eberhard či orkány Herwart a Kyrill. Jednotlivé pojišťovny mají zatím hlášené škody v jednotkách milionů korun, menší jsou i v lesích nebo na krajských silnicích, vyplývá z ankety ČTK. Největší škody, za 320 milionů, napáchal v kraji v tomto tisíciletí orkán Kyrill v lednu 2007.

Silný vítr zasáhl Česko v neděli večer. Nejsilnější poryv v Libereckém kraji zaznamenali meteorologové v Hejnicích na Liberecku, přes 95 kilometrů v hodině. Hasiči v kraji vyjížděli od nedělního večera do dneška ke 438 událostem spojeným s popadanými stromy. "Měli jsme na 1500 tísňových volání. Většinou jsme odstraňovali popadané stromy z komunikací. Byly tam ale i ulítlé střechy a stromy, co se opřely o dům," uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Největší problémy nadělala druhá vlna vichřice, která zasáhla kraj v pondělí po poledni. Popadané stromy blokovaly silnice, zkomplikovaly i dopravu na železnici. Energetici dokonce museli vyhlásit od pondělních 13:00 do úterních 15:00 kalamitní stav, bez dodávek elektřiny zůstalo 38.000 odběratelů. Dnes je již situace v normálu. V souvislosti s bouří utrpěly zranění dvě ženy. V Doksech na Českolipsku na ženu spadl strom, další se zranila při havárii svého vozu v České Lípě.

V České Lípě museli kvůli taškám padajícím ze střechy uzavřít i jeden vstup do radnice. "Od úterního odpoledne je to opraveno," uvedla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. V České Lípě ale nadále nedoporučují kvůli popadaným stromům vstup do městských lesů, na naučné stezky ani singletrekovou trať. Brožová odhaduje, že to potrvá asi 14 dnů. Vstup do lesů preventivně nedoporučují ani v Jilemnici, Liberci nebo Semilech.

Ve státních lesích nejsou škody nijak výrazné. Lesy ČR v porostech, které spravují v Libereckém kraji, mají podle odhadu poničeno asi 14.000 metrů krychlových dřeva. "Není to vysoké číslo. Dá se říci, že každou zimu nějaký takový objem stromů spadne, když přijdou nějaké poryvy, takže to není nic extrémního," uvedl krajský ředitel v Liberci Ludvík Řičář. V jednotkách tisíců metrů jsou škody i v Ralsku na území Vojenských lesů a statků. Metr krychlový dřeva se pro zjednodušení počítá jako jeden strom.

Škody nahlášené pojišťovnám jsou zatím v jednotkách milionů korun. "V Libereckém kraji aktuálně máme evidováno 187 škod, které přímo souvisí s následky vichřicí Sabine. Přes 96 procent z nich se týká pojistných událostí z majetkového pojištění," uvedl za Generali Česká pojišťovna Jan Marek. Odhadovaná výše škod v tuto chvíli podle něj činí 6,6 milionu korun. Kooperativa má zatím nahlášeno 105 škod za dva miliony korun. "Plus čtyři auta za 120.000 Kč," dodal za pojišťovnu Marek Vích.

Pojišťovna Uniqa na severu Čech eviduje několik desítek událostí. "Je to hlavně v Ústí nad Labem a na Jablonecku. Řádově to bude několik málo jednotek milionů," uvedla za Uniqu Eva Svobodová. Allianz pojišťovna v kraji zatím registruje 22 případů za 1,16 milionu korun. "Nová hlášení po pondělní vichřici stále přicházejí a očekáváme, že po víkendu se nám ozvou ještě chataři a chalupáři, kteří dorazí na svá víkendová sídla," uvedl za pojišťovnu Václav Bálek.

Menší škody než při vichřicích a orkánech v minulých letech jsou také na krajských silnicích druhých a třetích tříd. "Kromě škod na zeleni, to znamená na popadaných stromech, se objevila škoda pod Kryštofovým Údolím, kde ze svahu spadly stromy, které zničily zábradlí a svodidla na zdi podél potoka," řekl ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. Jednotlivá cestmistrovství budou podle něj škody sumarizovat, ale vzhledem k tomu, že nejsou zprávy o něčem významném, odhaduje, že škody budou v řádech desítek, maximálně stovek tisíc korun.

Meteorologové další silný vítr v Libereckém kraji očekávají v pátek. "Zatím to ale nevypadá na výstrahu. Vítr pak bude zesilovat znovu z neděle na pondělí, kdy může mít 20 až 25 metrů za sekundu (72 až 90 km/hod)," uvedl meteorolog Radek Tomšů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby