Přihlásit

Slovensko po kritice připravilo vymezení svých bukových pralesů (ČTK)

Bratislava 16. září (zpravodaj ČTK) - Slovensko po výtkách ekologických organizací a Výboru pro světové dědictví UNESCO připravilo přesné určení hranic své části karpatských bukových pralesů, které jsou zapsány na prestižním seznamu světových přírodních a kulturních památek. Slovenské ministerstvo životního prostředí nyní uvedlo, že projekt by po 12 letech mohl ukončit problémy s ochranou zmíněných pralesů na východě země.

Právě dosud nejasné vymezení územního rozsahu slovenské části bukových pralesů komplikovalo zajištění jejich ochrany před těžbou dřeva. Původní projekt z roku 2007 totiž zmiňoval dvě rozdílné výměry, a to přibližně 3500 a 5700 hektarů.

Slovenské úřady nyní po vzájemných jednáních a také po diskusích se soukromými vlastníky lesů našly shodu na území o rozloze zhruba 4450 hektarů, které bude tvořit jádro zóny a kde nebudou povoleny žádné zásahy člověka. Na tuto oblast naváže ochranné pásmo o rozloze přes 2300 hektarů.

Soukromým majitelům pozemků stát nabídl jejich odkoupení, dlouhodobý nájem či poskytování náhrady za omezení běžného užívaní půdy. Nedořešeno zůstalo jen území o rozloze asi sto hektarů, které je zařazeno do nejpřísnějšího stupně ochrany přírody.

Bratislava potíže s ochranou bukových pralesů přiznávala. Zdůvodňovala to právě nesouhlasem vlastníků pozemků se zařazením části lokalit do chráněné zóny.

Na problémy se zajištěním ochrany bukových pralesů na Slovensku dříve upozorňovali Výbor pro světové dědictví UNESCO, Světový fond na ochranu přírody (WWF), slovenští ekologové, ale i slovenský Nejvyšší kontrolní úřad.

Slovenská část bukových pralesů se nachází na východě země v lokalitách národního parku Poloniny a chráněné krajinné oblasti Vihorlat. Na seznam UNESCO byly zapsány bukové pralesy i v jiných státech.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Fotogalerie v článku. Zhruba 31 000 lidí přilákala 19. 10. akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s...

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby