Přihlásit

Slovensko po kritice připravilo vymezení svých bukových pralesů (ČTK)

Bratislava 16. září (zpravodaj ČTK) - Slovensko po výtkách ekologických organizací a Výboru pro světové dědictví UNESCO připravilo přesné určení hranic své části karpatských bukových pralesů, které jsou zapsány na prestižním seznamu světových přírodních a kulturních památek. Slovenské ministerstvo životního prostředí nyní uvedlo, že projekt by po 12 letech mohl ukončit problémy s ochranou zmíněných pralesů na východě země.

Právě dosud nejasné vymezení územního rozsahu slovenské části bukových pralesů komplikovalo zajištění jejich ochrany před těžbou dřeva. Původní projekt z roku 2007 totiž zmiňoval dvě rozdílné výměry, a to přibližně 3500 a 5700 hektarů.

Slovenské úřady nyní po vzájemných jednáních a také po diskusích se soukromými vlastníky lesů našly shodu na území o rozloze zhruba 4450 hektarů, které bude tvořit jádro zóny a kde nebudou povoleny žádné zásahy člověka. Na tuto oblast naváže ochranné pásmo o rozloze přes 2300 hektarů.

Soukromým majitelům pozemků stát nabídl jejich odkoupení, dlouhodobý nájem či poskytování náhrady za omezení běžného užívaní půdy. Nedořešeno zůstalo jen území o rozloze asi sto hektarů, které je zařazeno do nejpřísnějšího stupně ochrany přírody.

Bratislava potíže s ochranou bukových pralesů přiznávala. Zdůvodňovala to právě nesouhlasem vlastníků pozemků se zařazením části lokalit do chráněné zóny.

Na problémy se zajištěním ochrany bukových pralesů na Slovensku dříve upozorňovali Výbor pro světové dědictví UNESCO, Světový fond na ochranu přírody (WWF), slovenští ekologové, ale i slovenský Nejvyšší kontrolní úřad.

Slovenská část bukových pralesů se nachází na východě země v lokalitách národního parku Poloniny a chráněné krajinné oblasti Vihorlat. Na seznam UNESCO byly zapsány bukové pralesy i v jiných státech.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby