logo Silvarium tisk

Šternberk – Smrkové porosty v nižších a středních polohách Olomoucka chřadnou takovým způsobem, že pokud se v příštích letech zopakuje extrémně suché počasí, bude to mít katastrofální dopady.
Už letošní a loňský rozsah těžby nemá podle lesních hospodářů obdoby. Například na Libavé je objem čtyřnásobný oproti minulým letům. Holiny se tak dramaticky rozrůstají.
„Rozsah nahodilých těžeb v minulém a letošním roce na Libavé vyvolaný usycháním stromů a kůrovcem nemá v novodobé historii srovnání," sdělil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. „Zažili jsme zde větrné kalamity, například na podzim 2002, ovšem situace posledního desetiletí, obzvláště posledních tří let a speciálně roku letošního, se vymyká jakýmkoliv předchozím zkušenostem. V současné době je objem těžeb na Libavé čtyřnásobný oproti minulým letům," doplnil.
Hlavním viníkem současného stavu je nedostatek srážek. Jejich roční úhrn klesá v této oblasti od roku 2006 a smrky s mělkými kořeny vysazené před více než půl stoletím do nepůvodních míst dlouhodobě trpí nedostatkem vláhy. I když se extrémní sucho letos nezopakovalo, deficit se zdaleka nevyrovnal. „Počasí je hlavním faktorem celého problému, my můžeme reagovat změnou dřevinné skladby při výsadbě, výstavbou vodních staveb, které zadržují vodu v krajině, ale hlavní slovo bude mít vždy počasí. Zatím se situace nevyvíjí příznivě. Pokud bude toto extrémní počasí s nízkými úhrny srážek v lokalitě pokračovat, hrozí reálně situace, že na Libavé nezůstane smrk nad 50 let věku," uvedl mluvčí.
S rozpadem oslabených smrkových porostů napadených lýkožrouty a dřevokaznými houbami se potýkají nejen vojáci, ale také Lesy České republiky, obce i soukromí vlastníci lesa.
„I letos pokračují zvýšené těžby. V rámci Lesní správy Šternberk patří čísla z posledních dvou let k nejvyšším v historii," informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. V loňském roce podnik zpracoval v Olomouckém kraji v důsledku sucha 289 tisíc metrů krychlových, z toho bylo 172 tisíc napadeno kůrovci. Letos do konce srpna bylo zpracováno již 317 tisíc metrů krychlových, z toho bylo 190 tisíc metrů krychlových napadeno kůrovci.
„Šternberk představuje z této sumy 56 procent," dodala.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě