logo Silvarium tisk

LAP

Vimperk (Prachaticko)/Modrava (Klatovsko) 9. července (ČTK) - Českobudějovický krajský soud rozhodl, že šumavská turistická trasa pro pěší na Modrý sloup poblíž Modravy na Klatovsku letos nebude otevřena. Jedním z důvodů je podle rozsudku fakt, že by pohyb lidí v Luzenském údolí mohl ohrozit populaci vzácného tetřeva hlušce. Turistická trasa na hraniční přechod s Německem Modrý sloup měla po 70 letech zahájit provoz 15. července. ČTK o rozhodnutí soudu informoval mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Žalobu na otevření stezky podal Okrašlovací spolek Zdíkovska a Česká společnost ornitologická. "Jednou z možností, jak celou záležitost zvrátit, je podání kasační stížnosti ze strany účastníků řízení, mezi které však nepatří Správa NP a CHKO Šumava," řekl Pechoušek. Rozhodnutí českobudějovického soudu by tak mohlo zpochybnit například ministerstvo životního prostředí, Klub českých turistů nebo obec Modrava.

Modravský starosta Antonín Schubert, který za otevření Modrého sloupu přes Luzenské údolí roky bojuje, považuje soudní verdikt za vítězství úředního šlendriánu. Soud podle něj ani jinak rozhodnout nemohl, v žádosti o otevření přechodu totiž podle něj správa parku nedodala některé podstatné dokumenty, což neodhalilo ani ministerstvo jako nadřízený orgán správy parku. V případě Evropsky významné lokality a oblasti Natura 2000 měla podle starosty žádost o otevření přechodu obsahovat i příslušné posudky, tedy posudek o vlivu EIA a naturový posudek. "To ale odpůrci zpřístupnění cesty říkali od začátku a správci parku to věděli. Věděli, že soud to bude vyžadovat, a přesto to nedodali," řekl Schubert, který je zároveň předsedou Svazu obcí národního parku Šumava.

Jediný, kdo ve sporu prohrává, jsou tak podle Schuberta přírodymilovní turisté, kteří se těšili na Luzný po Luzenské cestě. Je přesvědčen, že by jich bylo málo, rozhodně nebyly na místě obavy z davů turistů. Zpáteční pěší trasa z Modravy pod Březník, Luzenským údolím na Modrý sloup, nahoru na Luzný a zpět by obnášela nejméně 24 kilometrů pěší túry.

Otevření turistické trasy na Modrý sloup mělo být jednou z hlavních událostí letošní sezony na Šumavě. O zpřístupnění unikátní stezky usilovaly NP Šumava i německý národní park Bavorský les. Pro byly i obce z české a německé strany Šumavy. "Ekoaktivisté pošlapali snahu obou národních parků - vrcholných orgánů ochrany přírody na daných územích," uvedl ředitel NP Šumava Jiří Mánek.

Podle něj předcházelo zpřístupnění trasy Luzenským údolím dlouhodobé sledování populace tetřeva hlušce. "Exaktním výzkumem, který doprovázelo využití těch nejmodernějších metod, kdy se kromě velikosti populace sledovaly i její genetické vlastnosti se zjistilo, že na sledovaném území obou částí Šumavy žije až 600 kusů vzácného ptáka. Výzkumy posledních let jasně ukázaly, že na cestě Luzenským údolím tetřev nežije, protože žije v lese. Tetřev se v hojném počtu nachází i kolem stezek, po kterých poslední dvě desítky let chodí turisté," řekl Mánek.

To tvrdí i Schubert. Otevření cesty k Modrému sloupu Luzenským údolím bylo podle něj pro tetřeva tím nejšetrnějším řešením. Modrava teď bude postupovat přesně tak, jak jí to povoluje zákon - připraví pro turisty zdarma mapy s vyznačenými alternativními trasami na Luzný, které povedou druhými zónami. "A to, že ta druhá zóna povede opravdu tou oblastí významnou pro tetřeva, to je okrašlovacímu spolku i ornitologické společnosti jedno," dodal Schubert.

Po stezce na Modrý sloup chodili lidé už ve středověku. Po takzvané Zlaté stezce se dlouhé roky pašovalo zboží. Provoz na stezce definitivně skončil na konci 40. let minulého století, kdy se pro československou veřejnost uzavřely příhraniční oblasti s Německem. "To, že se stezka na Modrý sloup letos neotevře, považujeme jako neomluvitelnou škodu pro všechny milovníky Šumavy," řekl Pechoušek.

Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Chalupa (ODS) s rozsudkem soudu nesouhlasí. Podle něj je tento verdikt výsledkem snahy ekologistů, "kteří si na milovníky přírody jen hrají." "Doufám, že nový ministr životního prostředí udělá vše pro to, aby rozsudek zvrátil ve prospěch slušných lidí, kteří mají právo tradiční cestu ve vymezeném čase užívat," uvedl Chalupa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě