Přihlásit

Soukromé lesnické firmy chtějí propustit až tři tisíce lidí (Právo)

Název: Soukromé lesnické firmy chtějí propustit až tři tisíce lidí
Zdroj: Právo
Datum: 15.01.2007
Autor: Jiří Novotný
Rubrika: Zpravodajství

Soukromé lesnické firmy hrozí, že kvůli neuzavření smluv se státním podnikem Lesy ČR propustí až tři tisíce lidí, pro něž nemají práci. Upozornil na to předseda Odborového svazu dřevo-lesy-voda Rudolf Kyncl.
 "Uvažovali jsme i o tom, že na tyto hrozby budeme reagovat jako horníci. Tedy žádat stát, aby propouštěné odškodnil. To je ale z říše snů. Budeme proto raději jednat s podniky, které zakázky od Lesů ČR mají, aby k nim mohla přejít část pracovníků z neúspěšných firem," sdělil Kyncl.
 Odbory jsou přesvědčeny, že o práci by ve skutečnosti mohlo přijít nanejvýš tisíc lesních pracovníků, protože situace není tak vážná, jak lesnické firmy tvrdí.
"Práce ve státních lesích neubude," prohlásil Kyncl po jednání s generálním ředitelem Lesů ČR Františkem Koníčkem. Ten ho ujistil, že nyní se těžba dřeva bude zvyšovat, aby se pokryl převis poptávky nad nabídkou.

Lesy České republiky čekají na rozhodnutí

Lesnické firmy, které uspěly ve výběrových řízeních vypsaných loni v říjnu Lesy ČR, teď netrpělivě čekají na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
 Nejvíce zakázek v těchto tendrech získala firma Less & Forest. Společnosti, které neuspěly, se ale obrátily na ÚOHS, aby průběh výběrových řízení přezkoumal.
 "Výsledku šetření se neobáváme, postupovali jsme plně v souladu se zákonem. Avšak pokud jde o novou těžbu, budeme moci smlouvy s vítězi jedenácti tendrů podepsat až poté, kdy antimonopolní úřad rozhodne. A to by se mohlo stát už koncem ledna," věří Koníček.
 Na trh Lesy ČR vrhnou veškeré zásoby dřeva, vytěženého v závěru loňského roku. Do 23. ledna zadají lesnickým firmám těžbu dalších 400 metrů krychlových dřeva prostřednictvím zakázek malého rozsahu. "Na celý letošní rok pak počítáme s těžbou až 7,7 miliónu kubíků dříví," informoval Koníček.
 Lidé si ovšem budou muset za dříví připlatit. Na dotaz Práva, jak ve srovnání s minulým rokem podražilo, Koníček odpověděl: "V jednotlivých sortimentech stouply ceny po 1. lednu o dvacet až třicet procent."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Lesnictví

Kůrovcová mapa (www.kurovcovamapa.cz) byla jako provozní testování nových způsobů využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou spuštěna na konci roku 2018. V dubnu 2019...

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby