Přihlásit

Soukromé lesnické firmy chtějí propustit až tři tisíce lidí (Právo)

Název: Soukromé lesnické firmy chtějí propustit až tři tisíce lidí
Zdroj: Právo
Datum: 15.01.2007
Autor: Jiří Novotný
Rubrika: Zpravodajství

Soukromé lesnické firmy hrozí, že kvůli neuzavření smluv se státním podnikem Lesy ČR propustí až tři tisíce lidí, pro něž nemají práci. Upozornil na to předseda Odborového svazu dřevo-lesy-voda Rudolf Kyncl.
 "Uvažovali jsme i o tom, že na tyto hrozby budeme reagovat jako horníci. Tedy žádat stát, aby propouštěné odškodnil. To je ale z říše snů. Budeme proto raději jednat s podniky, které zakázky od Lesů ČR mají, aby k nim mohla přejít část pracovníků z neúspěšných firem," sdělil Kyncl.
 Odbory jsou přesvědčeny, že o práci by ve skutečnosti mohlo přijít nanejvýš tisíc lesních pracovníků, protože situace není tak vážná, jak lesnické firmy tvrdí.
"Práce ve státních lesích neubude," prohlásil Kyncl po jednání s generálním ředitelem Lesů ČR Františkem Koníčkem. Ten ho ujistil, že nyní se těžba dřeva bude zvyšovat, aby se pokryl převis poptávky nad nabídkou.

Lesy České republiky čekají na rozhodnutí

Lesnické firmy, které uspěly ve výběrových řízeních vypsaných loni v říjnu Lesy ČR, teď netrpělivě čekají na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
 Nejvíce zakázek v těchto tendrech získala firma Less & Forest. Společnosti, které neuspěly, se ale obrátily na ÚOHS, aby průběh výběrových řízení přezkoumal.
 "Výsledku šetření se neobáváme, postupovali jsme plně v souladu se zákonem. Avšak pokud jde o novou těžbu, budeme moci smlouvy s vítězi jedenácti tendrů podepsat až poté, kdy antimonopolní úřad rozhodne. A to by se mohlo stát už koncem ledna," věří Koníček.
 Na trh Lesy ČR vrhnou veškeré zásoby dřeva, vytěženého v závěru loňského roku. Do 23. ledna zadají lesnickým firmám těžbu dalších 400 metrů krychlových dřeva prostřednictvím zakázek malého rozsahu. "Na celý letošní rok pak počítáme s těžbou až 7,7 miliónu kubíků dříví," informoval Koníček.
 Lidé si ovšem budou muset za dříví připlatit. Na dotaz Práva, jak ve srovnání s minulým rokem podražilo, Koníček odpověděl: "V jednotlivých sortimentech stouply ceny po 1. lednu o dvacet až třicet procent."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby