logo Silvarium tisk

V národním parku České Švýcarsko mohou v těchto dnech narazit turisté na sítě natažené pod listnatými stromy. Pracovníci parku je tam natáhli, aby zachytávaly semena padající z buků nebo dubů. Plánují z nich vypěstovat malé sazenice, ty zasadí v parku a obnoví jimi původní lesní porost.

„Potřebujeme sazenice a nemůžeme použít jen tak libovolné, protože chceme, aby tady zůstaly zachovány původní dřeviny," vysvětluje mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.Les v národním parku totiž už nevypadá tak, jak vypadal před lety. V současnosti tvoří 70 % stromů smrky, pod těmi se ale nedaří jiným rostlinám, proto se pracovníci parku pokoušejí dát mu původní ráz. To ale potrvá ještě mnoho let.„V naší generaci, a asi ani v té po nás, to asi dosažitelné nebude. Můžeme ale tu podobu nastartovat přirozeným směrem. Teď máme po parku nataženy desítky až stovky metrů čtverečních sítí, od kterých si slibujeme do budoucna tak milion sazenic," věří Salov.Semínka, která se letos podaří zachytit, půjdou do zeminy příští rok. „Semínka vyselektujeme, ta schopná předáme školkařovi, něco uložíme do mrazáku a část necháme vypěstovat na příští rok," popisuje další osud semen lesník z lesní správy národního parku v Jetřichovicích Tomáš Sedláček.Lesníci musejí využít takzvaného „semenného roku", kdy mohou ze stromů dostat stovky kilogramů semen. Záchytné sítě budou pod duby a buky budou natažené pod stromy až do konce listopadu.Odpadky zanechané turisty v přírodě škodí zvířatům, varuje NP České ŠvýcarskoGeocacheři loví pravidelně místo „kešek" odpadky z koryt řek v Českém ŚvýcarskuV NP České Švýcarsko začali s kroužkováním mláďat sokolůVáclav Sojka, fotograf Českého Švýcarska: „Aby člověk našel hnízdo sokola, musí se naučit myslet jako on."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě