Přihlásit

Spory o novelu mysliveckého zákona (ČT 1)

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Spory kolem novely mysliveckého zákona pokračují. Ekologičtí aktivisti namítají, že zvýší počty už tak přemnožené zvěře a tím poškodí krajinu. Ministerstvo zemědělství tvrdí opak. Zvířat podle něj ubude a zjednoduší se taky administrativa.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Oplocování mladých stromků nebo speciální nástřiky. Metody, které používají lesníci třeba i tady v Brně-Soběšicích.

Tomáš POSPÍŠIL, lesník, lesnická a dřevařská fakultaMendelova univerzita v Brně
Pro tu zvěř je nepříjemné do toho kousnout, to znamená, z tohoto pohledu je to jakýsi repelent proti tomu. Funguje to tak ale v případě, že té zvěře není příliš mnoho.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Problém, který mnozí lesníci řeší. Přemnožení spárkaté zvěře, tedy daňků, srnek, jelenů nebo divočáků. Ročně způsobí škody za miliardy a znemožní i obnovu lesů. Ekologové viní špatně nastavený systém, podle kterého myslivci určují, jaká zvířata budou lovit.

Tomáš POSPÍŠIL, lesník, lesnická a dřevařská fakultaMendelova univerzita v Brně
Pokud v tom prostředí vznikají jenom únosné škody, tak té zvěře tam je tak akorát a podle toho je potřeba plánovat i lov. Není to možné plánovat podle sčítání nebo stavu zvěře, které se dají velmi obtížně nebo téměř nemožné zjistit.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Změnu si slibovali od Poslanecké novely zákona o myslivosti. Ministerstvo zemědělství ji ale přepsalo.

Jaromír BLÁHA, expert na ochranu lesů, Hnutí DUHA
Vypouští povinnost zajišťovat chov zvěře tak, aby nedocházelo k nadměrnému poškozování lesních ekosystémů zvěří.

Petr STÝBLO, Český svaz ochránců přírody
Přišlo s tím, že v zákoně zruší ty maximálně možné stavy zvěře v honitbě a tím pádem zbaví uživatele honitby odpovědnosti za tu zvěř a za to, co způsobí.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Na ministerstvo přišlo zhruba 300 připomínek. Výhrady měl třeba i resort životního prostředí nebo většina krajů.

Jiří LÖFFELMANN, radní Libereckého kraje pro životní prostředí /SLK/
Další věcí, která je diskutabilní, je zrušení sankcí, které eventuálně jsou právě za poškozování těch lesních porostů.

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Ministerstvo zemědělství odmítá, že by novela měla přírodu ohrozit. Naopak slibuje zjednodušení byrokracie a také kompromis v dohledu nad množstvím zvěře v odlovu.

Patrik MLYNÁŘ, náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství
kdy si o to požádá poškozený subjekt, vlastník, orgán státní správy lesů nebo životního prostředí, tak může rozhodl o navýšení odlovů.

Jan JANOTA, předseda Českomoravské myslivecké jednoty
Napravuje chyby té předchozí novely, která byla předložená Poslanecké sněmovně a schválena Poslaneckou sněmovnou ke konci loňského

Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka
Ministerstvo se chce se všemi připomínkami vypořádat do konce února, pak novelu pošle do Legislativní rady vlády. Pokud bude i nadále beze změn, chtějí se zástupci organizací obrátit přímo na poslance. Redakce a Pavla Kubálková, Česká televize.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby