logo Silvarium tisk

Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Národní park Šumava se soudí s developerem a bývalým cyklistickým a cyklokrosovým reprezentantem Romanem Kreuzigerem starším. Ten skoupil část pozemků na Zhůří a chtěl tam obnovit původní osadu. Jenže park měl mít podle zákona předkupní právo. Případ sleduje náš zpravodaj Zdeněk Mlnařík. Zdeňku, znamená to, že Roman Kreuziger by mohl o pozemky přijít? A třeba bez náhrady nebo s peněžní ztrátou?

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Tak, při zahájení toho dnešního líčení ani jedna ze stran tuto možnost nepřipustila, i když byl při prodeji pozemků porušen zákon. Také proto, že jde o první podobný případ, který se na Šumavě řeší. Park sice zvažoval, že by se s Romanem Kreuzigerem mimosoudně vyrovnal a pozemky odkoupil. K tomu ale nedošlo. Správa parku chce pozemky zachovat kvůli ochraně přírody. Proto také nepovolil stavbu asi pěti domů, hotelu a kapličky na původních základech bývalé osady. Kreuzigerův advokát navíc argumentoval tím, že celá ta oblast Zhůří patří až do třetí zóny národního parku. Navíc Kreuzigerovi nahrává také to, že v územním plánu města Rejštejn je celá oblast vedená jako zastavitelná. Správa národního parku ale považuje tenhle územní plán za neplatný, protože nebyla u jeho schvalování.

Jan DVOŘÁK, mluvčí Správy NP Šumava
--------------------
Plán toho majitele současného, pana Kreuzigera by šel přímo proti té ochraně té přírody, kterou my tam si představujeme. Proto o ty pozemky máme zájem.

Roman KREUZIGER, developer
--------------------
Považuju tu žalobu za neopodstatněnou, protože ty pozemky se nacházejí dle platného územního plánu v zastavitelném území, na které nelze to předkupní právo uplatňovat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Zdeňku, ono trochu zaráží, že na Šumavě nejde o první ani ojedinělý případ tohoto druhu. Jak je možné, že se to děje opakovaně?

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Tak, oni sami makléři přiznávají, že pozemky se na Šumavě podobně prodávají už 25 let. I když ten zákon platí už od roku 1992, tedy s vyhlášením národního parku, ale podle nich je problém hlavně v tom, že i když neznalost zákona neomlouvá, tak katastrální úřady nemají povinnost uvádět to předkupní právo národního parku v katastrálních mapách. Tohle by se ale mělo změnit s novelou zákona o ochraně přírody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě