logo Silvarium tisk

Jižní Čechy
VÁCLAV JANOUŠ

Předpovědi úředníků propuštěných k dnešnímu dni ze správy šumavského národního parku se naplňují. Proč byla jejich místa tak rychle zrušena, když ještě dva měsíce budou dostávat plat?

Varování odvolaných úředníků šumavského parku, že za jejich propuštěním je snaha zlegalizovat černé stavby, se pomalu naplňují. Na správě parku už leží žádosti o dodatečné stavební povolení dvou ze tří velkých kontroverzních staveb. Třetí investor žádost také podal, pak ji však stáhl.

Propuštění úředníci, jako je šéf státní správy Tomáš Hlavatý nebo architektka parku Eliška Priharová, poté, co dostali výpovědi a oznámení, že jejich místa jsou zrušena k poslednímu září, začali hovořit o tom, že jde o čistku, jejímž smyslem je zbavit se nepohodlných úředníků, kteří nesouhlasili se třemi stavbami - velkým rodinným domem ve Filipově Huti, farmou v Horské Kvildě a relaxačním centrem v Prášilech. Všechny jsou postaveny jinak, než bylo v projektu a potřebují dodatečné stavební povolení. A právě takové žádosti už na správě parku leží.

„Problematika zmiňovaných staveb se táhne roky či měsíce. Když jsme dělali personální změny, neuvědomovali jsme si tyto souvislosti a rozhodně jsme na ně nekladli zřetel. Jsem přesvědčen, že žádosti budou objektivně posouzeny. Propouštění s tím nemá žádnou souvislost,” vysvětluje ředitel šumavského parku Jan Stráský. Dodává, že žádné úředníky nenahrazuje jinými - vstřícnějšími.

„Práci propuštěných lidí si mezi sebe rozdělí zaměstnanci, kteří zůstávají. O všech žádostech na dodatečné povolení staveb musí rozhodnout v zákonné lhůtě 90 dnů,” říká mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Podle propuštěných úředníků by investoři příliš šancí podle zákona na ochranu přírody a krajiny a stavebních pravidel na zlegalizování svých staveb mít neměli. Většina z nich je větší, než správa parku povolila. „Jediným řešením v současné době jsou stavební a výškové úpravy,” říká propuštěná architektka Eliška Priharová, která s dodatečným povolením staveb nesouhlasila třeba proto, že narušují krajinný ráz.

„Výsledky nechceme předjímat, ale nikdo nemusí mít obavu, že by se porušoval zákon,” ujišťuje Pechoušek. Další otazníky vyvolává samotné propouštění. Správa parku, která má přes tři stovky zaměstnanců, musí letos podle nařízení ministerstva životního prostředí ušetřit 10 procent mzdových nákladů. Proto se zbavila 14 lidí. Všichni ale budou pobírat ještě dva měsíce plat, ačkoliv k dnešnímu dni jsou jejich místa zrušena. Proč jejich posty ředitel nezrušil až ke konci listopadu, aby mohli ještě dva měsíce pracovat, když stejně budou dostávat mzdu? „Vnímám to tak, že lidé mají možnost být placeni a hledat si novou práci,” prohlašuje Stráský.

Od lidí, kteří na správě parku zůstali, ale zaznívá, že každá ruka je hlavně na státní správě potřeba jako sůl. Vedoucí státní správy Václav Braun říká, že si neumí představit, jak bude jeho odbor fungovat -na posuzování staveb a jednání na stavebních úřadech zbyl jediný člověk.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě