logo Silvarium tisk

Jan Zeman        

Tak se v Praze v září sešlo další fórum o krajině. Znalé nepřekvapí, že konstatovalo další výrazné zhoršování jejího stavu. Směrnice Evropské unie o ochraně krajiny jako významné přírodní, kulturní i ekonomické hodnoty zůstává na papíře a zřejmě málokomu to v České republice vadí.

 

Za hlavní viníky byly označeny převážně živelná výstavba a velkovýrobní zemědělství. Kupodivu byly zcela opominuty pokračující velkoplošná povrchová těžba, zejména uhlí, a intenzivní bezohledně prosazovaná výstavba dálnic a rychlostních silnic. Skandál předvídatelného obřího sesuvu na dálnici D8 v Chráněné krajinné oblasti České středohoří nestál za zmínku...

Tento vývoj sotva překvapí. Dosud vládnoucí liberální ekonomie je nepřátelská nejen k sociálnímu rozvoji, ale také k ochraně přírody a krajiny. Trvající nízká funkčnost až nefunkčnost územního plánování je jen jednou z pověstných špiček ledovce.

 

K půdě se chováme macešsky

 

Nelze tvrdit, že by se v českém zemědělství za posledních 25 let neuskutečnily zásadní změny. Došlo k nemalému zatravňování orné půdy. Vzniklo i množství zaplevelené zemědělské půdy ležící ladem. Základem zemědělské výroby ale zůstává zemědělská velkovýroba. Obnova v minulosti neodpovědně zničených územních systémů ekologické stability krajiny (protierozní meze, rozptýlená zeleň) v rámci často zběsilého scelování polí se až na výjimky nekoná (o napřimování vodních toků a občasnou orbu až k břehu ani nemluvě). Vodní i větrná eroze dál ničí naši zemědělskou, zejména ornou půdu.

Zemědělci mnohdy zápasí o přežití, protože podmínky vstupu ČR do Unie jsou pro ně nevýhodné. I když se významně snížila chemizace rostlinné výroby, obsah humusu v orné půdě dál klesá, protože zejména dosavadní prudký pokles stavu skotu způsobuje, že kvalitní chlévská mrva není. Připočtemeli ještě sílící klimatické změny a nejistý vývoj ve světě, jde o situaci na pováženou.

 

Invazní druhy se šíří

 

Českou krajinu stále více ničí rychle se šířící nepůvodní invazní druhy rostlin a živočichů. Zdaleka nejde jen o v minulosti neodpovědně vysazené akáty, borovice černé a vejmutovky či o bolševník velkolepý na Mariánskolázeňsku. Zpravidla upravené břehy vodních toků stále hrozivěji zabírají porosty východoasijských křídlatek, netýkavky žláznaté ad. Šíří se ale i leckde jinde, nevyjímaje zvlášť chráněná území.

Úspěchem jistě je, že Evropský parlament konečně schválil směrnici o regulaci invazních druhů rostlin a živočichů. Nakonec se tak stalo i hlasy všech českých europoslanců. Otázkou je, jak hodně se tato jistě užitečná směrnice projeví v praxi. Samozřejmostí by mělo být nerozšiřování invazních druhů občany České republiky i jiných států EU.

 

Církev prý ví nejlépe...

 

Hostem fóra o krajině byl zástupce katolické církve. Sdělil přítomným, že státní ani jiná ochrana přírody nemá co mluvit nikomu do nakládání s jeho majetkem a už vůbec ne katolické církvi. Ona prý ví nejlépe, jak s ním naložit. Marně mu Martina Pásková vysvětlovala, že vlastnictví není jen právo, ale že také zavazuje.

Takže, až se za dva roky sejde další fórum o krajině, nedivte se, že závěr bude opět znít, že se stav české krajiny dál významně zhoršil. Zvůle soukromých, státních i církevních podnikatelů, ale také mnohých občanů, se o to postará.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě