Přihlásit

Středočeský kraj dokončuje stanovy spolku pro turistiku v Brdech (ČTK)

Středočeský kraj dokončuje stanovy nového spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, jehož úkolem bude dohlížet na citlivý rozvoj turistiky v Brdech. Hejtmanství nyní ve spolupráci s právníkem vyhodnocuje námitky lokálních partnerů, jako jsou obce a jejich svazky nebo například Vojenské lesy, a nejdéle do dvou týdnů všem rozešle definitivní verzi stanov. Poté ještě musejí založení spolku schválit orgány kraje, na podzim by mělo být vše hotovo. Novinářům to dnes řekl hejtmančin náměstek pro cestovní ruch Vít Rakušan (STAN).

Členové by podle Rakušana měli platit příspěvky podle velikosti, v průměru by to mělo vycházet deset korun na obyvatele. Síla hlasu sice bude odpovídat výši příspěvku, ale nebude to automaticky tak, že větší obce budou moci přehlasovat ty menší. Bude se používat matematický přepočet, který bude posilovat malé členy oproti těm velkým, uvedl náměstek.

Spolek by měl zaměstnávat člověka, který se bude věnovat práci v terénu a bude v každodenním kontaktu se starosty. "Protože to nelze řídit úředním způsobem z Prahy," podotkl Rakušan. Řešit se bude mimo jiné to, kde jsou vstupní brány do Brd a zda obce chtějí například pomoci s výstavbou parkovišť, toalet či infocenter.

Hejtmanství nadále jedná o vstupu Plzeňského kraje do spolku a plánované aktivity v Brdech konzultuje i s vojáky. Rakušan upozornil na to, že armáda stále část území používá ke cvičení a chce mít ochranné pásmo, které by sloužilo jako záloha pro její případné další potřeby. "Stále tam budou území, kde cedule 'vstup zakázán' nezmizí," dodal Rakušan.

Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem. Hlavními přínosy jsou vytvoření jednotné koncepce pro celý region, jednodušší přístup k financování rozvoje turistiky, vytvoření značky regionu a spojení subjektů, které mají zájem o spolupráci.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministerstvo zemědělství připravilo návrh na zastavení úmyslné těžby lesních porostů

Ministerstvo zemědělství připravilo návrh na zastavení úmyslné těžby lesních porostů

Lesnictví

Aktualizováno 18.9. Účinnost opatření se předpokládá na přelomu října a listopadu tohoto roku. Zákaz těžby je navržen do konce roku. Dřevo z kalamit a dřevo napadené...

Čti dál
Anketa Lesnické práce: srpnové vichřice

Anketa Lesnické práce: srpnové vichřice

Lesnictví

V srpnu se přes Českou republiku přehnalo několik vichřic, které lokálně způsobily značné škody. Nejčastěji zmiňovaným majetkem se v této souvislosti staly Městské lesy Jaroměř...

Čti dál
Lesnické firmy žádají změny smluv s Lesy ČR

Lesnické firmy žádají změny smluv s Lesy ČR

Lesnictví

Lesnické firmy se obávají dopadů kůrovcové kalamity na severovýchodě Moravy a následků vichřic v okolních zemích. Kvůli nižším cenám dříví na trhu se jejich smlouvy...

Čti dál
Největší kalamita v historii státních lesů Polska

Největší kalamita v historii státních lesů Polska

Lesnictví

Na 9,8 mil. m3 vývratů a zlomů, 79,7 tis. ha poškozených lesů, z toho 39,2 tis. ha k úplné obnově. To je výsledek vichřic, které...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 89%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Zář 2017 15°C 7°C
  • 21 Zář 2017 17°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC