Přihlásit

Středočeský kraj dokončuje stanovy spolku pro turistiku v Brdech (ČTK)

Středočeský kraj dokončuje stanovy nového spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, jehož úkolem bude dohlížet na citlivý rozvoj turistiky v Brdech. Hejtmanství nyní ve spolupráci s právníkem vyhodnocuje námitky lokálních partnerů, jako jsou obce a jejich svazky nebo například Vojenské lesy, a nejdéle do dvou týdnů všem rozešle definitivní verzi stanov. Poté ještě musejí založení spolku schválit orgány kraje, na podzim by mělo být vše hotovo. Novinářům to dnes řekl hejtmančin náměstek pro cestovní ruch Vít Rakušan (STAN).

Členové by podle Rakušana měli platit příspěvky podle velikosti, v průměru by to mělo vycházet deset korun na obyvatele. Síla hlasu sice bude odpovídat výši příspěvku, ale nebude to automaticky tak, že větší obce budou moci přehlasovat ty menší. Bude se používat matematický přepočet, který bude posilovat malé členy oproti těm velkým, uvedl náměstek.

Spolek by měl zaměstnávat člověka, který se bude věnovat práci v terénu a bude v každodenním kontaktu se starosty. "Protože to nelze řídit úředním způsobem z Prahy," podotkl Rakušan. Řešit se bude mimo jiné to, kde jsou vstupní brány do Brd a zda obce chtějí například pomoci s výstavbou parkovišť, toalet či infocenter.

Hejtmanství nadále jedná o vstupu Plzeňského kraje do spolku a plánované aktivity v Brdech konzultuje i s vojáky. Rakušan upozornil na to, že armáda stále část území používá ke cvičení a chce mít ochranné pásmo, které by sloužilo jako záloha pro její případné další potřeby. "Stále tam budou území, kde cedule 'vstup zakázán' nezmizí," dodal Rakušan.

Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem. Hlavními přínosy jsou vytvoření jednotné koncepce pro celý region, jednodušší přístup k financování rozvoje turistiky, vytvoření značky regionu a spojení subjektů, které mají zájem o spolupráci.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby