Přihlásit

Středočeský kraj dokončuje stanovy spolku pro turistiku v Brdech (ČTK)

Středočeský kraj dokončuje stanovy nového spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, jehož úkolem bude dohlížet na citlivý rozvoj turistiky v Brdech. Hejtmanství nyní ve spolupráci s právníkem vyhodnocuje námitky lokálních partnerů, jako jsou obce a jejich svazky nebo například Vojenské lesy, a nejdéle do dvou týdnů všem rozešle definitivní verzi stanov. Poté ještě musejí založení spolku schválit orgány kraje, na podzim by mělo být vše hotovo. Novinářům to dnes řekl hejtmančin náměstek pro cestovní ruch Vít Rakušan (STAN).

Členové by podle Rakušana měli platit příspěvky podle velikosti, v průměru by to mělo vycházet deset korun na obyvatele. Síla hlasu sice bude odpovídat výši příspěvku, ale nebude to automaticky tak, že větší obce budou moci přehlasovat ty menší. Bude se používat matematický přepočet, který bude posilovat malé členy oproti těm velkým, uvedl náměstek.

Spolek by měl zaměstnávat člověka, který se bude věnovat práci v terénu a bude v každodenním kontaktu se starosty. "Protože to nelze řídit úředním způsobem z Prahy," podotkl Rakušan. Řešit se bude mimo jiné to, kde jsou vstupní brány do Brd a zda obce chtějí například pomoci s výstavbou parkovišť, toalet či infocenter.

Hejtmanství nadále jedná o vstupu Plzeňského kraje do spolku a plánované aktivity v Brdech konzultuje i s vojáky. Rakušan upozornil na to, že armáda stále část území používá ke cvičení a chce mít ochranné pásmo, které by sloužilo jako záloha pro její případné další potřeby. "Stále tam budou území, kde cedule 'vstup zakázán' nezmizí," dodal Rakušan.

Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem. Hlavními přínosy jsou vytvoření jednotné koncepce pro celý region, jednodušší přístup k financování rozvoje turistiky, vytvoření značky regionu a spojení subjektů, které mají zájem o spolupráci.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 51%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Čer 2018 16°C 8°C
  • 23 Čer 2018 18°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby