logo Silvarium tisk

KAMIL ČERNÝ        

Třebíčsko – Námraza zaměstnala v minulém týdnu hasiče, silničáře i energetiky, v tomto týdnu se do práce pustili i lesníci. Po celé zemi je jen ve státních lesích poškozeno až sto tisíc metrů krychlových dřeva. Mezi nejvíce postiženými oblastmi je také Třebíčsko. „Jednotlivé či v malých skupinách poškozené stromy se nacházejí především na okrajích lesů. Evidujeme je třeba na Náměšťsku či Znojemsku,” řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Podle odborníka na lesnictví Jiřího Konopáče může pouhé odklizení spadených stromů a větví na polních cestách trvat i měsíc. „Záleží ale samozřejmě na majitelích, ať už soukromých, nebo obcích, jak rychlí budou,” mínil Konopáč.

Právě od lesních komunikací musejí těžaři s odklízecími pracemi začít, až poté se budou moci pustit do vnitřních částí porostu. Týká se to i 450 hektarů lesa u Mohelna, které městys vlastní. „Zatím všude, kde jsem se byl podívat, je to hrůza. Sčítáme škody, zatím neumím říct, jaké budou. Čísla nám řekne lesník, pohledově to ale vypadá děsivě,” upozornil mohelenský starosta Jiří Kostelník.

Obecní zaměstnanci se mezi poválené stromy vydají v nejbližších dnech. „Hlavní pracovní nasazení začne až po svátcích,” podotkl Kostelník.

Příčinou aktuálních starostí lesníků byly teploty kolem bodu mrazu doprovázené mrholením a mlhami. Vzpomínky Jiřího Konopáče na podobné počasí, které za sebou také zanechalo výrazné škody v lesích, jsou staré čtyřicet let. „Tuším, že to bylo v roce 1974. Začalo to 11. ledna a jen na majetku třebíčského lesního závodu byla škoda sto tisíc kubíků dřeva,” připomněl Konopáč.

Kromě stromů, které tlak ledu rozlomil nebo vyvrátil i s kořeny, mají další kmeny narušenou strukturu. „Některá poškození nemusí být viditelná a projeví se až v pozdějším období,” potvrdil Daniel Szórád. Do té doby se do dřeva pustí hniloby a hmyz.

Škody sčítají i vlastníci, kteří o své lesy v minulosti příliš nepečovali. Menší díl viny za padající stromy tak nesou i oni. „Tam, kde jsou porosty pěstebně zanedbané, husté a stromy přeštíhlené, je dřevo ke zlomům obecně náchylnější. Taková námraza, kterou jsme v minulém týdnu zažili, ale láme i odolné stromy,” poznamenal Jiří Konopáč. Lesy ČR již vyzvaly obce na Dačicku a Jindřichohradecku, aby vydaly zákaz vstupu veřejnosti do lesů s platností do konce února příštího roku. Celoplošnou výzvu ke zvýšené obezřetnosti vydal státní podnik už minulé úterý.

S doporučením se přidalo i Mohelno. „Rozhodli jsme se k tomu už v době námrazy, protože se blíží Vánoce a lidem nezabráníte, aby chodili krást stromky,” zamýšlel se starosta městyse. „Je na každém, jestli to naše varování bude brát vážně,” dodal.

Nebezpečí v lesích panuje stále. Mnoho vyvrácených stromů se totiž jen opřelo o sousední a spadnout na zem mohou při větrném počasí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě