logo Silvarium tisk

Díky ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život. Ledovcová voda v horských řekách zabraňuje pronikání světla ke dnu řeky. Vlivem globálního oteplování ale její objem klesá. To znamená, že řeky se stávají teplejšími, klidnějšími a průzračnějšími, což dává řasám a dalším mikroorganismům příležitost k růstu. Závěry studie vědců ze Švýcarského federálního technologického institutu (EPFL) v Lausanne a pražské Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) dnes publikoval časopis Nature Geoscience.

„Jsme svědky hlubokých změn na úrovni mikrobiomu v těchto ekosystémech - nic menšího než 'zelená přeměna' kvůli zvýšené primární produkci,“ řekl Tom Battin, profesor na Laboratoři říčních ekosystémů (RIVER) na EPFL v Lausanne.

Vědci zaměřili na prvky, jako je dusík a fosfor, ve vodě řeky a také na enzymy, které mikroorganismy žijící v sedimentu na dně řeky k využití těchto živin produkují. Poté sledovali změny v obou těchto faktorech v rozsáhlém spektru řek napájených ledovcem, které se liší velikostí. Vzorky sesbírali ze 154 řek.

„Ekosystémy horských řek napájených ledovcem obecně disponují omezeným množstvím uhlíku a živin, zejména fosforu. Jak ledovce ustupují a poptávka řas a dalších mikroorganismů po fosforu roste, může tento prvek představovat pro život ve vysokohorských řekách významné omezení,“ uvedl hlavní autor studie Tyler Kohler z katedry ekologie PřF UK a bývalý postdoktorand v laboratoři RIVER. Fosfor se tak stane v ekosystémech níže po proudu řeky ještě vzácnějším, což může mít na jejich potravní sítě zatím neznámé dopady.

Zjištění podporuje studie ze srpna loňského roku od vědců projektu Vanishing Glaciers. Experti v ní analyzovali mikrobiom malé horské řeky napájené ledovcem v pohoří Rwenzori v Ugandě. V ní již byly řasy a mikroorganismy rozrostlé. Složení živin a enzymů tam bylo také značně odlišné. „To, co se děje s ledovcem Rwenzori, nám poskytuje náhled na to, jak budou vypadat švýcarské řeky napájené ledovcem za 30 nebo 50 let,“ řekl Battin.

Řeky napájené ledovci v důsledku těchto změn budou hostit více mikrobiálního života, což bude hrát větší roli v biogeochemických cyklech, jako je výměna oxidu uhličitého.

Tým RIVER plánuje na této výzkumné práci stavět. V současné době tým provádí sčítání mikrobiální přírodní rozmanitosti v potocích napájených ledovci. Pomocí různých linií genomických informací zkoumají, jak různorodé mikroorganismy jsou schopny přežívat v náročném sladkovodním ekosystému.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě