logo Silvarium tisk

Luboš DVOŘÁK

Jaro se pomalu chýlí i kalendářně ke svému konci. Lýkožrout smrkový, zvaný lidově kůrovec, dokončil zdárně jednu fázi svého vývoje. Zakousl se na Šumavě vesele (neb je mu v tom díky ekologům bráněno i nadále minimálně, v některých lokalitách víceméně symbolicky) do dalších desítek tisíc stromů a vzhledem k teplému a vlhkému prostředí se může těšit, že si to ještě letos alespoň jednou či dvakrát zopakuje.

Správa NP Šumava hlásí úspěchy v boji. Proti loňským 50 tisícům napadených stromů k 1. červnu jich letos eviduje k tomuto datu jen 15 tisíc. Úspěch to nepochybně je. Zároveň ale varuje, že vzhledem k podmínkám mohou čísla raketově růst.

Otázkou zůstává, jaký podíl na tomto výsledku měla opatření správy a jaký příroda sama. Odpověď na tuto otázku nám jednoznačně může dát jen víceletý trend. Pokud bude správa parku nadále zasahovat i letos alespoň tak razantně jako vloni, měl by výskyt kůrovce k 1. červnu příštího roku, pokud jsou zásahy skutečně efektivní, být někde mezi jednou třetinou až polovinou toho letošního, tedy maximálně u 5 až 8 tisíc stromů. Uvidíme za rok. Správa oznamuje, že bude zasahovat obdobně »razantně« i obdobně »šetrně« jako vloni. Konkrétně v lokalitě Na Ztraceném, kde se v loňském roce odehrály líté »souboje« mezi správou parku, snažící se likvidovat kůrovce, a »ekology«, bojujícími za bezzásahovost i v zásahových zónách, a tím i za právo kůrovce nerušeně se množit, se chystá správa na stojato oloupat v příštích několika dnech cca 1100 stromů napadených kůrovcem.

O jakémkoliv kácení v této lokalitě zatím nikdo nehovoří, z čehož usuzuji, že ta razance bude přeci jen o dost menší než loni, kdy ve stejné lokalitě bylo pokáceno cca 4200 stromů a cca 1300 oloupáno na stojato. Ekologové zatím také ubrali páru. Nadále sice tvrdí, že jsou pro to, aby se v lokalitě nezasahovalo vůbec, že jsou i proti loupání na stojato, ale připouštějí, že toto loupání je pro ně ekologičtější varianta než kácení.

Zatím se nekonají výzvy k blokádám, přivazování se ke stromům, ani následné policejní manévry. Uvidíme, co přinese budoucnost. Blíží se okurková sezona, na podzim budou volby a potřeba se zviditelnit může přinést v podstatě cokoliv. Ale třeba se mýlím. Třeba loňské rozhodnutí soudu a jeho letošní potvrzení soudem odvolacím, že blokády byly protiprávní, přinese do řešení sporu »kácet/nekácet« více odbornosti a méně populismu. Více argumentů a méně emocí.

V lokalitě Na Ztraceném, která díky svému umístění a popularitě bude zase nejspíš jedním z hlavních »bojišť« v tomto zápase, stále ještě dle údajů NP Šumava roste cca 130 000 stromů. Zhruba 20 procent z nich má své kořeny v první zóně, kde se ze zákona nezasahuje, což nikdo nezpochybňuje. V zásahových (druhých, případně třetích) zónách roste tedy v této lokalitě stále cca 105 tisíc stromů. Loni z nich za oběť kůrovci a boje proti němu padlo (pokácením či oloupáním) 5500, tedy více než 5 procent. Letos za přemnožení kůrovce zatím zaplatí jen další jedno procento. Kolik to nakonec bude za celý rok, teprve uvidíme. Jsem ale pevně přesvědčen, že bez loňských masívních zásahů by minimálně v této lokalitě byla ta letošní čísla úplně jiná, a to násobně větší.

Doufám, že to nejen v této lokalitě, ale na celé Šumavě budou jedny z posledních ztát v lesích patřících do druhých a dalších zón parku, vyjadřované v procentech, a že od příštího a dalších roků se přesuneme do ztrát vyjadřovaných jen v promile, tak, jak to je jinde ve světě a jak to bylo i kdysi i na Šumavě běžné.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě