logo Silvarium tisk

Čestmír Klos

Bude-li zákon o Národním parku Šumava vyhlášen dle návrhu Plzeňského kraje, naplní se tužby developerů i zájemců o tvrdou turistiku.

Navrhnout zákon o Národním parku Šumava se ministerstvu životního prostředí stále nedaří. Už před dvěma lety byly na jeho přípravu vytvářeny takové tlaky, že se nezávisle na sobě zrodily hned dva návrhy: ministerský, který procházel běžnou legislativní přípravou a dodneška měl už nepočítaně verzí, ovšem k té finální nikdy nedospěl. Zato návrh, který se zrodil jako nechtěný levoboček v zastupitelstvu Plzeňského kraje, dospěl do sněmovny už 1. srpna 2011. Ještě týž měsíc ho ale vláda odmítla.

Důvodů měla spoustu: od navrhovaného nesystémového právního režimu, odlišného od ostatních národních parků, přes pohrdání názorem veřejnosti při jeho schvalování až po víru, že z ministerstva životního prostředí přeci jen nějaký návrh vypadne.

Levoboček opět na scéně

Dobrý odhad neměl ani ten, kdo si myslel, že po odmítnutí vládou zůstane "nechtěným" i návrh plzeňskýNestalo se. A dobrý odhad neměl ani ten, kdo si myslel, že po odmítnutí vládou zůstane "nechtěným" i návrh plzeňský. V plánu projednávání ve sněmovně se totiž objevil opět vloni v červnu, v rámci nedokončeného prvního čtení se ale tehdy podařilo projednávání přerušit a návrh "zaparkovat" do doby, než do sněmovny přijde tolik slibovaný návrh vládní.

Navzdory mnohokrát opakovaným slibům ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) nepřišel. Zato "zaparkovaný" plzeňský zákon opět toto úterý vyjel na pořad jednání sněmovny.

Nejenže ministr životního prostředí Tomáš Chalupa po tolikerém předchozím holedbání vyklidil pole - jeho povinné odmítnutí plzeňského návrhu před poslanci navíc působilo tak, že chce ukonejšit krajské zastupitele, že si vůbec dovoluje připravovat údajně "komplexní" zákon. Nebyl nic platný nesouhlas vlády ani parlamentního zpravodaje, velmi sžíravá kritika poslance Viktora Paggia (LIDEM) ani neslaně nemastné vysvětlování ministra Tomáše Chalupy. Většina poslanců hladce poslala plzeňský návrh do druhého čtení.

Pošlete "nosič", zbytek zpatláme sami

Nejeden ze zákonodárců se tváří v tvář kvalitě předlohy přiznal, že se už těší, jak se budou ve sněmovně přijímat pozměňovací návrhy. Nejeden ze zákonodárců se tváří v tvář kvalitě předlohy přiznal, že se už těší, jak se budou ve sněmovně přijímat pozměňovací návrhy. Na plnou pusu to o projednávaném návrhu pronesla poslankyně Kateřina Konečná (KSČM), která se navíc zmínila o kritických posudcích na dosud vládě v konečné podobě nepředložený ministerský návrh zákona a využila jich k jeho rozcupování dřív, než se s ním Chalupa odváží pochlubit. Dle Konečné je jedno, který z obou návrhů poslancům poslouží jako "nosič" poslaneckých iniciativ.

Nového "tvořivého ducha" české sněmovny charakterizoval její místopředseda Jan Hamáček (ČSSD), když se o plzeňském návrhu hlasovalo: "Nemohu přijmout argumenty, že není možné propustit zákon do druhého čtení, protože obsahuje věcné chyby a je to nekvalitní ,nosič"."

Hamáček se dovolával případu, kdy do sněmovny přišel senátní návrh zákona o jednacím řádu poslanecké sněmovny. Z toho návrhu zákona zbyl pouze název, všechno ostatní vládní koalice změnila a upravila k obrazu svému. "Pokud mně dnes někdo říká, že tento zákon nemůžeme propustit do druhého čtení, protože obsahuje chyby, tak prostě popírá ten precedens," argumentoval Hamáček.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě