logo Silvarium tisk

Správa Národního parku Šumava otevřela na Kvildě nové návštěvnické centrum. Ploty tam ruší jen minimálně, takže když zapomenete na honosný vstup, může se vám zdát, že stádo jelenů a divokých prasat vidíte ve volné přírodě.

Potkat skupinu divočáků nebo stádo jelenů není ani na Šumavě, kde těchto zvířat žijí stovky, nic snadného. Nové návštěvnické centrum na Kvildě, které Správa Národního parku Šumava slavnostně otevřela v úterý, ale umožňuje setkání s divokou zvěří takřka tváří v tvář. Díky originálnímu systému vyhlídek přitom ploty ruší návštěvníky jen málo.

Centrum je součástí projektu, díky kterému se mohou turisté na Šumavě seznámit se životem divokých zvířat. V letošním roce navíc není jediným novým místem, které se pro turisty otevře. Na konci září by mělo začít fungovat i centrum na Srní, kde lidé budou moci pozorovat život vlků.

„Je to největší investice nejen pro letošní rok, ale za několik posledních let vůbec. Naše výkladní skříň," říká ředitel šumavského parku Pavel Hubený, který už před časem prozradil, že centra jsou koncipovaná tak, že by jimi mohlo projít až tisíc návštěvníků denně. Fungovat by měla celoročně.

Vybudování dvou center vyšlo na více než 140 milionů korun. Náklady byly tak vysoké mimo jiné i proto, že jsou vybavena moderními technologiemi a například hlavní budovy jsou navrženy v pasivním standardu. Odpadní vody z objektů jsou vypouštěny do obecních čističek, dešťové vody ze střech a drenáží jsou potom svedeny do požární nádrže a na místě se také vsakují do země.

Primárním zdrojem tepla pro vytápění objektu a ohřev vody je tepelné čerpadlo, které navíc v Kvildě doplňují také fotovoltaické články.

Z nového centra má radost i starosta Kvildy Václav Vostradovský, který doufá, že jeleni do obce přilákají další turisty. „Začíná vznikat i stezka z Kvildy na Horskou Kvildu a jedna z jejích zastávek by měla být právě u výběhu jelenů. Zisky z parkoviště jsou pro nás sice důležité, ale hlavně chceme potenciál celého projektu využít v daleko větší šíři," komentoval Vostradovský.

Připomněl také, že například sousední Borová Lada už delší dobu navštěvuje mnoho turistů kvůli sovinci . Ročně přiláká desetitisíce lidí. Unikátní prostor bývalého lomu, ve kterém mohou zájemci obdivovat mimo jiné i noční život sov, je také součástí zoologického programu, stejně jako třeba Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě