Přihlásit

Šumavskou mozkovku vyhrál příspěvek o vlivu stromů na pralesní půdu (TZ NP Šumava)

Od poloviny prosince 2019 až do poloviny února letošního roku hlasovala více než stovka čtenářů pro nejlepší populárně-naučný článek, popisující výzkumy na území Národního parku Šumava v rámci soutěže Šumavská mozkovka 2019. Šestý ročník této soutěže ovládl článek „Pralesní řeč tančících stromů" autorů Gréty P. Koczanski a umělce Petra Morese.

„Článek, popisuje vztah stromů a prostředí, ve kterém rostou a to, jak tyto stromy různých druhů, velikostí a v různém vývoji svého života ovlivňují půdu. Samotná forma článku je velmi atraktivní a svým způsobem inovativní. Čtenář sleduje uměleckou kresbu Petra Morese, na níž jsou označené jednotlivé body, které v textu vysvětluje dědeček svému vnukovi," vysvětluje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Tento článek zaujal nejvíce čtenářů a získal 33 hlasů. V pořadí druhý článek, „Poodhalená tajemství šumavského pravěku" Dagmar Dreslerové, obdržel o pouhé čtyři hlasy méně, tedy 29. Pomyslný bronz získal článek Jiřího Roubínka a Jaroslava Červenky „Laser, který nepálí aneb Šumavské lesy pod laserovým skenerem" a to díky 24 hlasům.

„Letos se sešlo pět prací, a to velmi rozmanitých. Jejich kvalitu pak podtrhuje to, že rozdíl hlasů široké veřejnosti, alespoň u prvních třech článků, není tak velký. Čtvrté místo získal článek Milana Hladíka „Mohou ryby z Lipna ovlivňovat populaci perlorodky v šumavských tocích" (12 hlasů) a pátou příčku obsadil článek „Monitoring ekologického stavu povrchových vod" Jana Potužáka (6 hlasů)," hodnotí mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Součástí soutěže Šumavská mozkovka je také hodnocení odborné poroty, která je složená ze zástupců všech čtyř národních parků České republiky.

„Rozhodnutí odborné poroty je totožné s hlasem veřejnosti. Článek Grety P. Koczanski je jak tématem, tak čtivostí, ale i propojením textu s grafikou jednoznačným vzorem vynikajícího popularizačního textu," hodnotí ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Všech 104 hlasujících bylo zařazeno do slosování o zajímavé ceny. Tu první, tedy víkendový pobyt v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě, získala Dana Kalivodová z Prahy 5. Věcné ceny získávají Helena Valášková, z Prahy a Jaroslav Popelík z Klatov.

Všechny soutěžní články je možné si přečíst zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby