logo Silvarium tisk

LAP

Modrava (Klatovsko) 12. července (ČTK) - Turisté, kteří se chtěli od 15. července vydat po šumavské historické stezce Luzenským údolím přes přechod Modrý sloup na vrch Luzný, se mohou na Modrý sloup dostat jinou cestou. Je delší a obtížnější než přímá stezka údolím, jejíž otevření tento týden zakázal českobudějovický krajský soud. Jedním z důvodů je podle rozsudku to, že by pohyb lidí v Luzenském údolí mohl ohrozit populaci vzácného tetřeva hlušce. Správci národního parku, kteří otevření Modrého sloupu po desetiletích prosazovali, nyní nabízejí turistům náhradní trasu úbočím Špičníku, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

"Správa parku tak vyjde vstříc těm turistům, kteří o tento tradiční přechod s Bavorskem nechtěli letos přijít. Neporuší zákony, rozhodnutí soudu, pravidla ochrany přírody, ale čeká je obtížnější a nepohodlnější trasa," konstatoval. I náhradní trasa bude přístupná od 15. července do 15. listopadu. Vede od závory pod Březnickou hájenkou doprava na Pytlácký roh, dál stále druhou zónou parku úbočím Špičníku, směrem ke státní hranici a k hraničnímu kameni, k Modrému sloupu a na Luzný, jehož vrchol je už v Německu.

V pondělí budou na začátku Luzenského údolí stát pracovníci Informační a strážní služby parku a budou návštěvníkům vysvětlovat důvod uzavření trasy. Budou tam i cedule s vysvětlujícími informacemi, řekl ředitel správy parku Jiří Mánek. "Nová, pohodlná a z pohledu ochrany přírody a tetřeva hlušce příznivější cesta Luzenským údolím nebude zatím kvůli zásahu nevládních organizací otevřena. Na možnosti řešení zprůchodnění Luzenského údolí nadále pracujeme," uvedl ředitel.

Podle původního rozhodnutí parku a ministerstva životního prostředí se letos turisté mohli po 75 letech projít přímou cestou skrze Luzenské údolí. Historickou obchodní stezku po druhé světové válce zavřeli komunisté a po vzniku Národního parku Šumava se na ni nesmělo kvůli ochraně tetřeva hlušce.

Soud vyhověl žalobě na otevření stezky Luzenským údolím, kterou podal Okrašlovací spolek Zdíkovska a Česká společnost ornitologická. Paradoxně se tak ale zakázala trasa, která by tetřevům škodila méně než alternativní přístup na Modrý sloup, tvrdí Mánek i starosta nejbližší obce Modravy Antonín Schubert. Výskyt tetřeva mapoval společný odborný výzkum českého a bavorského parku. Ornitologové zjistili, že na sledovaném území obou částí Šumavy žije až 600 kusů vzácného ptáka. "Na cestě Luzenským údolím ale tetřev prakticky nežije. Absence tetřeva je zde logická, protože zde nemá vhodné úkryty ani mraveniště jako zdroj potravy pro mláďata. To jsou také odborné podklady, ze kterých vycházela státní správa, když trasu povolila," uvedl Mánek. Soudním zákazem otevřít cestu Luzenským údolím tak podle něj aktivisté dosáhli toho, že lidé budou chodit po staré, nepohodlné a pro tetřeva více zatěžující stezce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě