Přihlásit

Uzavírka hnízdo pilicha neuchránila (Právo)

Jižní Čechy
Vladimír Vácha

Ani uzavírka turistické trasy na svahu Stožce na Prachaticku nezaručila klidné hnízdění samici motáka pilicha, který patří k ohroženým ptačím druhům. Hnízdo bylo objeveno těsně vedle komunikace se značenou turistickou stezkou 22. května a úsek byl okamžitě uzavřen.

Bohužel ve čtvrtek minulý týden zoologové Správy Národního parku Šumava (NPŠ) při rutinní kontrole ptačího hnízda zjistili, že je prázdné a jsou v něm pouze zbytky skořápek zničených vajec, což ukazuje na přítomnost savčího nebo ptačího predátora.

„Informace o průběhu hnízdění, kterými disponujeme, naznačují, že i přes relativně rychlou uzavírku úseku účelové komunikace s hnízdící samicí bylo rušení před uzavírkou natolik intenzivní, že samice hnízdo opustila a snesená vejce posloužila za potravu některým z typických predátorů, například lišce, kuně nebo krkavcovitým ptáků,” sdělil Právu ornitolog Správy NPŠ Tomáš Lorenc.
Nevylučuje však ani možnost, že příčinou likvidace vajec bylo nevhodné umístění hnízda blízko cesty, kterou pro svůj pohyb zmínění predátoři rádi využívají, vejce vybrali a samice teprve následně hnízdo opustila.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby