logo Silvarium tisk

V CHKO Bílé Karpaty se loni objevil zákonem chráněný motýl lišaj pupalkový nebo divoká kočka u Vlárského průsmyku

Bílé Karpaty – Medvěd, vlk nebo rys. Velké šelmy do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty občas zabloudí z území Slovenska nebo z CHKO Beskydy. Naposledy se tak stalo 2013 u vlků, v roce 2014 se tam objevily stopy medvěda hnědého. Turisté, kteří se rozhodnou, že navštíví chráněnou oblast a budou se držet značených stezek, se nemusí obávat střetu s těmito zvířaty. Jiné druhy se ale již staly součástí bělokarpatské fauny, hlavně díky účinné ochraně v různých částech republiky. Jde především o bobra evropského nebo vydru říční.
Nezvykle teplé počasí v zimních měsících posledních let komplikuje některým živočichům jejich období klidu a zimního spánku, a tak se s nimi mohou potkat i turisté. „Dříve aktivní jsou především ježci a netopýři, jsou však zeslabení a v důsledku nedostatku potravy mohou i uhynout," informoval zoolog ze správy CHKO Bílé Karpaty Tomáš Vondřejc. Pokud lidé najdou nějakého živočicha v ohrožení, měli by kontaktovat správu parku nebo Záchrannou stanici volně žijících živočichů v Buchlovicích. „Absence silnějších mrazů v kombinaci s vyšší vlhkostí způsobuje rozvoj plísní, stejně jako přemnožení parazitů v průběhu jarních měsíců. Mírná zima tak má negativní dopad například na počet bezobratlých," dodal Tomáš Vondřejc. Bezobratlí živočichové přitom tvoří velkou část fauny Bílých Karpat, jde alespoň o 16 tisíc z dvaceti tisíc tamních živočichů.

Našli 25 kvetoucích rostlin chráněné orchideje

Rok 2015 byl pro zoology i botaniky ze správy oblasti významný. V oblasti se totiž objevil zákonem chráněný druh motýla. „Lišaj pupalkový byl v šedesátých až sedmdesátých letech silně na ústupu, ale v posledních dvaceti letech se začíná opět šířit. V roce 2015 byl jeho výskyt potvrzen i na území CHKO Bílé Karpaty," uvedl zoolog Tomáš Vondřejc.
Předloni tam botanikové narazili na modrofialově kvetoucí orchidej hnědenec zvrhlý, který se vyskytuje ve Středomoří a v několika lokalitách na jihu Moravy. „V Bílých Karpatech byla překvapivě nalezena předloni, loni byl její výskyt potvrzen. Nalezli jsme 25 kvetoucích jedinců," sdělila botanička ze Správy CHKO Bílé Karpaty Ivana Jongepierová. Mezi významné druhy zachycené na tomto území v loňském roce patří i kočka divoká, kterou vyfotila jedna z fotopastí u hranic se Slovenskem v oblasti Vlárského průsmyku. Kočka divoká se zatím v České republice vyskytuje jen zřídka, a to na Šumavě, v Javorníkách a v Českém lese.
O významných druzích rostlin a živočichů se více dovídají pracovníci správy CHKO i prostřednictvím výzkumné činnosti. Loni se uskutečnil botanický průzkum, který byl financován z Norských fondů.
„Jednalo se o praktické zásahy pro dva kriticky ohrožené druhy rostlin – snědek kulatoplodý pyrenejský a pastarček dlouholistý moravský, který se v České republice vyskytuje jen na několika místech v Bílých Karpatech. Cílem bylo zlepšit stav stávajících populací. V letošním roce bude vyhodnocena úspěšnost zásahů," informovala ředitelka Správy CHKO Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková. Kromě tohoto se chystá i nový projekt LIFE+, který se zaměřuje na výzkum nejvzácnějších druhů denních motýlů a je součástí evropského programu. „Projekt běží letos poslední rok, jsou v něm zapojeny i nevládní organizace a slovenská část pohoří CHKO Biele Karpaty," uvedl projektový manažer LIFE Libor Ambrozek. Projekt spočívá v čištění a kosení zarostlých luk a pastvin v různých termínech na ploše 1500 hektarů. Tato činnost napomáhá úspěšné reprodukci vzácných druhů motýlů.

Nejvýznamnější luční biotopy Evropy

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty spadá pod regionální pracoviště v Luhačovicích a dvě detašovaná pracoviště ve Zlíně a Veselí nad Moravou. Hlavní činnost správy spočívá v ochraně přírody a krajiny a výzkumu dané oblasti. „V posledních letech vědci potvrdili, že orchidejové louky Bílých Karpat patří mezi druhově nejbohatší společenstva na celém světě. Kromě vhodných přírodních podmínek je to zřejmě také zásluhou dlouhodobé extenzivní činnosti člověka," nechala se slyšet ředitelka správy Jiřina Gaťáková.
Navíc se zde nachází nejvýznamnější luční biotopy Evropy. V oblasti se mísí tři biogeografické oblasti, které v kombinaci s působením člověka v oblasti zvyšují druhovou pestrost.
„Na loukách vyšších poloh můžeme narazit na nejsilnější populace kriticky ohrožené kobylky zavalité, na pastvinách jsou zase k vidění jedinci dříve hojné saranče vrzavé. Na pastvinách a v oborách se sporadicky objevuje kriticky ohrožený chrobák pečlivý stejně jako ohrožený drabčík huňatý. Jedním z nejkrásnějších a zároveň nejvíce ohrožených brouků je kriticky ohrožený tesařík alpský," uvedl příklady z fauny zoolog Tomáš Vondřejc. Mezi plazy stojí za zmínku výskyt užovky stromové, která je kriticky ohroženým druhem a kromě Karpat se nachází jen v Poohří a Podyjí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě