logo Silvarium tisk

Smrky pichlavé v Chomutově a dalších městech Ústeckého kraje usychají a opadávají jim jehlice. Na vině je zřejmě napadení mšicemi. Prognózy pro smrky nejsou příliš dobré, nicméně podle odborníků by nemusely být škody na smrcích likvidační, pokud dojde k ochlazení a výraznějším srážkám. Konečný stav bude znám po skončení vegetačního období, tedy na podzim. Usychající dřeviny s výraznou ztrátou asimilační plochy jehlic (více jak 3/4) bude nutné nechat pravděpodobně pokácet, protože by v budoucnu mohly způsobovat ohrožení provozní bezpečnosti, uvádí chomutovský magistrát.

Poškozené a pokácené smrky je podle magistrátu dobré nahradit dřevinami, které nejsou k tomuto škůdci náchylné. K náhradě dřevin lze ze smrků doporučit domácí smrk ztepilý nebo také smrk omoriku, z dalších dřevin pak například borovici lesní, borovici černou nebo douglasku tisolistou. Smrky pichlavé, které se dosud zdají být zdravé, zejména pokud se jedná o mladé jedince, doporučuje magistrát ošetřit insekticidním přípravkem proti mšicím. Stromy napadené kloubnatkou se zase ošetřují fungicidním přípravkem proti houbovým chorobám.

„V Chomutově je takto zasažena odhadem více jak polovina výsadeb na pozemcích města i na soukromých pozemcích," uvedl vedoucí odboru obecní živnostenský úřad, stavební úřad a životní prostředí Vladimír Dědeček. Tento stav se dává za vinu mšici smrkové, která se pravděpodobně v důsledku dvou mírných zimních období přemnožila. Tato asi dvoumilimetrová mšice napadá jehličí smrků, které v důsledku toho rezne a následně opadává. „Na smrcích ve městě se může také projevit napadení kloubnatkou smrkovou, což je houbové onemocnění. Příčinu usychání a opadu jehličí určí odborník," dodal Vladimír Dědeček.

Magistrát upozorňuje, že pokud by se kácení odumírajících smrků pichlavých mělo týkat stromů s obvodem kmene ve výšce 130 cm nad zemí více jak 80 cm nebo souvislé plochy smrku pichlavého o výměře více jak 40 m2, je nutné tento záměr ohlásit Magistrátu města Chomutova, odboru živnostenský úřad, stavební úřad a životní prostředí. K ohlášení lze použít tento formulář. Pokud se ve lhůtě 15 dnů úřad k plánovanému kácení nevyjádří, lze dřevinu pokácet. S ohledem na jiné zájmy ochrany přírody, zejména ochranu volně žijících ptáků, je vhodné kácení naplánovat až mimo hlavní hnízdní období.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě