logo Silvarium tisk

ROSTISLAV KUTĚJ

V pošumavské obci se na tamním sportovišti konal tradiční, letos již sedmý ročník populárního dřevorubeckého klání Hamerská sekyra

Hamry OE Řev motorových pil a tropické slunce provázely sobotní amatérskou dřevorubeckou soutěž Hamerská sekyra. Sedmý ročník soutěže pořádal Sportovní klub Hamry ve spolupráci s obcí Hamry na tamním sportovišti. Letos se na start postavilo osm borců, kteří změřili své síly v sedmi disciplínách. Soupeřilo se na dvou paralelních tratích. „Kvalifikační kolo začne výměnou řetězu na pile a otočením lišty. Na připraveném místě musí závodník z volně stojícího polínka uříznout koláč, aniž by polínko spadlo na zem. Dalším stanovištěm je takzvaný stupňovaný řez, kde z klády musejí borci uříznout koláč řezem shora a zespoda. Počítá se přesnost. Náročné bude řezání ruční pilou. Těžká je i další disciplína. Dřevorubec musí naříznout stojící polínko v půlce a postupně z něj pilou odebrat půlkoláč a ten potom na liště pily umístit do kbelíku. A nakonec musí každý borec rozštípat špalek dřeva na čtyři části a ty odnést za cílovou čáru," vysvětlil princip soutěže moderátor Stanislav Berkovec.

Soutěž byla dvoukolová. Odpoledne čekal na borce hod dvoubřitou sekyrou. Tou se házelo na šest metrů na terč. „Tato sekyra má původ v Kanadě. Dřevorubci používali jednu stranu na dřevo a druhou na kůru, proto byl jeden břit ostrý a druhý tupý," objasnil Berkovec.

První kolo vyhrál domácí Marek Coufal. „Bylo to opravdu těžké, nejhorší je jednomužná pila," řekl Coufal. Jako druhý z první dvojice doběhl Karel Šota. Ten se zdržel, když namísto tří půlkoláčů jich řezal pět. „Vždycky se jich řezalo pět, letos je změna, nějak mi to vypadlo z hlavy. Nejsem profesí dřevař, jsem seřizovač, pilamějenom baví," konstatoval Šota.

Bleskovou výměnu řetězu zvládl Pavel Kodad. A to za 30 vteřin. „Je to otázka praxe, pracuji v lese, tak snad nějakou mám. Každý z nás má stejné podmínky. Nijak speciálně netrénuju,myslímsi, že mi stačí to, co nařežu v práci. Mám nějaké drobné úpravy na pile, ale ty jsou tajné," konstatoval Kodad.

„Celou soutěž pořádají místní občané. Udržují tady i naše obecní sportoviště a patří jim velký dík za všechnu snahu, za to, že ukázali, že i v tak malé obci, jako jsou Hamry, lze uspořádat takovou soutěž, na kterou přijde dost lidí. Je dobře, že na venkově drží lidé pohromadě," pochválil organizátory starosta Hamrů Miroslav Kroupa.

Organizátoři nezapomněli ani na děti, pro které přichystali trampolínu a soutěže, kde si mohli malí návštěvníci vyzkoušet svou obratnost. Lákadlem byl i stánek, kde si děti mohly nechat pomalovat obličej.

V době mezi soutěžemi si mohli návštěvníci prohlédnout vystavenou lesní, zemědělskou nebo zahradní techniku. K vidění bylo několik historických aut. Osvěžením byl příjezd kolony tříkolek. Nablýskané stroje, ve kterých tepala osmiválcová srdce, se líbily dětem i dospělým. „Netušil jsem, že v tom je motor z Tatry 613,máto úžasný zvuk. Líbilo by se mi to jako „kočkolap". Celkově jsem zatím na akci v Hamrech spokojený, dřevorubci se snaží, občerstvení je dost a za přijatelné ceny, děti se dobře baví," podělil se o dojmy z akce Radek Jonášek, který přijel z okolí Klatov.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě