Přihlásit

V jižních Čechách je sucho i tam, kde je půda tradičně vlhčí (ČTK)

České Budějovice 24. dubna (ČTK) - V jižních Čechách bojují zemědělci se suchem i v místech, kde je půda tradičně vlhčí než jinde. Na loukách a pastvinách jsou praskliny. Zásoby sena zemědělci zatím mají. S novou pící je problém na loukách, které jsou u lesů nebo v kopcovitém terénu, tam ničí půdu divoká prasata. ČTK to dnes řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Problém se senem má většina zemědělců v ČR, zásoby jsou malé kvůli loňskému suchému létu.

Spodní voda má z dlouhodobého hlediska podprůměrnou výšku hladiny. V posledních letech se zemědělské sucho na jaře zvětšuje, zásoba vody je v republice o pětinu menší než před půlstoletím. Pokud sucho potrvá, uvedla Šťastná, podniky, které chovají hospodářská zvířata, budou muset jejich stavy razantně snížit.

Se suchem se potýká družstvo Blata Sedlec na Českobudějovicku, které chová 940 dojnic a hospodaří na 3697 hektarech, z toho je 1002 hektarů trvalých travních porostů. "Působí na blatech, kde už z názvu vyplývá, že je to vlhčí, těžká půda. A zatímco ozimy vypadají slušně, tak těžkou hlavu jim dělají pastviny a louky, už i tam jsou praskliny. Pokud se to markantně nezlepší, bude boj o krmení pro zvířata," řekla Šťastná.

Za poslední měsíc postihlo větší sucho půdu v nižších polohách. Pršelo málo, bylo teplo a vál vítr. "Tahle kombinace jarní krajinu vysušuje. Místy se objevují trhliny v půdě. Přesto porosty, zejména ozimých plodin, zatím nevypadají špatně. Zejména ty na těžších půdách," řekla ředitelka.

V místech u lesů nebo v kopcovitějším terénu ničí půdu divoká prasata. Podle Šťastné to nenahradí ani případné finanční kompenzace. "Když tam budou chtít udělat seno, senáž, tak je půda znehodnocená. Bojí se, že louky nebudou použitelné k výrobě kvalitní píce," řekla Šťastná.

Rhea holding, který v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21.000 hektarů, má pro letošek zásoby sena z předchozích let. Problémy by mohl mít příští rok. "Hospodaříme se zásobou pro případ horších období do budoucna. Máme z roku na rok třicetiprocentní zásoby, když další rok poklesne sklizeň o 30 procent, měli bychom to zvládnout. Ale letošní rok to dobereme do nuly, a pokud nezaprší, tak může být příští rok potíž," řekl ČTK majitel holdingu Josef Kolář.

Jihočeští zemědělci teď preventivně dávají přednost ozimům a odrůdám odolnějším vůči suchu. Rozšiřují plochy víceletých pícnin, ovocnáři a zelináři budují závlahy. Každý agropodnik má podle ředitelky ještě velké rezervy, jak s vodou v krajině hospodařit lépe. "Nejvíce vody absorbuje kvalitní půda s dostatečným podílem humusu a lesní půda," uvedla Šťastná.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby