Přihlásit

V jižních Čechách je sucho i tam, kde je půda tradičně vlhčí (ČTK)

České Budějovice 24. dubna (ČTK) - V jižních Čechách bojují zemědělci se suchem i v místech, kde je půda tradičně vlhčí než jinde. Na loukách a pastvinách jsou praskliny. Zásoby sena zemědělci zatím mají. S novou pící je problém na loukách, které jsou u lesů nebo v kopcovitém terénu, tam ničí půdu divoká prasata. ČTK to dnes řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Problém se senem má většina zemědělců v ČR, zásoby jsou malé kvůli loňskému suchému létu.

Spodní voda má z dlouhodobého hlediska podprůměrnou výšku hladiny. V posledních letech se zemědělské sucho na jaře zvětšuje, zásoba vody je v republice o pětinu menší než před půlstoletím. Pokud sucho potrvá, uvedla Šťastná, podniky, které chovají hospodářská zvířata, budou muset jejich stavy razantně snížit.

Se suchem se potýká družstvo Blata Sedlec na Českobudějovicku, které chová 940 dojnic a hospodaří na 3697 hektarech, z toho je 1002 hektarů trvalých travních porostů. "Působí na blatech, kde už z názvu vyplývá, že je to vlhčí, těžká půda. A zatímco ozimy vypadají slušně, tak těžkou hlavu jim dělají pastviny a louky, už i tam jsou praskliny. Pokud se to markantně nezlepší, bude boj o krmení pro zvířata," řekla Šťastná.

Za poslední měsíc postihlo větší sucho půdu v nižších polohách. Pršelo málo, bylo teplo a vál vítr. "Tahle kombinace jarní krajinu vysušuje. Místy se objevují trhliny v půdě. Přesto porosty, zejména ozimých plodin, zatím nevypadají špatně. Zejména ty na těžších půdách," řekla ředitelka.

V místech u lesů nebo v kopcovitějším terénu ničí půdu divoká prasata. Podle Šťastné to nenahradí ani případné finanční kompenzace. "Když tam budou chtít udělat seno, senáž, tak je půda znehodnocená. Bojí se, že louky nebudou použitelné k výrobě kvalitní píce," řekla Šťastná.

Rhea holding, který v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21.000 hektarů, má pro letošek zásoby sena z předchozích let. Problémy by mohl mít příští rok. "Hospodaříme se zásobou pro případ horších období do budoucna. Máme z roku na rok třicetiprocentní zásoby, když další rok poklesne sklizeň o 30 procent, měli bychom to zvládnout. Ale letošní rok to dobereme do nuly, a pokud nezaprší, tak může být příští rok potíž," řekl ČTK majitel holdingu Josef Kolář.

Jihočeští zemědělci teď preventivně dávají přednost ozimům a odrůdám odolnějším vůči suchu. Rozšiřují plochy víceletých pícnin, ovocnáři a zelináři budují závlahy. Každý agropodnik má podle ředitelky ještě velké rezervy, jak s vodou v krajině hospodařit lépe. "Nejvíce vody absorbuje kvalitní půda s dostatečným podílem humusu a lesní půda," uvedla Šťastná.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) chystá prodej svého polovičního podílu ve společnosti Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Kupujícím má být druhý akcionář HLDS...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby