logo Silvarium tisk

Zdeněk Rychtera

Vrchlabí (Trutnovsko) 20. července (ČTK) - V Krkonoších se jako nový rostlinný druh objevil mech šikoušek zelený. Poprvé jej botanici našli loni a v těchto dnech si jeho výskyt na několika lokalitách potvrdili. Zajímavostí šikouška je to, že je téměř neviditelný, měří jen několik mikrometrů. ČTK to dnes řekl mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. V Česku byl dosud výskyt šikouška zaznamenám hlavně v Jeseníkách.

V Evropě je šikoušek považován za vzácný, je řazen mezi zranitelné až ohrožené druhy. V rámci projektu Natura 2000 je jeho výskyt mapován po celé Evropě. Mech lze najít jen v době, kdy vyroste jeho sporofyt, tedy štět s tobolkou, ve které se tvoří spory, jež slouží k rozmnožování. Tobolka má obvykle jeden až dva centimetry a je tedy alespoň trochu viditelná. Roste v lesích hlavně na vlhkých místech s dostatkem trouchnivějícího dřeva.

Nejvíce hnijícího dřeva bývá v hluboce zaříznutých údolích v lesích a právě na takových místech odborníci v Krkonoších šikoušek objevili. "Nálezy šikouška jsou víceméně náhodné, což je dáno jeho bezmála neviditelností. Kvůli tomu také víme velice málo o jeho biologii. Jsou roky, kdy se vyskytuje více a jindy je jej zase méně. Jsou i lokality, kde se přestal vyskytovat, ale nevíme proč," řekla botanička správy KRNAP Viera Horáková.

V Krkonoších botanici šikouška nalezli hlavně v oblasti Černého a Tetřevího potoka nad Dolním Dvorem. Další lokality jsou ve Vítkovicích v údolí Pustého potoka, nad Černým Dolem a v údolí Vavřincova potoka v povodí Úpy. "Přepokládáme, že v Krkonoších je lokalit víc. Pokud by místní nebo návštěvníci hor při svých houbařských vycházkách narazili na charakteristickou tobolku patřící šikoušku zelenému, budeme rádi, pokud nám zašlou co nejpodrobnější popis lokality a my pak výskyt druhu ověříme, uvedla Horáková.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě