logo Silvarium tisk
Název: V lesích se daří kůrovci a houbě václavce
Zdroj: Region Opavský a Hlučínský
Datum: 09.05.2007
Autor: (jih)
Rubrika: týden v regionu

OPAVSKO (jih)  - Kůrovci se v˙lesích daří. Letošní mírná zima ho neohrozila a předčasný nástup jara je rychle vylákal z úkrytu. Rojit se začali už v˙březnu.
Zaměstnanci Městských lesů na obávaného parazita nastražili všechny prostředky, které jim ukládá zákon.

V lesích se znovu objevily klasické lapáky, feromonové lapače a trojnožky. "Chladnější noci a rána  posledních dní vývoj kůrovce přibrzdily, ale přetrvávají problémy se suchem. Nedostatek vláhy postihuje hlavně smrkové porosty, které v takovém oslabení nedokáží parazitům vzdorovat," konstatuje ředitel Městských lesů Otto Žallmann.
Vlhké a chladnější počasí kůrovce zadrží, kdežto sucho mu vyloženě prospívá, stejně jako dalšímu nebezpečnému parazitu, kterým jsou houby václavky. Ty se zabydlují na kořenech i oddencích stromů a vysávají z nich vodu, takže napadené dřeviny usychají. "Pokud brzy vydatně nezaprší, bude situace kritická. Pro ochranu porostů děláme maximum toho, co můžeme a zbytek už závisí jen na přírodě," dodává ředitel Žallmann.
Kůrovec neboli lýkožrout smrkový je malý brouček, který se zavrtává pod kůru stromů a živí se jeho lýkem. Ze všech jeho vývojových stádií napáchají nejvíce škod larvy, které se rovněž živí lýkem hostitelského stromu. Samička kůrovce naklade vždy zhruba šedesát vajíček a v teplém počasí bez vláhy se z nich během sezony mohou vylíhnout výjimečně až tři lýkožroutská pokolení. Jejich zvýšenému počtu se zdravý smrk ubránit dokáže, ale oslabený snadno podlehne. Houba václavka smrková roste v trsech na jehličnanech, které postupně ničí. Stejně jako její příbuzná václavka obecná, která roste pouze na listnatých stromech, je jedlá a oba druhy bývají houbaři často vyhledávány.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě