Přihlásit

V Národním parku Šumava se stále střetávají dva názory (Českobudějovický deník)

Jižní Čechy – Ani několik let trvající boj s kůrovcovou kalamitou na Šumavě nedokázal sjednotit názor, jak se škůdcem co nejlépe bojovat na půdě národního parku. Lesníci ze Správy Národního parku Šumava sice tvrdí, že jsou na letošek dobře připraveni. Jejich oponenti ale stále trvají na svém, že přijatá opatření jsou vlastně polovičatá, protože se netýkají tak zvaných bezzásahových zón.

Na Šumavě, kde jsou lesy výše položené, začalo hlavní jarní rojení kůrovce v těchto dnech. Prakticky celý květen byl deštivý a chladný, a to znamenalo, že vývoj kůrovce byl zbrzděn. Pro počátek svých aktivit totiž kůrovec potřebuje teplé počasí i v noci, které se na Šumavě dostavilo až nyní.

O „spícím” nebezpečí svědčí i malý objem dosud napadené dřevní hmoty. „Zatím jsme od začátku roku zpracovali jen necelých 30 000 kubíků napadených stromů,” říká Petr Kahuda, vedoucí provozního oddělení Správy Národního parku Šumava (NP). Tento údaj se ale týká území mimo tak zvané bezzásahové zóny.

 

Kácení

 

Zmíněné napadené stromy se těžily už od zimy. Nově napadených stromů, od začátku jarního rojení, dosud zaregistrovali lesníci jen několik tisíc kusů.

Hlavní sezona kůrovce však právě začíná a teprve nejbližší týdny naznačí možný rozsah letošních škod. Napadené stromy se kácí pouze mimo bezzásahová území. Ta tvoří asi 70 % rozlohy parku a část porostů zde napadá kůrovec, který útočí z poměrného bezpečí bezzásahových zón. Kahuda nechtěl odhadovat, jak velké škody by mohl letos kůrovec způsobit, protože to podle něho ovlivní mnoho faktorů. Například počasí nebo zdravotní stav porostů.

V minulém roce však Správa NP zpracovala v souvislosti s kůrovcovou kalamitou 300 000 kubíků dřevní hmoty. Velmi přibližně odhadnuto, je možné říci, že jeden smrk představuje jeden kubík dřeva. „Snažíme se dělat všechno pro to, abychom škody omezili,” zdůrazňuje Kahuda, ale zároveň přiznává, že kalamita je takového rozsahu, že není možné ji mít zcela pod kontrolou, až se vyrojí nová generace kůrovce. Lesníci se podle Kahudy připravili co možná nejlépe. „Máme nasmlouvané dostatečné množství kapacit k těžbě i k monitoringu situace, ve větším množství než vloni,” zdůraznil pro Deník Kahuda.

Kritikům správy parku však optimismus chybí. „Správa NP podle mne bezhlavě, dogmaticky trvá na nezasahování proti kůrovci v těch bezzásahových zónách, které jsou ještě i v této době zbytečným ohniskem jeho šíření,” říká k problému kůrovce starostka Stožce Zdeňka Lelková. Přitom podle stožecké starostky vedle bezzásahových zón, mnohdy pouhých několik metrů, kam se škůdce šíří, proti němu správa parku nekompromisně zasahuje.

„Podle mne by stačilo v ohnisku bez těžké techniky, pouze pilou, pokácet a asanovat napadené stromy. A dřevní hmotu tam ponechat. Tím by se zamezilo dalšímu šíření kůrovce a zbytečnému vytváření velkých holin v okolí. Jinak tento proces nemá viditelný konec,” konstatovala Lelková.

Stožecká starostka má i další připomínku. „Mám obavy, vzhledem k již napadeným porostům a k předpokládanému velkému nárůstu nově napadených stromů a části porostů, že správa nebude mít dostatek kapacit ke každodennímu vyhledávání a včasné likvidaci kůrovcem napadených stromů,” říká Lelková. Dodává, že způsob a celý systém zadávání minitendrů v rámci výběrového řízení zpomaluje a komplikuje práce firem v lese, jejich nástup a včasné zásahy.

„Rovněž činnost ředitelem zřízeného kalamitního štábu nevnímám v provozu jako pomoc, ale spíše zbytečnou buzeraci, papírování a šikanu lidí v provozu, včetně dělníků,” zmínila Lelková další problematický bod soužití Národního parku Šumava a zdejších obcí, pokud se týká postupu boje proti kůrovci.

Všichni, kteří jsou s bojem proti kůrovci, však budou v nejbližších měsících závislí hlavně na vývoji počasí. Chladné a hlavně deštivé léto by mohlo kůrovce přibrzdit. Slunečné počasí může jeho vývoj naopak podpořit a zvýšit způsobené škody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby