Přihlásit

V projektu Sázíme budoucnost lidé vysadili už půl milionu stromů (ČTK)

Brno 25. února (ČTK) - V projektu Sázíme budoucnost lidé dosud vysadili 563.000 stromů, do výsadby se zapojilo téměř 9000 dobrovolníků. Na tiskové konferenci to dnes řekl Miroslav Kundrata, strategický ředitel Nadace Partnerství, která za zrodem iniciativy stojí. Projekt oficiálně začal v polovině loňského září, cílem je vysadit za pět let deset milionů stromů mimo les. V brněnském sídle nadace se dnes sešly tři desítky partnerů projektu.

"Celkem šlo o 471 sázecích akcí, do kterých se zapojilo 8828 dobrovolníků, kteří vysadili více než 560.000 stromů. Utvrzuje nás to tom, že deset milionů vysazených stromů během pěti let je ambiciózní, ale dosažitelný cíl," uvedl Kundrata.

Nejčastěji se dosud vysazovaly aleje, šlo o 157 sázecích akcí, dále solitérní stromy, sady a zelené oázy. Nejaktivnějšími sazeči jsou podle statistiky města a obce, za kterými následují spolky a neziskové organizace a dále občané a firmy. Nejčastěji se sázelo v Jihomoravském kraji, následoval Středočeský a Pardubický kraj. Počtem vysazených stromů ale s přehledem vede Praha, kde jich nadace eviduje téměř 144.000. Na druhém místě jsou Pohořelice na Brněnsku, jde o 2000 stromů, třetí je Brno, kde dobrovolníci dosud vysadili téměř 1900 stromů. Nejčastěji lidé sázeli duby, následovaly javory a lípy.

Na sázení stromů je možné získat dotaci od ministerstva životního prostředí. "Loni na podzim ministerstvo přidalo na zeleň ve městech 100 milionů korun, sázet z těchto dotací může každý, kraje, obce i fyzické osoby. Za pět měsíců od spuštění dotačního programu přišlo už na 300 žádostí za 50 milionů korun, výzva běží do konce srpna. Od února teď nabízíme i další peníze, jde o dalších 80 milionů korun, a to na výsadbu stromů v krajině," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Letošním cílem je podle Kundraty zhruba milion vysazených stromů, případně i více, záležet bude především na zapojení obcí. Bližší informace zájemci najdou na webu www.sazimebudoucnost.cz.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby