logo Silvarium tisk

Rozhovor s Jiřím Vorlíčkem, majitelem Dřevorubeckého muzea

Rataje nad Sázavou – Jiří Vorlíček, zakladatel Dřevorubeckého muzea je na první pohled velmi impozantní muž, ve kterém byste možná jen těžko hledali absolventa ČVUT a odborníka na všechno motorové. Svou vášeň, která mu vynesla i několik titulů mistr České republiky v práci s motorovou pilou, se zcela skromně rozhodl ukázat veřejnosti hlavně proto, aby pomohl zanedbanému ratajskému zámku. Jeho záměr se mu daří a díky spolupráci s městysem se muzeum postupně rozšiřuje.

* Muzeum se stále rozšiřuje. Jaké bylo ve svých počátcích?

Začínali jsme původně v té nejmenší místnosti a jak to postupně narůstalo a přibývaly exponáty, tak díky dobré spolupráci s místní obecním úřadem jsem rozšiřovali muzeum i o další místnosti. Letos jsem rozšířil tu třetí, největší místnost, kde stojí velký lipový stojan.

* Podporujete nějak chod Dřevorubeckého muzea?

Celé muzeum podporuji různými akcemi. Jedna z takových akcí je i Ratajské dřevosochání a řezbářství. Letos jsme pořádali v pořadí již čtvrtý ročník. Podpora muzea je zejména v tom smyslu, že všechny dřevovýrobky, které v jednotlivých ročnících vzniknou, se stávají součástí muzea. Žádný kousek dřeva neopustí brány muzea. Druhou akcí, kterou tady dělám je na posvícení svatého Matouše kolem 20. září, a to je házení oboustrannou sekerou. To je akce pro místní lidi. Potom také pečení ratajských medovníků, protože já ještě včelařím. Dávám lidem vzorky medu a ženské z toho pečou medovníky. Hází se při tom sekerou a degustují se jednotlivé kousky. Předsedkyní degustační komise je moje paní zubařka. Takže je to taková venkovská, přátelská akce.

* Odkud si na takové akce zvete lidi?

Z celé České republiky. Letos přijeli například lidé z Bystřice pod Hostýnem, kde je dřevařská škola, potom z Bzence, ze Stráže pod Ralskem, je tady člověk z Bystřice pod Pernštejnem, Míra Gros z Uhlířských Janovic.

* Co vás vedlo k tomu založit Dřevorubecké muzeum. Přece jen je to poměrně netradiční.

Já jsem studoval motorky, v Praze na ČVUT. Pak v Divišově skončila plochá dráha, kam jsem hodně jezdil. Ale sbíral jsem staré motorky, veterány. Což pak z nějakých důvodů, ať už finančních, či prostorových, nešlo. Potom jsem v roce 1997 nastoupil do Husquarny, tak mě bavily i staré pily, které se používaly dřív. Nicméně tehdy jsem byl časově dost vytížen i jinak, ale přibližně od roku 2007 jsem ty staré pily a pilky začal sbírat. V roce 2011 jich už bylo kolem šedesáti. Chtěl jsem to také ukázat veřejnosti.

* Byl i jiný důvod, proč jste muzeum založil?

Snažil jsem se mimo jiné hledat i náplň tady pro ratajský zámek, nějakým způsobem mu pomoct. Jsem ratajský rodák a mám k tomu místu vztah.

* Je v okolí nějaké podobné muzeum, myslím, co se takové sbírky týče?

Není, sem tam jsou možná někde menší, lokální sbírky, třeba někde v hospodě mají pár motorových pil. Ale na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou, kam také jezdíme na Dřevosochání, tak tam se nachází pár motorových pil, ale hlavně v depozitáři.

* Je náročné udržovat jednotlivé exponáty?

Určitě je náročné udržovat je v takové podobě, aby to bylo expozičně publikovatelné.

* Jak je dřevorubecké muzeum navštěvované?

Musím říct, že se to docela rozkřiklo, jednak samotné muzeum, ale i ty akce dřevosochání. Na tu závěrečnou vernisáž přijde kolem tři sta lidí. To mě vedlo k tomu, že jsem založil loni podle nového občanského zákoníku občanské spolek neboli sdružení a pod hlavičkou spolku, který se jmenuje Český dřevorubec děláme akce dřevosochání a dřevařská sympozia po celé republice. Takže jsem byli například na brněnském výstavišti v rámci Silva regina, která je jednou za dva roky. Letos poprvé pojedeme na zámek Ohrada, děláme Nýrsko a děláme Harrachov.

* Váš vztah k pilám je jasný. Jaký máte vztah ke dřevu?

Já v Ratajích žiju od malička a do lesa je to všude kousek. Mám do lesa i všechno vybavení, traktor, železného koně, pásový katr. Já si všechno ze dřeva dělám sám. Je mi to zkrátka blízké, duševně blízké.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě