logo Silvarium tisk

IVO MICHALÍK

Na Blanensku přibývá krádeží dřeva přímo z lesů. Zloději berou často celé stromy. Lesní správci připravují hlídky a fotopasti.

 

Blanensko – S blížící se zimou si mnoho lidí vykládá přísloví o nošení dříví do lesa po svém. Odnáší jej naopak z lesa a samozřejmě bez povolení. Topení je drahé a palivu zdarma mnozí neodolají. S blížícími se Vánocemi budou z lesů navíc ve velkém mizet i stromky určené pro vánoční výzdobu.

Jen za první polovinu listopadu evidují policisté několik případů. „Neznámí pachatelé ukradli devatenáct smrků z lesa poblíž Lipovce a Krasové a dalších sedmnáct u Borotína. Raritou se stala krádež téměř dvou tisíc sazenic buku kousek od Kotvrdovic. Celková škoda jen u těchto tří trestných činů přesáhla šedesát tisíc korun,” vyjmenovala policejní mluvčí Iva Šebková.

Zatímco v minulých měsících policie podobné případy zaznamenávala jen zřídka, nyní jich přibývá. „Důvod je jasný. Blíží se zima a lidé se rozhodli na poslední chvíli zásobovat, aby měli přes zimu čím topit. Často se ale jednalo o kvalitní dřevo, takže nemůžeme vyloučit ani to, že smrky skončí jako materiál pro truhlářskou výrobu,” připomněla Šebková.

Podle některých lesníků se ale dřevo krade po celý rok. „My bohužel drobné i větší krádeže na našich pozemcích evidujeme od jara do zimy,” poznamenal technik lesní správy společnosti MP Lesy v Benešově Petr Kalenský.

Všichni majitelé lesních ploch poukazují na složité počítání ztrát stromů těsně před Štědrým dnem. „Snažíme se s tímto nešvarem bojovat, ale zatím většinou marně. Letos jsme se rozhodli nabídnout lidem výhodnou alternativu v podobě levných kvalitních vánočních stromků. Doufám, že této možnosti jich využije co nejvíc,” poznamenal mluvčí Školního lesního podniku Křtiny Pavel Mauer.

Křtinští lesníci myslí na prevenci i přímo v lese. „Máme domluvené osobní hlídání lesů a nainstalování takzvaných fotopastí. Některé stromy navíc nastříkáme roztokem, který jim neublíží, ale ve chvíli, kdy si je zloději donesou domů, začnou silně zapáchat,” přiblížil Mauer.

Existuje však i další způsob, jak nenechavce odradit. „Některým stromům ostříháme viditelné větvičky, aby byly méně atraktivní. Děláme to však velmi neradi, protože tímto částečně riskujeme zdraví stromu, který ztratí na odolnosti vůči nemocem,” vysvětlil mluvčí.

Lidé si podle něj často ani neuvědomují, jakou škodu vlastně způsobují. „Jelikož se jedná o laiky, stává se, že ukradnou strom zvláštního významu. To poškodí velkou část lesa. Nehledě na to, že může jít o vzácný a tím pádem i cenný kus,” upozornil Mauer.

Dají se určit i místa, která správci označují za riziková. „K drobnějším krádežím dřeva dochází nejčastěji v blízkosti velkých měst nebo chatových oblastí a v lokalitách s vyšší nezaměstnaností,” vyjmenoval mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

I tento podnik ztrátami dřeva trpí. „Nelegální těžbu v lese rozhodně nebereme na lehkou váhu. Ročně hlásíme policii ztrátu několika stovek kubíků dřeva. A v topné sezoně se počet krádeží samozřejmě ještě zvyšuje,” přiznal Boublík.

Chybějící jednotlivé stromy majitelé většinou neoznamují. „Policii v těchto případech nevěříme, jelikož prostě není v jejích silách s tím cokoli udělat,” myslí si Kalenský.

Policisté si toho jsou vědomi. „Ztrátu jednoho stromku lidé hlásí jen výjimečně, takže předvánoční krádeže tohoto typu se k nám většinou ani nedostanou,” dodala policejní mluvčí Šebková.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě