logo Silvarium tisk

Českokrumlovsko – „Jak se dalo tušit, v oblasti Přední Výtoně toho popadalo dost," konstatoval včera Bedřich Navrátil, ředitel společnosti Lesy města Český Krumlov. Před Velikonocemi nechtěl o škodách ve výtoňské oblasti napáchaných silným vichrem spekulovat, dokud situaci během Velikonoc neobhlédnou na místě.
„Škodu tam odhaduji na zhruba 500 kubíků na sto hektarech lesa, který v této oblasti obhospodařujeme," přiblížil Bedřich Navrátil včera. „To je poměrně dost. Jinak na celkových 1300 hektarech lesa města Český Krumlov činí škoda na polomech kolem 1500 kubíků." Nicméně obavy z kůrovce, až se oteplí, pracovníci městských lesů nemají, protože by toto množství dřeva měli podle mínění ředitele stihnout včas zpracovat. Vichr položil a poškodil stromy nejenom kolem Výtoně, ale také v oblasti na Dubíku či kolem Zátoně. Nicméně i nyní, když se vydáte do lesa, dívejte se pořádně kolem sebe a raději se vyhýbejte nahnutým stromům. Nebezpečí pádu narušených stromů může hrozit i při silném větru, nebo když aprílové počasí pokryje stromy těžkým mokrým sněhem.
V poškozených lesích pracovníci lesů intenzivně pracují. „Nejdříve se pouštíme do likvidace stromů v nejrizikovějších místech, odtud budeme s těžbami postupovat hlouběji do porostů," řekl Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy ČR, který přibližoval situaci v lesích Lesní správy Vyšší Brod.
„Zatím, co víme, jedná se o škody převážně rozptýlené," říká Ladislav Půlpán. „To znamená, když tuhle spadnou dva tři stromy, tam zase na stěně třeba stromů třicet. Zpracování včetně dohledání je pracné. Situaci se snažíme mapovat. Na Vyšebrodsku zatím nevíme o místě, kde by škody byly koncentrovanější."

V republice byly před Velikonocemi škody v lesních správách státních lesů odhadovány na zhruba 350 000 kubíků.
„V jednotlivých lesních správách se pohybují od 500 do 30 000 kubíků, Vyšebrodsko patří k těm nejpostiženějším," informoval Ladislav Půlpán. „To se jeví jako velké číslo, ale Lesní správa Vyšší Brod má velkou rozlohu, a po zpracování pak ani nepoznáte, že tam nějaká kalamita byla. Zásadní škody na porostech to nejsou, jde o jednotlivé skupinky stromů, po jejichž zpracování bude plocha normálně zalesněna a poroste tam nový les."
Podle odhadu lesníků budou polomy zpracovávat do pololetí, přičemž některé ležící či poškozené stromy, až se oteplí nad dvacet stupňů, záměrně využijí jako lapáky na brouka kůrovce.
Například v lese obce Malonty hajný odhadl škodu asi na 500 kubíků na celkových 900 hektarech. „Není to žádná katastrofa," konstatoval včera místostarosta Malont Mojmír Vrzal. „Spíše se obávám, že se polomy projeví nepříznivě na cenách dřeva."
V Malontech při řádění větru popadaly stromy také na elektrické vedení, takže se obec ocitla na 24 hodin bez proudu. „Vítr sroloval třetinu střechy na budově bývalého ředitelství Státních statků," popsal Mojmír Vrzal. „Škody jsme zaznamenali v Meziříčí na návsi, kde spadly některé stromy, bez proudu byly i polovina Meziříčí a Bukovsko, stejně tak Bělá, kde výpadek proudu způsobil problémy se zásobováním vodou," doplnil místostarosta.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě