Přihlásit

Vlci zabírají české hory, žijí i v Lužických (MF Dnes)

KYTLICE Bývalé Sudety se po více než sto letech od vyhubení vlků stávají opět jejich domovem. Aktuálně potvrdila jejich výskyt fotopast v Lužických horách, ležících na českoněmeckém pohraničí.
Fotopast zaznamenala už počátkem tohoto roku dva vlky v okolí Kytlice, šest kilometrů severně od Nového Boru. Je ale pravděpodobné, že skutečné počty vlků budou vyšší.

„Teď už víme s jistotou, že tu žijí. Pro mě je to skvělá zpráva. Máme důkaz o rekolonizaci českých hor vlky," podotkl expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Jiří Beneš.

Přestože česká veřejnost vnímá návrat vlků do české krajiny diskutabilně, přírodovědci si ho pochvalují. „Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou – vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je ale nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata, proti útokům šelem," komentuje Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Vlci se v severních Čechách vyskytují už pátým rokem. První byl vlčí pár v oblasti rezervace Břehyně–Pecopala v roce 2013, přičemž od počátku bylo jasné, že zvířata přišla k Máchovu jezeru z oblasti Lužice, tedy území mezi městy Budyšín, Chotěbuz a Zhořelec, kde dnes žije přes 150 vlků.

Na řadě je Český ráj

Později se vlci objevili nedaleko Frýdlantu v Jizerských horách, lidé je spatřili nebo vyfotili také v Ralsku. Letos v dubnu dokonce auto srazilo vlka na dálnici D10 u městyse Brodce, 10 kilometrů jižně od Mladé Boleslavi. Tak blízko Praze se v novodobé historii vlk ještě nikdy neukázal. Později se zjistilo, že vlk nepocházel z českých smeček, ale přišel sem z Polska.

Podle přírodovědců si musíme na vlčí přítomnost zvykat. „Jedna vlčí smečka má teritorium 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, musí tedy překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může být Český ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Český ráj splňuje," míní Jiří Beneš.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby