Přihlásit

Vlci zabírají české hory, žijí i v Lužických (MF Dnes)

KYTLICE Bývalé Sudety se po více než sto letech od vyhubení vlků stávají opět jejich domovem. Aktuálně potvrdila jejich výskyt fotopast v Lužických horách, ležících na českoněmeckém pohraničí.
Fotopast zaznamenala už počátkem tohoto roku dva vlky v okolí Kytlice, šest kilometrů severně od Nového Boru. Je ale pravděpodobné, že skutečné počty vlků budou vyšší.

„Teď už víme s jistotou, že tu žijí. Pro mě je to skvělá zpráva. Máme důkaz o rekolonizaci českých hor vlky," podotkl expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Jiří Beneš.

Přestože česká veřejnost vnímá návrat vlků do české krajiny diskutabilně, přírodovědci si ho pochvalují. „Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou – vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je ale nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata, proti útokům šelem," komentuje Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Vlci se v severních Čechách vyskytují už pátým rokem. První byl vlčí pár v oblasti rezervace Břehyně–Pecopala v roce 2013, přičemž od počátku bylo jasné, že zvířata přišla k Máchovu jezeru z oblasti Lužice, tedy území mezi městy Budyšín, Chotěbuz a Zhořelec, kde dnes žije přes 150 vlků.

Na řadě je Český ráj

Později se vlci objevili nedaleko Frýdlantu v Jizerských horách, lidé je spatřili nebo vyfotili také v Ralsku. Letos v dubnu dokonce auto srazilo vlka na dálnici D10 u městyse Brodce, 10 kilometrů jižně od Mladé Boleslavi. Tak blízko Praze se v novodobé historii vlk ještě nikdy neukázal. Později se zjistilo, že vlk nepocházel z českých smeček, ale přišel sem z Polska.

Podle přírodovědců si musíme na vlčí přítomnost zvykat. „Jedna vlčí smečka má teritorium 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, musí tedy překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může být Český ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Český ráj splňuje," míní Jiří Beneš.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR odkládají představení tendrů 2019+

Lesy ČR odkládají představení tendrů 2019+

Lesnictví

Upozornění - Lesy České republiky ruší představení lesnických tendrů 2019+ veřejnosti, které se mělo konat ve středu, 15. 8. 2018 v Hradci Králové.

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

20°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 61%

Vítr: 17.70 km/h

  • 15 Srp 2018 26°C 16°C
  • 16 Srp 2018 26°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby