Přihlásit

Vlci zabírají české hory, žijí i v Lužických (MF Dnes)

KYTLICE Bývalé Sudety se po více než sto letech od vyhubení vlků stávají opět jejich domovem. Aktuálně potvrdila jejich výskyt fotopast v Lužických horách, ležících na českoněmeckém pohraničí.
Fotopast zaznamenala už počátkem tohoto roku dva vlky v okolí Kytlice, šest kilometrů severně od Nového Boru. Je ale pravděpodobné, že skutečné počty vlků budou vyšší.

„Teď už víme s jistotou, že tu žijí. Pro mě je to skvělá zpráva. Máme důkaz o rekolonizaci českých hor vlky," podotkl expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Jiří Beneš.

Přestože česká veřejnost vnímá návrat vlků do české krajiny diskutabilně, přírodovědci si ho pochvalují. „Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou – vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je ale nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata, proti útokům šelem," komentuje Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Vlci se v severních Čechách vyskytují už pátým rokem. První byl vlčí pár v oblasti rezervace Břehyně–Pecopala v roce 2013, přičemž od počátku bylo jasné, že zvířata přišla k Máchovu jezeru z oblasti Lužice, tedy území mezi městy Budyšín, Chotěbuz a Zhořelec, kde dnes žije přes 150 vlků.

Na řadě je Český ráj

Později se vlci objevili nedaleko Frýdlantu v Jizerských horách, lidé je spatřili nebo vyfotili také v Ralsku. Letos v dubnu dokonce auto srazilo vlka na dálnici D10 u městyse Brodce, 10 kilometrů jižně od Mladé Boleslavi. Tak blízko Praze se v novodobé historii vlk ještě nikdy neukázal. Později se zjistilo, že vlk nepocházel z českých smeček, ale přišel sem z Polska.

Podle přírodovědců si musíme na vlčí přítomnost zvykat. „Jedna vlčí smečka má teritorium 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, musí tedy překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může být Český ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Český ráj splňuje," míní Jiří Beneš.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Dřevařství

Aktualizováno. Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých...

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Lesnictví

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh...

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 68%

Vítr: 25.75 km/h

  • 12 Pro 2018 2°C -2°C
  • 13 Pro 2018 0°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby