Přihlásit

Vlci zabírají české hory, žijí i v Lužických (MF Dnes)

KYTLICE Bývalé Sudety se po více než sto letech od vyhubení vlků stávají opět jejich domovem. Aktuálně potvrdila jejich výskyt fotopast v Lužických horách, ležících na českoněmeckém pohraničí.
Fotopast zaznamenala už počátkem tohoto roku dva vlky v okolí Kytlice, šest kilometrů severně od Nového Boru. Je ale pravděpodobné, že skutečné počty vlků budou vyšší.

„Teď už víme s jistotou, že tu žijí. Pro mě je to skvělá zpráva. Máme důkaz o rekolonizaci českých hor vlky," podotkl expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Jiří Beneš.

Přestože česká veřejnost vnímá návrat vlků do české krajiny diskutabilně, přírodovědci si ho pochvalují. „Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou – vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je ale nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata, proti útokům šelem," komentuje Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Vlci se v severních Čechách vyskytují už pátým rokem. První byl vlčí pár v oblasti rezervace Břehyně–Pecopala v roce 2013, přičemž od počátku bylo jasné, že zvířata přišla k Máchovu jezeru z oblasti Lužice, tedy území mezi městy Budyšín, Chotěbuz a Zhořelec, kde dnes žije přes 150 vlků.

Na řadě je Český ráj

Později se vlci objevili nedaleko Frýdlantu v Jizerských horách, lidé je spatřili nebo vyfotili také v Ralsku. Letos v dubnu dokonce auto srazilo vlka na dálnici D10 u městyse Brodce, 10 kilometrů jižně od Mladé Boleslavi. Tak blízko Praze se v novodobé historii vlk ještě nikdy neukázal. Později se zjistilo, že vlk nepocházel z českých smeček, ale přišel sem z Polska.

Podle přírodovědců si musíme na vlčí přítomnost zvykat. „Jedna vlčí smečka má teritorium 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, musí tedy překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může být Český ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Český ráj splňuje," míní Jiří Beneš.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Lesnictví

Slovenští a čeští lesníci si 16. a 17. října na Sliači a v Černém Balogu připomněli 100. výročí vzniku Československa. Na mezinárodní konferenci věnované lesnictví...

Read more
Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Lesnictví

Královéhradecký kraj chce malé vlastníky lesů finančně motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150...

Read more
SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Read more
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Read more

12°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 8.05 km/h

  • 20 Říj 2018 15°C 5°C
  • 21 Říj 2018 12°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby