logo Silvarium tisk

PRAHA Až 3000 korun měsíčně mohou získat studenti lesnických učilišť či oborů vyučujících lesní mechanizátory od státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS).
Organizace, která se stará o armádou spravované lesy a další území, chce stipendijním programem motivovat mladé uchazeče ve studiu vybraných lesnických profesí a pomoci jim pokrýt náklady s ním spojené. Studenti se po splnění podmínek také zavazují, že nejméně pět let po ukončení studia budou pracovat v některé z osmi divizí VLS.
„Podobně jako i v jiných profesích i my pociťujeme citelný nedostatek kvalifikovaných lidí. Tento program má uhradit jejich náklady na studium, ubytování nebo při splnění prospěchových kritérií sloužit jako bonusový příspěvek na řidičské zkoušky na traktor a podobně," uvedl vedoucí projektové kanceláře VLS Martin Šimon při nedávné konferenci Lidových novin, která se zaměřila na společenskou odpovědnost firem.
VLS jsou v Česku co do velikosti obhospodařovaného území po společnosti Lesy ČR druhým správcem lesů – hospodaří na ploše 126 tisíc hektarů lesních pozemků, což je zhruba pět procent z celkové plochy lesů u nás.
VLS se také snaží podpořit ve veřejnosti povědomí o ochraně životního prostředí. Za tímto účelem zřídily Vojenské lesy v šesti svých střediscích pozici „lesního pedagoga", který poskytuje školám i další veřejnosti zdarma poradenství a školení.
Budují také novou infrastrukturu v některých donedávna veřejnosti nepřístupných oblastech. V poslední době zejména v Brdech, kde má tato státní instituce, spadající pod ministerstvo obrany, už připraven plán využití území pro veřejnost. Například budováním návštěvnických středisek – mimo jiné třeba v místě loveckého zámečku Tři Trubky u Strašic nákladem 40 až 45 milionů korun.
Nejnovější aktivity v oboru společenské odpovědnosti (CSR) představila na konferenci i členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková. ČEZ se snaží propojit aktivity udržitelného rozvoje a CSR přímo s byznysem. Do toho spadá například budování firemních mateřských školek.
V Plzeňském Prazdroji se mimo jiné zas důsledně starají o šetrné nakládání se surovinami, v tomto případě zejména s vodou, jejíž spotřeba na uvaření jednoho piva dosahuje několika litrů.
„Udržitelnost a CSR nejsou jen o tom, abychom šli páchat dobro. Ale také o šetrném přístupu ke zdrojům, které výrobce spotřebovává," uvedla na konferenci ředitelka firemních vztahů a komunikace v Prazdroji Drahomíra Mandíková.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě